3.8 C
Prizren
E martë, 31 Janar, 2023

Beteja për 17 korrikun

Jakup Krasniqi ne mbledhje te kryesise se kuvenditPropozimi për rendin e ditës së seancës konstitutive të përbërjes së re të Kuvendit të Kosovës pritet të bëhet më së largu deri më 12 korrik. Kjo dinamikë, përcaktohet nga fakti që presidentja Atifete Jahjaga ka caktuar seancën konstitutive të Kuvendit të ri të Kosovës më datën 17 korrik.

Andaj, tani u mbetet kryetarit në largim nga përbërja e kaluar e Kuvendit, Jakup Krasniqit si dhe ish-anëtarëve të Kryesisë që të thërrasin takimin me liderët e partive që kanë siguruar ulëse në Kuvend, për të propozuar rendin e ditës.

Sipas Rregullores së Punës, propozimi i rendit të ditës duhet të bëhet më së largu pesë ditë para seancës konstitutive. Marrë parasysh që data 17 korrik është e enjte, nëse jo gjatë vikendit, ky takim mund të mbahen edhe gjatë kësaj jave. Nga ai takim, do të nisë edhe zyrtarisht beteja politike ndërmjet PDK-së në njërën anë dhe bllokut LDK, AAK dhe Nisma në anën tjetër për grupin më të madh parlamentar dhe postin e kryetarit të Kuvendit…

Më Shumë

Ja kur dhe ku do të zhvillohet ndeshja mes Bashkimit dhe Pejës

Federata e Basketbollit e Kosovës ka njoftuar se, ndeshja ndërmjet Bashkimit dhe Pejës do të zhvillohet të hënën (nesër) nga ora 17:00 në Rahovec. Kjo...

Duda Balje viktimë e ngacmimit nga personi i cili thotë se ishin në ‘lidhje dashurie’ për 6 vite

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, e cila vjen nga radhët e komunitetit boshnjak, Duda Balje ka denoncuar në Polici se është përballur periudhën e...

Lajmet e Fundit