25.4 C
Prizren
E mërkurë, 12 Gusht, 2020

Dosjet si puzzle shpifjesh e denigrimesh

Shkruan: Enver Sulaj

Shërbimi sekret amerikan CIA këto vitet e fundit ka vënë në dispozicion të publikut miliona faqe dokumentesh të deklasifikuara, që nga Lufta e Parë Botërore e deri në fund të shekullit të kaluar, që janë sigurisht të një rëndësie të veçantë.

Secili mund të hulumtojë në këto dokumente gjërat që i interesojnë, por është e dëmshme që një thesar i tillë të përdoret me qëllim të shtrembërimit të së vërtetës historike, përbaltjes së personaliteteve të njohura të kohës, duke prekur edhe njëherë plagët e shumë shqiptarëve të vuajtur, të burgosur, të vrarë e të përbëuzur nga regjimi komunist. Nuk mund të pretendohet të ndriçohet një periudhë apo të krijohet profili i një personaliteti me copëza dokumentesh të shërbimeve të zbulimit, që të ngjajnë në puzzle ku gjejnë strehë argëtimi fëmijët.

Dokumentet e shërbimeve të zbulimit nuk duhet të shkëputen nga konteksti kohor, dhe çka është më e rëndësishmja, ato duhet të përdoren me profesionalizëm, paanësi, e, para së gjithash, me etikë njerëzore e profesionale. Nuk më takon ta bëj avokatin as të Martin Camajt e as të Ernest Koliqit, ndaj të cilëve këto ditët e fundit janë drejtuar shigjeta shpifjesh e sajesash të paqena e të pakonfirmuara, por dua të them se ka kaluar koha kur partia-shtet dhe spiunët e saj arritën deri aty sa të përcaktonin hierarkinë e vlerave të personaliteteve të kombit, artit dhe letërsisë.

Ka kaluar koha e ekskomunikimit të shkrimtarëve e artistëve, siç bënë dikur me ajkën e kulturës dhe letërsisë shqiptare të proviniencës gege. UDB-ja nuk ishte nevojë ta rekrutonte Camajn si agjent të saj, kur ajo kontrollonte komplet PKSH-në, ngase në dokumentet e CIA-s shihet qartë roli i të dërguarve jugosllavë në Tiranë, Miladin Popoviqit, Dushan Mugoshës e Svetozar Vukmanoviq- Tempos, të cilët në fjalimet servile të politikanëve shqiptarë, sipas CIA-s vlerësohen si „zot nga parajsa“.

Asokohe CIA vëzhgonte me vëmëndje zhvillimet në Shqipëri e Kosovë, sepse interesat amerikane ishin të lidhura jetësisht me shqiptarët; kishte informacione mbi jetën e Enver Hoxhës, qëndrimin e tij në Francë e Belgjikë, kthimin në Shqipëri, mënyrën si u infiltrua në radhët e PKSH-së, gjendjen e tij shëndetësore, vizitat që i bënin kohëpaskohe mjekët e huaj, duke arritur deri aty sa përshkruhej edhe karakteri moral i tij. CIA, poashtu, kishte një listë emrash të familjeve antikomunsite në veri të Shqipërisë, grupet politike dhe drejtuesit e tyre; hartonte raporte mbi gjendjen politike e ekonomike, etj.etj, madje kishte raporte të sakta edhe mbi numrin e ushtarëve në pikat kufitare në kufi me ish-Jugosllavinë.

Nuk mungonin as raportet me qindra faqe për historinë shqiptare, që ishin hartuar nga departamente të këtij shërbimi, ku përmblidheshin të dhënat mbi historinë shqiptare që nga antika, duke përmendur dëshmitë e Strabonit, dyndjet sllave, Skënderbeun, pushtimin osman, shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë, Ismail Qemalin, Prenkë Bibë Dodën, Esad Pashë Toptanin, Ahmet Zogun, Fan Nolin, Mithat Frashërin e « Ballin Kombëtar », « Komitetin e Prizrenit », etj. etj.

Të gjithë ata që duan t‘i hyjnë lojës me dosjet, duhet ta dinë se shqiptarët, kur kanë arritur të ngadhënjejnë mbi diktaturën e komunizmin, që ishte synim edhe i vet qeverisë amerikane për 50 vjet, do të dinë të mos bien as në kurthet dashakeqëse të lojës me dosjet e shërbimeve sekrete (aq më pak të dy shërbimeve famëkeqe, Sigurimit e UDB-së). Për hir të vuajtjeve dhe të dhembjeve që shqiptarët përjetuan gjatë komunizmit, është mirë që plagët e tyre të mos ngacmohen, në të kundërtën do të riciklohet e keqja, që besoj s’e do kush ndër ne. Amerikanët na kanë njohur më mirë se sa e kemi njohur ne veten e kanë punuar për ne, edhe atëherë kur grupe të caktuara punonin kundër vetes e kundër tyre.

Por, ata asnjëherë nuk hoqën dorë nga shqiptarët, përkundrazi na kanë shtrirë dorën e ndihmës e na e kanë mbrojtur shpinën. Le të lihen të qetë ta bëjnë punë e tyre historianët, studiuesit e letërsisë dhe të gjithë ata që udhëhiqen nga parime profesionale e shkencore. Asnjë njollë reje në qiell, nuk mund t‘ia humbë shkëlqimin diellit, rrezet e të cilit bien në tokë me plotë shpresë e ngrohtësi. Camaj e Koliqi në letërsinë tonë janë zëra të fuqishëm të qenësisë dhe identitetit tonë, që ngadhënjeu mbi ideologjinë dhe djallëzinë, misioni i të cilit qe krijimi i njeriut zombit-të një trushpëlari, pa identitet nacional e fetar, gjenet e të cilit do të hanin veten një ditë.

