17.8 C
Prizren
E hënë, 10 Gusht, 2020

Haskuka ankohet se Qeveria kufizoi orarin e lëvizjes pa e lajmëruar

Masat e marra të dielën e javës që shkoi për kufizim të lëvizjes në Prishtinë, Prizren, Ferizaj e Vushtrri nuk janë konsultuar me kryetarët e këtyre komunave. Kështu të paktën kanë thënë kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, dhe ai i Prizrenit, Mytaher Haskuka.

Ky i fundit ka thënë se njoftimin për masat e marra e kanë marrë nga mediat, ndërkohë që Ahmeti ka thënë se do të ishte mirë që për masat e ndërmarra të informoheshin ata fillimisht para se ato të prezantoheshin në një konferencë shtypi.

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, e ka mohuar këtë duke thënë se menaxhimi i situatës me COVID-19 është duke u bërë në koordinim të plotë me të gjitha institucionet relevante në Kosovë. Por se prezantimi i masave për komunat është bërë tek pas marrjes së vendimit, është njoftuar nga vetë Zyra e kryeministrit, transmeton KOHA.

Në një njoftim për media, Kryeministria të hënën ka bërë të ditur se për masat e reja të marra për parandalim të përhapjes së pandemisë, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka kërkuar një mobilizim të komunave për luftimin e pandemisë COVID-19. Ai në një bashkëbisedim elektronik me kryetarët e komunave të Kosovës thuhet se ua ka prezantuar masat e reja të ndërmarra nga Qeveria për parandalimin e pandemisë COVID-19.

Një prej këtyre masave ka qenë edhe kërkesa e Qeverisë drejtuar komunave që të riaktivizojnë plotësisht të gjitha shtabet lokale për menaxhim të pandemisë. Menjëherë pasi që Qeveria e Kosovës, të dielën, në një konferencë për media kishte publikuar masat kufizuese, përfshirë edhe vendimin për kufizim të lëvizjes nga ora 21:00 deri në 05:00 në katër komuna, kishte reaguar kryetari i Prishtinës, njërës prej komunave që i është kufizuar lëvizja.

“Kishte me qenë mirë bile komunave me na informua paraprakisht para se me dalë në konferencë për masa që hyjnë në fuqi pas 6 orësh”, kishte shkruar Ahmeti.

E se nuk janë konsultuar për masat ka thënë edhe kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka.

“Nuk kemi pas kurrfarë konsultimi nga ana e Ministrisë, pasi që janë marrë masat edhe kanë dalë, kanë kërkuar nga Asociacioni i Komunave që të kemi një takim edhe unë kam marrë pjesë aty edhe kam thënë që shumë vendime po na vijnë nëpërmjet mediave, dhe jo në formë zyrtare apo me email, lëre konsultimin pro, edhe vendimet i marrim në atë formë, e kjo është problematike”, është shprehur Haskuka.

- Advertisement -

Më Shumë

Kaka: Termin madhështi e kuptova kur luajta për Milanin

Ricardo Kaka, është një prej futbollistëve që ka lënë gjurmë te skuadra italiane e Milanit. Ai kujtohet me shumë nostalgji nga tifozët e ekipit...

I prekuri me COVID-19 shkoi në kishë, infektoi rreth 100 persona

Një i infektuar me COVID-19 shkoi në kishë në mesin e qershorit dhe pas tij u infektuan 91 persona, e 53 nga ta ishin...

Në Prizren mbyllen 7 lokale dhe shqiptohen 691 fletëparaqitje

Drejtoria Rajonale e Policisë në Prizren ka njoftuar se më 7 dhe 8 gusht në bashkëpunim me inspektorët komunalë dhe inspektorët sanitarë nga AVUK,...

39 të vdekur nga COVID-19 në Prizren, 22 vetëm në korrik

Autoritetet komunale të Prizrenit, të enjten, në seancën e Kuvendit të Komunës kanë raportuar se në këtë komunë janë 108 raste aktive me COVID-19,...

24 aksidente trafiku me të lënduar brenda një dite

Në 24 orëshin e fundit në Kosovë kanë ndodhur 24 aksidente trafiku me të lënduar dhe 42 aksidente trafiku me dëme materiale. Në statistikat e...

Ikja e Odisesë

(Shkrimi është marrrë nga monografia “BEKIMF EHMIU-Odiseu i Kosovës” i autorit Fahri Musliu) Shkruan: Salajdin SALIHU (21.06.2010) Kumti për shuarjen e Gjeniut më përcillej nëpërmjet një sms-i...

