26.8 C
Prizren
E hënë, 5 Qershor, 2023

Xherdan Shqiri lojtari më i paguar në MLS

Me 8.15 milionë dollarë në vit, duke përfshirë bonuset, mesfushori kosovar me nënshtetësi zvicerane, Xherdan Shaqiri, është lojtari më i paguar në ligën MLS, ku paraqitet për skuadrën Chicago Fire.

Duke u mbështetur në disa të dhëna të lëshuara nga MLS të martën, Shaqiri është lojtari që paguhet më së shumti në kampionatin e Amerikës Veriore, me 8.15 milionë dollarë në vit, pra rrogë më të madhe edhe se reprezentuesi italian, Lorenzo Insigne.

31-vjeçari, ashtu si në Lyon gjatë sezonit 2021/22, ka zhgënjyer edhe në muajt e parë te skuadra nga Illinois, me vetëm një asist në shtatë ndeshje këtë sezon (shtatë gola dhe 12 asiste në 36 ndeshjet e dy sezoneve të fundit).

Shaqiri highest-paid in MLS, salaries rise 3.1% to $473K average

Insigne që luan për Toronton sipas të dhënave paguhet 7.5 milionë dollarë.

Në katër vitet e fundit sipas raportit, rroga bazë e lojtarëve në ligën MLS është rritur për 27%.

Më Shumë

Totaj: E ardhmja e Prizrenit është agjenda e gjelbër

“Mbrojtja e mjedisit është jetike për planetin dhe shëndetin tonë”. Kështu ka thënë kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj me rastin e Ditës Botërore të Mjedisit. Totaj...

Ky pritet të jetë largimi i parë nga Malisheva

Skuadra e Malishevës ka arritur të sigurojë mbijetesën në Superligën e Kosovës. Malisheva me trajnerin Bylbyl Sokoli përmbushi pritshmëritë dhe tashmë pritet të ketë ndryshime...

Lajmet e Fundit