17.8 C
Prizren
E premte, 24 Maj, 2024

Festa e ‘Karabashit’ shënohet me aktivitete të ndryshme në Prizren

Në Prizren ka filluar festa e Karabashit në Prizren e cila paralajmëron ardhjen e verës.

Festa tradicionale ka mbledhur qytetarë të shumtë në Prizren.

Festa tradicionale e ‘Karabashit’ e njohur edhe si ‘H?drellez’, e cila paralajmëron ardhjen e verës, u festua me pjesëmarrjen e mijëra banorëve në Prizren. Sivjet mijëra qytetarë morën pjesë në festën e ‘Karabashit’, e cila tradicionalisht festohet në Prizren me shekuj.

Edhe pse traditat që kanë vazhduar me shekuj në Prizren kanë ndryshuar, disa tradita vazhdojnë të ruhen. Festivali i ‘Karabashit’-‘Hidrellez’, i cili tradicionalisht festohet çdo vit më 5 maj, u festua këtë vit në varrezat osmane dhe parkun ‘Sezai Suroy’.

Festa e Karabashit, siç e quajnë Shëngjergjin në Prizren, është festë e traditës dhe është festuar që nga paganizmi./RTK

Marketing

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

“Guraziu” në Prizren, me 20 vjet përvojë pune në vendosjen e dyerve, laminatit, parketit, kuzhinave dhe dhomave të fjetjes

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

Kompleksi ‘Newco Elan’ ofron banesa të ëndrrave tuaja në zemër të Prizrenit

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

Më Shumë

Rexhaj i VV-së ankohet për kushte të padrejta në KiE, e përmend “thirrjen e arsyes”

Arbër Rexhaj, deputet i VV-së, ka folur për çështjen e anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës. Në fjalën e tij në KTV, Rexhaj ka...

A do të luajë Mbappe në finalen e Kupës? Përgjigjet Enrique

Paris Saint-Germain mbylli me sukses Ligue 1. Skuadra nga kryeqyteti francez mbeti e pamposhtur jashtë shtëpisë në ndeshjet e ligës dhe tani po përgatitet...

Lajmet e Fundit