19.8 C
Prizren
E diel, 12 Korrik, 2020

LDK-ja e konsideron “vendim primitiv” prishjen e koalicionit nga Haskuka në Prizren

Dje në orët e vona, kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka ka njoftuar se e ka prishur koalicionin që e ka pasur me LDK-në. Ndarjen e ka arsyetuar me situatën e krijuar në nivelin qendror.

Për prishjen e koalicionit, Haskuka e ka njoftuar kryetarin e degës së LDK-së në Prizren, Anton Çuni me anë të një letre.

Pas shkëputjes nga LDK-ja, Haskuka do ta ketë vështirë të nxjerr vendime të mëdha që dalin prej Kuvendit komunal, shkruan lajmi.net.

LDK-ja që deri dje ishte në bashkëqeverisje me LVV-në nuk ndihet e zhgënjyer nga veprimi i Haskukës. Për ta, akti ka qenë primitiv dhe hakmarrës.

Hazir Hoda, shef i Grupit Parlamentar të LDK-së në Kuvendin e Komunës së Prizrenit tha për lajmi.net se ndarja ka qenë e njëanshme.

“Haskuka ia ka dërguar një letër kryetarit të degës, Anton Çuni, ku e ka njoftuar se është i detyruar të prishë koalicionin. Sipas të thënave në letër shihet qarte se është një prishje e një anshme. Pra, shihet që është një hakmarrje primitive, një arsyeje krejt banale e prishjes së koalicionit. Po tek e fundit mirë ka bërë”, thotë Hoda.

Kryeasamblisti i LDK-së në Prizren mendon se me largimin e tyre nga pushteti komunal, në asamble do të krijohet situatë e re.

“Nuk e di se çfarë kombinatorike mund të bëjë tash Vetëvendosje për qeverisje në Prizren, se dihet se çfarë marrëdhëniesh ka edhe me partitë tjera. Por në politiken tonë çdo gjë është e mundur. Pra në këtë situatë nuk di se si do ta drejtojë qytetin, pasi vet i ka 6- 7 vota, bile edhe disa nga to i ka me probleme. Haskukës po i intereson veç të kryhet mandati, a merren vendime të rëndësishme për qytetin apo jo, pak është e rëndësishme për të”, shtoi tutje Hoda.

Lajmi.net e posedon letrën të cilën Haskuka ia ka dërguar Çunit. Letra është thuajse e njëjtë me deklarimin publik që e ka bërë vetë Haskuka, por në të theksohet miqësia e madhe që ka Haskuka me kryetarin e degës së LDK-së në Prizren, si dhe janë dhënë arsyeje e prishjes së koalicionit, në të cilin shihet se ka ndikuar krijimi i qeverisë së re në nivelin qendrorë.

“Së pari ju urojë për votimin e qeverisë dhe vazhdimin e detyrës suaj si ministër i Ministrisë së Mbrojtjes. Ju uroj punë të mbarë dhe suksese në punë. Dua t’ju njoftoj qe? si pasoje? e zhvillimeve te? fundit, mocionit te? mosbesimit ndaj qeverise? LVV-LDK dhe krijimit te? nje? qeverie e cila e?shte? ne? kunde?rshtim me vullnetin demokratik te? shprehur me? 6 tetor, une? e kam te? pamundur vazhdimin e koalicionit ne? Komune?n e Prizrenit. Pas zhvillimeve ne? Asamblenë? Komunale ne? shkurt te? ke?tij viti, jam munduar qe? te? gjej me?nyra pe?r te? vazhduar koalicionin, duke besuar qe? rruga ne? shtetnde?rtimin e Kosove?s dhe krijimin e institucioneve pe?rgjegje?se qe? bazohen ne? profesionalizëm?m dhe promovojnë? demokracinë? dhe zhvillimin, mund te? be?het vete?m me një? bashke?punim te? sinqerte? nde?rmjet Le?vizjes VETE?VENDOSJE! dhe Lidhjes Demokratike te? Kosove?s. Por besimi dhe pritjet e mia si shume? qytetare? te? Kosove?s nuk u realizuan”.

“Mendoj qe? koalicionet duhet te? bazohen ne? besimin e nde?rsjelle? dhe ne? ke?te? aspekt pas zhvillimeve te? fundit nuk ka mbetur hape?sire? pe?r te? vazhduar rruge?timin tone?. Tashmë është bërë polarizimi i skajshëm i aktivistëve të partive tona dhe puna jonë e suksesshme në vend se të promovohet nga të gjithë po bëhet objekte mosbesimi dhe i kritikës. Andaj në këtë situatë në të cilën gjendemi për të dy palët është më se e domosdoshme të vazhdojmë ndaras”, thuhet në letër.

“Mbes miku juaj personal dhe i gjithë drejtorëve dhe i gjithë drejtoreve të deritashëm komunal si dhe asamblistëve të LDK-së. Ju gjithmonë do ti keni dyert e hapura tek unë dhe do të jem i hapur për bashkëpunim institucional në të mirën e qytetarëve”, përfundon letra.