Pamje – Rogovë e Hasit, kabllot bien për toke pas rrëzimit të shtyllës elektrike

Një shtyllë elektrike e cila është para rrëzimit në tokë, po paraqet rrezik të madh për kalimtarët në fshatin Rogovë të Komunës së Gjakovës. Në...

Televizioni dhe biznesi, çfarë po ndodh me Ilda Bejlerin

Prej disa muajsh, moderatorja e programeve sportive, Ilda Bejleri, është shkëputur nga ekrani për arsye që deri më sot nuk ishin të ditura. Këtë...

Vendbanimi i personave me COVID -19: 8 në Prizren, 1 në Zhur

Nëntë persona kanë rezultuar pozitiv me COVID -19 në Prizren. Tetë prej tyre janë me vendbanim në qytet, kurse vetëm një në Zhur.

“Boll ëndërruam për Champions! Ronaldo te PSG? Hile e vjetër mediatike”

Andrea Agnelli, presidenti i Juventusit, pas eliminimit nga Champions League ka dhënë një intervistë të gjatë dhe sigurisht është ngacmuar edhe në lidhje me...

Dështon gjykimi për korrupsion ndaj kryeshefit të INFRAKOS-it dhe ish-zyrtarëve të Komunës së Prizrenit

Në Gjykatën Themelore në Prizren ka dështuar të vazhdojë gjykimi ndaj kryeshefit ekzekutiv të INFRAKOS-it, Agron Thaqi, tre ish-drejtorëve të Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor...

Avdyli: Covid-19 do të prodhojë analfabetë

Deputeti i Lidhjes Demokratike, Haxhi Avdyli, thotë se koronaviursi COVID-19 përveç që ka marrë jetë njerëzish, do të sjellë edhe dëme tjera afatgjate. Ndër to,...

Shkrim antologjik mbi Bekim Fehmiun: Një letër pa adresë

Nga Hysë Shkreli /Shkrim antologjik mbi Bekim Fehmiun. Shkrimi gjendet në monografinë "BEKIM FEHMIU-Odiseu i Kosovës" (2015)./  I nderuar dhe i dashur Bekim Fehmiu, Na thanë se...

Reuters sjell pamje nga Meka, si u krye Haxhi në distancë

Agjencia ndërkombëtare e lajmeve Reutres ka publikuar pamje nga qyteti i Mekës, ku besimtarët myslimanë shkojnë ta kryejnë Haxhin, që është një nga obligimet...

Ja sa litra shi për metër katror ranë këto ditë në Prizren

Më së shumë reshje të shiut nga një gushti, e deri më sot ka patur në Ferizaj, derisa në shumicën e qyteteve shiu po...

I pastrehu përlot botën: Zakonisht gjumin e bëj në rrugë, ndërsa tani…

Rrugë të shkreta, njerëz pa shtëpi, qindra viktima e mijëra persona të lënduar, kjo është panorama e këtyre ditëve në kryeqytetin libanez Bejrut. Situata kaotike...

Lajmet e Fundit

Java e zezë, 78 të vdekur nga COVID-19

Java e parë e muajit gusht është javë e zezë sa i përket numrit të fataliteteve nga virusi COVID-19.Vetëm nga e hëna deri sot...

Ish Sekretarja Amerikane e Shtetit: Ju rrëfej “Katër Kalorësit e Apokalipsit”

Condoleezza Rice, ka ushtruar detyrën e Sekretares amerikane të Shtetit në vitet 2005-2009, dhe ka qenë këshilltare e sigurisë kombëtare për presidentin Xhorxh W.Bush...

Televizioni dhe biznesi, çfarë po ndodh me Ilda Bejlerin

Prej disa muajsh, moderatorja e programeve sportive, Ilda Bejleri, është shkëputur nga ekrani për arsye që deri më sot nuk ishin të ditura. Këtë...

Dua me ‘look’ të ri, duket mjaft provokuese…

Këngëtarja Dua Lipa si gjithnjë edhe kësaj radhe na ka provokuar me disa pamje mjaft seksi. Ajo kësaj here ka ardhur me një look krejt...

Conte: Leverkusen ekip i shpejtë, sulmi ynë super. Pirlo te Juventus? Po plakem

Interi do të përballet me Bayer Leverkusen nesër në mbrëmje (21:00), sfidë për çerekfinalet e Europa League. Trajneri i ekipit zikaltër, Antonio Conte ka...