0.5 C
Prizren
E enjte, 21 Janar, 2021

Në frontin e luftës me COVID-19, pamje të pacientëve në Klinikën Infektive

Kosova po shënon ditëve të fundit rritjen më të madhe të numrit të të vdekurve dhe të infektuarve nga koronavirusi i ri. Ekipi i REL’it ka qëndruar një ditë brenda Klinikës Infektive nga ku çdo mbrëmje raportohet për të vdekur e disa qindra të infektuar me COVID -19.

Në secilën dhomë të Klinikës Infektive në Prishtinë, mjekët po bëjnë maksimumin që të shpëtojnë sa më shumë jetë, në kohën kur numri i të vdekurve po rritet cdo ditë.

Nuk dëgjohet asgjë tjetër pos frymëmarrjes së vështirësuar të pacientëve me COVID-19 dhe zhurma e pajisjeve që i ndihmojnë ata për të marrë frymë.

Edhe nëse ndonjë pacient shërohet, të tjerë zënë vendin e tyre po të njejtën ditë, sidomos pacientët që vijnë nga spitalet e qyteteve tjera.

69-vjecari Haki Ratkoceri, ka dy javë që është shtrirë në spital, bashkë me gruan e tij, pasi rezultuan pozitivë me COVID-19.

“Unë në mëngjes isha në shtëpi duke fjetur. Kur u zgjova më kapi fyti. Kam qenë shumë në rrezik. Nuk e di unë, ndoshta organizimi i secilit dallon, sic po dëgjoj, jo e preku këtu, jo këtu. Mua më kapi në fyt, ma bëri varrë, nuk mundja as ujë të pija”, tregon ai.

Retkoceri dhe gruaja e tij, tashmë janë shëruar dhe preisn që të shkojnë në shtëpi, por në dhomat e tjera të klinikës, pacientë të tjerë po luftojnë me sëmundjen.

Infektologu Murat Mehmeti tregon se në Repartin A të Klinikës Infektive ku ai punon, nuk ka vend për pacientë të tjerë.

“Asnjëherë nuk po zbret numri i pacientëve nën 100 dhe po flas tash për këtë repartin ku unë jam këtu, gjithmonë është reparti i mbushur me pacientë. Edhe nëse lëshohet një pacient, menjëherë vjen pacienti tjetër”, thotë Mehmeti.

Përvec pacientëve, edhe mbi 350 punëtorë shëndetësor janë të prekur me koronavirus.

Nga gjysma e muajit mars kur në Kosovë u paraqitën rastet e para me koronavirus, janë regjistruar më shumë se 4 mijë raste. Prej tyre, rreth 100 kanë vdekur dhe më së dy mijë janë shëruar.

 

- Advertisement -

Më Shumë

Tërmet në Shqipëri

Një tërmet me magnitudë 4.4 shkallë sipas Rihter ka rënë në orët e para të mëngjesit në Shqipëri. Epiqendra e këtij tërmeti ishte 23 km...

Prizren: Shteti e lë në gropë lokalitetin antik në “Sheshin e Lidhjes”

Strukturat e shekujve III-IV u konsideruan goxha të rëndësishme për historinë e qytetit jugor në kohën kur u gjetën, këtu e para më shumë...

Prizren, 12 raste të reja me Covid

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 526 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 48.572 raste, kurse...

Ponte triumfon ndaj Vëllaznimit

Skuadra e Ponte Prizrenit është kthyer te fitorja pas humbjes javën e shkuar nga Golden Eagle Ylli në kuadër të Superligës së Kosovës. Ekipi prizrenas...

Lista e plotë e LDK-së

Lidhja Demokratike e Kosovës, pas përfundimit të afatit për aplikim në Komisionin Qëndror Zgjedhor për zgjedhjet e 14 shkurtit, ka publikuar listën e kandidatëve...

SBASHK’u përkrah rifillimin e mësimit, por paralajmëron greva nëse nuk u ndahen shtesa në paga

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës, përmes një njoftimi për media ka bërë të ditur se ditën e nesërme do...

Kryetari i Malishevës flet për gjendjen e tij shëndetësore

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka njoftuar se ka filluar ta marrë veten pas problemeve shëndetësore me të cilat është përballur. I prekur...

10 thasë duhan i grirë gjenden në bagazhin e veturës në Vërmicë

Policia e Kosovës ka gjetur 10 thasë duhan të grirë në një veturë në pikëkalimin kufitar në Vërmicë, të dielën rreth orën 18:00. Pas dyshimeve...

Zyrtare: Golden Eagle Ylli transferon Gëzim Morinën

Basketbolli kosovar ka nisur të jap shenja të mira. Sot skuadra e Golden Eagle Yllit ka zyrtarizuar basketbollisti e njoh kosovar Gëzim Morina. Morina që...

Biden propozon paketën e ndihmës ekonomike më të madhe në historinë e ShBA-së

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka deklaruar se paketa e ndihmës për qytetarët si një përgjigje kundër krizës së shkaktuar...

Bajram Kastrati, kandidat për deputet i AAK-së në Prizren

Zyrtari i lartë i degës së AAK-së në Prizren, aktualisht zv/ministër në detyrë i Bujqësisë Bajram Kastrati, është kandidati i radhës i këtij subjekti...

Meçi mes Anthony Joshua dhe Tyson Fury mund të bëhet më i shtrenjti në botë

Gradualisht po dalin më shumë detaje se si do të duket marrëveshja e meçit të madh midis Anthony Joshua dhe Tyson Fury që sipas...

Kandidaturat e reja të PDK-së për deputetë

Partia Demokratike e Kosovës, pas aderimeve të analistëve dhe profesorëve, ua ka siguruar nga një numër shumicës së prurjeve të reja në listën e...

Emërohet drejtori i ri i Kadastrit në Komunën e Mamushës

Kryetari i Mamushës, Abdulhadi Krasniç, ka njoftuar se ka emëruar Drejtorin e ri të Urbanizmit dhe Kadastrit. Krasniç ka njoftuar se drejtori i ri është...

39 vjet nga vrasja e vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës

17 janari i vitit 1982, është dita kur u vranë në një atentat vëllezërit Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka. Edhe pse kanë kaluar...

Një muaj paraburgim për të miturin që dyshohet se vrau 15-vjeçarin në Prizren

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti për të Mitur, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës së paraburgimit prej një...

Lajmet e Fundit