21.2 C
Prizren
E enjte, 4 Qershor, 2020

FTESË PËR PJESËMARRJE NË KONKURSIN“ÇMIMI PËR DIVERSITETIT KULTUROR 2018”

Republika e Kosovës
Republika Kosova – Republic of Kosova
Qeveria – Vlada – Government
Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit
Ministarstvo za Kulturu, Omladinu i Sport
Ministry for Culture, Youth and Sport

Ne shënim te vitit te Trashëgimisë Kulturore Evropiane dhe ne zbatim te Strategjisë Kombëtare për Trashëgimi Kulturore, Objektivi 4 Promovimi i Trashëgimisë Kulturore respektivisht pika 4.3 Promovimi diversitetit kulturor, respektimi dhe mbrojtja e trashëgimisë dhe shprehjes kulturore te komuniteteve te Kosovës, MKRS përmes Departamenti te Trashëgimisë Kulturore ndanë Çmimin Vjetor përDiversitet Kulturor te Kosovëspër projektin me te mire qe promovon Diversitetin Kulturor te Republikës se Kosovës

FTESË PËR PJESËMARRJE NË KONKURSIN“ÇMIMIPËR DIVERSITETIT KULTUROR 2018”
Kultura si komponent thelbësor i çdo shoqërie, është pëlhurë që bashkon komunitetet dhe u jep atyre mundësi për shpërfaqjen e identitetit të tyre unik. Njohja dhe faktorizimi i diversitetit kulturor është thelbësor për të ruajtur trashëgiminë kulturore në mënyrë efikase. Përfshirja e diversitetit kulturor, sidomos nëpërmjet ruajtjes së trashëgimisë kulturore, sjell përfitime të prekshme. Përqafimi i diversitetit kulturor në përditshmëri është një forcë lëvizëse për rritjen e qëndrueshme ekonomike, si dhe çelës për të jetuar jetë të përmbushura.
Ndaj, Ministria e Kulturës Rinise dhe Sportit (MKRS) përmes Departamentit te Trashëgimisë Kulturoreju fton te merrni pjese ne konkursin për Çmimin vjetor për “Diversitet Kulturor të Kosovës”.
Me këtë konkurs ndërdisiplinor MKRS synon te festoj përpjekjet shembullore,te individëve dhe organizatave,për të shfaqur diversitetin kulturor përmes projekteve te veçanta,duke mirëpritur projektet që pozitivisht tregojnë mënyrat e shumëfishta përmes së cilave kulturat e grupeve dhe shoqërive gjejnë shprehje por edhe për mënyrat me të cilattrashëgimia kulturore e njerëzimit ruhet, kultivohet dhe përcillet te gjeneratat e ardhshme.
Përmes këtij konkursi dhe programeve të ngjashme, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportitka për qellim të rrisë ndërgjegjësimin dhe të kuptuarit e diversitetit kulturor ne Kosovë.
Do te jepet një(1) Çmimi për arritje te jashtëzakonshme.
Projekti fituese duhet të demonstrojnë kuptim të plotë të rëndësisë së diversitetit kulturor. Konkursi njeh arritjet më të mira në ruajtjen, hulumtimin, si dhe edukimin, trajnimin ngritjen e vetëdijes dhe promovimin e diversitetit kulturor te Kosovës. Vëmendje e veçantë do t’i kushtohet dimensionit gjithëpërfshirës te projekteve / hulumtimeve, duke përfshire këtu:
– Pjesëmarrjen dhe përfshirjen e grupeve etnike, religjioze, gjinore , grupeve te cenueshme dhe personave me nevoja te veçanta.
– Numrin e përfituesve
– Shtrirjen e projektit
– Aftësia e projektit për replikim
Te drejtë pjesëmarrje kanë te gjithë individët apo dhe organizatat jo qeveritare, te financuara nga fonde private, te huaja apo edhe publike, te cilët kanë zhvilluar hulumtime/studime apo projekte lidhur me Diversitetin Kulturor ne Kosove. Duke konsideruar se konkursi shpallet për të parën herë, mundësi konkurrimi kanë projektet që kanë përfunduar brenda 3 viteve të fundit (2015-2018).
Për të siguruar pjesëmarrje ne këtë konkurs, hulumtimet, studimet e projektet mund te aplikojnë vet apo edhe te nominohen nga individët apo grupet tjera te përfshira ne projekt. Aplikuesit dhe nominuesit duhet te kenë njohuri për hollësitë e projektit i cili propozohet për pjesëmarrje.
Konkursi hapet me 29.08.2018
Afati i fundit për dorëzimin e materialeve për aplikim është 26.09. 2018.