- Advertisement -

Më Shumë

Balaj-Halimi: Inicimi i mocionit nuk është serioz

Zv.kryeministrja, Albulena Balaj Halimi, ka thënë në Prime Time të Kanal10 se, inicimi i mocionit për rrëzimin e Qeverisë Hoti nuk është serioz. “VV-ja nuk...

6 raste të reja me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 463 mostra të marra nga ShSKUK...

Pasuria milionëshe e Mytaher Haskukës (DOKUMENT)

Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka ndodhet në krye të listës së kryetarëve të komunave sa i përket pasurisë. Ai në formularët e deklarimit të pasurisë...

Këto janë simptomat e zbuluara pas shërimit nga COVID-19

Më shumë se gjysma e pacientëve nga Italia që ishin shtruar në spital për shkak të COVID-19 më vonë pësuan çrregullime mendore, sipas rezultateve...

Elena Ora e ‘sfidon’ Ritën, ekspozon gjoksin gjigant

Elena Ora, tashmë për të gjithë ne është bërë e njohur si motra e yllit botëror, Rita Ora, e cila njëherësh është edhe menaxherja...

Edhe 12 të vdekur nga COVID-19, shkon në 327 numri i viktimave

Edhe 12 pacientë kanë vdekur që ishin të prekur me COVID-19. Dje ishin raportuar 315 njerëz të vdekur kurse sot ka shkuar numri në 327. Kjo...

Vendbanimet e të infektuarve me COVID: 7 në Prizren, kurse nga 1 në Zhur dhe Kabash

Institutit Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se në Prizren kanë rezultuar 9 persona me COVID-19, brenda 24 orësh. Sipas këtij instituti, 7 personat e...

Morena Taraku më e bukur se kurrë në setin e ri fotografik

Këngëtarja dhe njëherësh modelja, Morena Taraku, është ndër më e pëlqyera dhe më me trend në estradën shqiptare. Ajo është mjaft aktive në rrjete sociale,...

Në Prizren mbyllen 7 lokale dhe shqiptohen 691 fletëparaqitje

Drejtoria Rajonale e Policisë në Prizren ka njoftuar se më 7 dhe 8 gusht në bashkëpunim me inspektorët komunalë dhe inspektorët sanitarë nga AVUK,...

Rusia aprovon vaksinën e parë kundër COVID-19

Ministria e Shëndetësisë së Rusië ka dhënë aprovimin për vaksinën e parë në botë kundër COVID-19, të zhvilluar nga Instituti Gamaleya në Moskë, më...

Prej shtëpisë sime s’kam ku shkoj!

Shkruan: Avdi Ibrahimi Para shumë vitesh në ditën e Shën Gjergjit, herët në mëngjesë Gala mori shtambat e doli të kroi i lagjës për të...

5 raste të reja me koronavirus në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit,në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej443mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i...

Zbardhet ditari i ish-kreut të Hetuesisë, “Kadaresë i ishte përgatitur arkivoli”

I privilegjuar apo i ndjekur nga regjimi?! Kjo është pyetja që ngrihet prej 30 vitesh rreth figurës së shkrimtarit Ismail Kadare. Në këtë pikë opinionet...

SHBA-ja i përgjigjet Rusisë: Qëllimi është të kemi vaksinë të sigurt, jo kush i pari

Sekretari amerikan për Shëndetësi, Alex Azar, ka reaguar ndaj njoftimit të Rusisë pas aprovimit të “vaksinës së parë në botë” kundër koronavirusit. “Qëllimi s'është të...

27 lindje në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë tri ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 27 fëmijë, raporton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e...

Marina heq dorë nga flokët bjonde, nuk njihet fare me ‘look’-un e ri

Marina Vjollca është një ndër moderatoret më të dashura për publikun shqiptar. Prej kohësh në botën e televizionit, Marina e kemi parë me një...

Lajmet e Fundit

16 raste të reja me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 521 mostra të marra nga ShSKUK...

11 persona humbin jetën nga COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar edhe raste të vdekjes si pasojë e...

Prizren: Një muaj paraburgim për bujanovcasin që u kap me 5.5 kg drogë në Vërmicë

Gjykata Themelore e Prizrenit, Departamenti i Krimeve të Rënda, duke vendosur sipas kërkesës me shkrim të Prokurorisë Themelore të Prizrenit, ka caktuar masën e...

Arrestohet një femër në Suharekë, i shkoi në shtëpi një mashkulli dhe e ngacmoi

Policia e Kosovës, dje në Suharekë, ka arrestuar një femër si të dyshuar për ngacmim, raporton PrizrenPress. Sipas raportit 24-orësh të PK-së, e dyshuara i...

Filloi rregullimi i katër rrugëve në fshatin Mleqan

Në kuadër të rregullimit dhe ndërtimit të infrastrukturës së përgjithshme në Komunën e Malishevës, në veçanti të infrastrukturës rrugore në fshatra, ka filluar rregullimi...