13.8 C
Prizren
E premte, 7 Tetor, 2022

Zvogëlohet numri i lëndëve të vjetra në Prizren

Ymer Hoxha, kryetar i gjykatesNë një raport të publikuar nga Gjykata Themelore e Prizrenit, del se gjatë vitit 2014 është shqyrtuar pjesa më e madhe e lëndëve të strategjisë, apo afro 2.900 sosh, të cilat kanë vite që presin në sirtarët e organeve të drejtësisë.

Mbështetur në shënimet zyrtare, të gjitha divizionet e kësaj Gjykate në punë kanë pasur 70.726 lëndë, prej të cilave 31.956 kanë qenë të trashëguara nga viti paraprak. Ndërsa, pjesa më e madhe apo afër 40 mijë kanë qenë nga Divizioni i Kundërvajtjes.

Kryetari i Gjykatës Themelore të Prizrenit, Ymer Hoxha ka thënë se gjatë vitit 2014 janë kryer 45.764 lëndë, derisa 24.962 kanë mbetur pa u shqyrtuar dhe si të tilla janë bartur në vitin 2015. Në departamentin për krime të rënda, gjatë kësaj periudhe në punë kanë qenë 578 lëndë, ndërsa janë kryer 323 sosh../zeri/

Më Shumë

Arrestohet një shtetas i Shqipërisë, pasi i ofroi policit në Kosovë 20 euro ryshfet

Policia e Kosovës ka arrestuar të hënën në mbrëmje në pikë-kalimin kufitar të Vermicës një shtetas të Shqipërisë. Policia ka njoftuar të martën, se arrestimi...

Annie Ernaux fiton çmimin “Nobel” për letërsi

Ndarja e çmimeve Nobel  po vazhdon që disa ditë me radhë. Pas atij të mjekësisë, fizikës dhe Kimisë sot erdhi momenti i ndarjes së...

Lajmet e Fundit