Fituesit do të shpallen gjatemuajit Tetor 2018
Të interesuarit duhet të dërgojnë:
– Formën e aplikacionit te plotësuar
– Material mbështetës: Video, foto, raportet e përfundimit te projektit, produktin e projektit (nëse ka), artikuj gazetash etj.
Adresa: Sheshi Nëna Terezë pa nr. Prishtinë – Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit, për Departamentin e Trashëgimisë Kulturore
FORMA E APLIKIMIT

Emri iaplikuesit/nominuesit: __________________________________________________________ _
Kontakti : ____________________________________________________________________________
Titulli i hulumtimit, studimit, projektit te nominuar:_______________________________¬¬¬¬¬-__________

Tri vlerat dalluese te projektit dhe deklarata pse projektit i propozuar e meriton çmimin:
(deklarata duhet te përmbaj qëllimin e projektit, rezultatet e projektit dhe arsyetimin pse projekti është meritor 150-300 fjale)

1.

2.

3.

Deklarata ( 150-300 fjalë)

(Bashkangjitur Forma e Projektit)
1. TË DHËNAT E PËRGJITHSHME PERAPLIKUESIN/NOMINUESIN
1.1. Emri i organizatës/personit:
1.2. Adresa/komuna:
1.3. Kontakti (numri i telefonit, e-mail adresa):

2. TË DHËNAT E PËRGJITHSHME PER TE NOMINUARIN
2.1. Emri i organizatës/personit:
2.2. Adresa/komuna:
2.3. Personi kontaktues (numri i telefonit, e-mail adresa):

3. PËRSHKRIMI I PROJEKTIT:

3.1. Qëllimi i projektit:

3.2. Objektivat e projektit:

3.3. Rezultatet dhe treguesit:

3.4. Grupi/et e përfshira
(Përshkruani në mënyrë të përmbledhur, se cili është grupi parësor i përfshirë ne projekt dhe se si i kanë shërbyer aktivitetet e projektit.)

3.5. Qëndrueshmëria e projektit (ne fund përshkruani pak edhe aftësinë e projekti përreplikim):

3.6. Partnerët (nëse ka):

- Advertisement -

Më Shumë

Protestuesit e qetë pranë Shtëpisë së Bardhë pas vendosjes së shtetrrethimit (Video)

Protestës së mbrëmshme para Shtëpisë së Bardhë në SHBA i mungoi tensioni i demonstratave të netëve të mëparshme. Turma ishte paqësore, e sjellshme madje, pasi...

E famshmja e Champions, Kinsey Wolanski s’i lë prapësitë

Kinsley Wolanski e ka konfirmuar se bën pjesë te gocat e mbrapshta. E gjithë bota u njoh me të kur hyri gjysmë e zhveshur...

Shteti me më së shumti myslimanë në botë anulon haxhillëkun për sivjet

Indonezia, shteti me numrin më të madh të myslimanëve në botë, – rreth 225 milionë – ka vendosur që ta anulojë haxhillëkun për këtë...

Haxhi Avdyli e lë befasi votën e tij për Qeverinë Hoti

Deputeti i LDK-së, Haxhi Avdyli, ka vendosur që para seancës për votimin e Qeverisë Hoti të mos e bëjë publike votën e tij. Për Avdylin...

Lëvizja Vetëvendosje nuk hyn në seancë

Ka nisur seanca për votimin e Qeverisë së Avdullah Hotit.Në Kuvend mungon i gjithë Grupi Parlamentar i Lëvizjës Vetëvendosje. Më herët LVV nuk e kishte...

Rriten çmimet e derivateve në Kosovë

Edhe pse çmimet e derivateve të naftës në Kosovë ishin të larta, ato sërish kanë shënuar ngritje. Aktualisht në Kosovë çmimi i naftës sillet...

VV në Prizren nesër nisë mbledhjen e nënshkrimeve për peticion, kërkojnë zgjedhje të reja nacionale

Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Prizren ka bërë të ditur se prej nesër do të fillojë mbledhjen e nënshkrimeve për peticion ku kërkohen zgjedhje...

Malishevë, filloi punën komisioni për vlerësimin e ndikimit në ekonomi gjatë pandemisë

Komisioni i Komunës së Malishevës, për vlerësimin e dëmeve të shkaktuara në ekonominë e Malishevës, gjatë kohës së pandemisë, ka filluar punën e tij...

Mustafa: Po e presim aktgjykimin e kompletuar për thirrjen e seancës

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se janë duke e pritur aktgjykimin e kompletuar të Gjykatës Kushtetuese, për të thirrur...

A po e synon LDK-ja postin e presidentit sërish?

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së Arben Gashi ka lënë të nënkuptohet se LDK-ja e synon postin e presidentit sërish, ashtu siç e ka...

Për PDK-në vendimi i Kushtetueses ishte profesional

Për Partinë Demokratike të Kosovës vendimi i Gjykatës Kushtetuese ishte profesional. Kujtim Gashi nga Partia Demokratike e Kosovës, tha se vendimi i Kushtetueses ka qenë...

Prizren: Aktakuzë për tentim vrasje, kanosje dhe armëmbajtje pa leje

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit me inicialet F.K., për shkak të dyshimit të bazuar...

Artisti që vërtet diti me vdek!

“Unë di të vdes” i tha atë natë Frederik Rreshpja shkrimtarit Petrit Palushi. “Kam ditur të jetoj. Unë di edhe të vdes.” tha sërish...

Duda Balje: Do ta votoj Qeverinë Hoti sepse është më përkrahëse ndaj boshnjakëve

Deputetja boshnjake Duda Balje do t’ia jep votën e saj Qeverisë Hoti nesër në seancë. Ajo për klankosova.tv tha se beson që kjo qeveri do...

Pronari të cilit iu shemb shtëpia në Prizren, nuk e ka pranuar restaurimin

Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren, sot është njoftuar se ka ndodhur një rrënim parcial i murit të një ndërtese të vjetër e...

199 raste aktive me koronavirus në Kosovë

Deri tash në Kosovë janë 199 raste aktive me koronavirusin COVID-19. Gjatë së shtunës në Kosovë u shënuan edhe 6 raste të reja me infeksion...

Lajmet e Fundit

Në Prizren bizneset kërkojnë t’u lejohet organizimi i dasmave

Vendimi i Kuvendit të Komunës së Prizrenit për lirimin e bizneseve nga taksa komunale, nga pagesa e qirasë për lokalet që janë pronë komunale...

Një rast me COVID-19 në Tupec të Prizrenit

IKSHPK ka konfirmuar se sot në Kosovë janë konfirmuar edhe 5 raste të reja me Covid-19 në Kosovë. Po ashtu, 3 persona janë shëruar. Rastet...

Tahiri: Qysh sot do të merremi me vonesën e pagesave të 170 eurove

Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë së Republikës së Kosovës Besnik Tahiri ka folur për vonesat e pagesave prej 170 euro, ku rreth 20 mijë...

Operacioni i përbashkët Shqipëri-Itali, arrestohen 11 persona për kokainë

Ka përfunduar operacioni policor i përbashkët Itali-Shqipëri, i koduar “ZAD”. Ky aksion është zhvilluar për goditjen e një grupi kriminal që operonte në fushën e...

Hapen muzetë e Vatikanit!

Nëse vetëm e keni ëndërruar, tani erdhi koha për ta parë nga afër, Kapelën Sistine! Pa u ndier sikur jeni në një autobus të...