Pas prishjes së koalicionit, situata është bërë edhe më e vështirë për kryetarin Haskuka, pasi kryetar i kuvendit është Sulltan Badalli i PDK-së.

Pas një përplasje që kanë pasur VV e LDK në fillim të këtij viti, Sulltan Badalli nga Partia Demokratike e Kosovës kishte arritur te siguronte votat për t’u zgjedhur kryesues i Kuvendit Komunal në Prizren me 17 vota kundrejt kundër kandidatit nga Lëvizja Vetëvendosje, Muharrem Elezkurtaj, i cili kishte marr 16 vota. LDK-ja e kishte braktisur sallën e Kuvendit, ndërsa AAK e NISMA kishin votuar për kandidatin e PDK-së. /Lajmi.net/

- Advertisement -

Më Shumë

Dje vdiqën 4 persona në Kosovë nga COVID-19

Katër persona kanë vdekur nga COVID-19 në Kosovë ,dje, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në 79. Kjo bëhet e ditur nga raporti...

Malishevë: Gruja denoncon burrin dhe vjehrrin në polici për dhunë fizike dhe psikike

Policia e Kosovës njofton se viktima femër kosovare ka raportuar se dy të dyshuarit bashkëshorti dhe vjehrri i saj në vazhdimësi kanë ushtruar dhunë...

Kuvendi i Prizrenit nuk e miraton Kornizën Afatmesme Buxhetore 2021-2023

Anëtarët e Kuvendit të Komunës së Prizrenit në seancën e fundit të organit më të lartë vendimmarrës lokal nuk e kanë aprovuar Kornizën Afatmesme...

Morena Taraku s’i ndal provokimet, lë pa fjalë fansat me foton e fundit

Morena Taraku është një ndër personazhet më të komentuara të showbizzit shqiptar, për shkak të jetës së saj private por gjithashtu dhe për fotot...

Kufizohet lëvizja në Prizren

Kryeministri Avdullah Hoti ka prezantuar masat e reja kundër Covid-19. Ai thotë që është marrë vendimi që nga sonte në ora 21 deri në ora...

Guardiola: Juventus? Së pari kemi punë me mbretërit e Ligës së Kampionëve

Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola ka folur pas hedhjes së shortit të UEFA Champions League. Manchester City është në avantazh, pasi ndeshjen e parë...

Ka filluar fushata e korrje-shirjeve në Malishevë

Këto ditë, edhe në territorin e Komunës së Malishevës ka filluar fushata e korrje shirjeve. Korrjen e grurit sot e ka parë nga afër...

Eurosport e çon në qiell Rrahmanin

Verona është një nga surprizat e këtij sezoni në Serie A. Skuadra e trajnerit Juric është shndërruar në një ekip të patrembur dhe nuk...

Katër lokale u gjobitën në Prizren për mosrespektim të masave anti-Covid

  Fahredin Ajdini, udhëheqës i sektorit të Inspektoratit Sanitar në Komunën e Prizrenit ka deklaruar se në këtë komunë është duke u zbatuar vendimi i...

Prizrenasit hajnat i vjedhin arin

Një burrë ka raportuar në Policinë e Kosovës se persona të panjohur me forcë kanë depërtuar në brendinë e shtëpisë së tij dhe nga...

Kosova ka histori të shenjtëruar, asgjë nuk e zbeh atë

Shkruan: Kudusi Lama Shqiptarët në gjithë jetën e tyre nën pushtimin serb e jugosllav janë ndeshur me pushtuesin pa ndërprerje për ta fituar lirinë. Nuk...

Gjendet një person i vdekur në Rahovec

Një person është gjetur pa shenja jete në Rahovec. “Raportohet se ne shtëpinë e tij është gjetur pa shenja jete viktima mashkull kosovar”, njofton Policia...

Malishevë, rrahen tre persona mes vete

Tre persona janë arrestuar nga ana e Policisë së Kosovës, pasi që të njëjtit dyshohet se pas një mosmarrëveshje janë rrahur në mes vete. Incidenti...

Wilder nuk është ende gati, WBC jep OK-in për derbin britanik

Triologjia e peshave të rënda në boks mes Tyson Fury dhe Deontay Wilder është në dilemë. Boksieri amerikan nuk është ende gati për t’u rikthyer...

A janë kushtetuese masat dhe ora policore që është vendosur në Prizren?

Qeveria Hoti vazhdon t’i rezistojë vendimit të Gjykatës Kushtetuese përkitazi me infrastrukturën ligjore që duhet krijuar në funksion të luftës kundër pandemisë COVID-19. Në...

Më së shumti vdekje nga COVID-19, janë regjistruar në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik mbrëmë ka njoftuar se janë regjistruar edhe tri vdekje. Deri tash, numri i viktimave nga koronavirusi në vend ka...

Lajmet e Fundit

Tri raste të reja me COVID-19 në Malishevë, njëri prej tyre i konfirmuar pas vdekjes

Bazuar në rezultatet zyrtare të komunikimit të Komunës së Malishevës, me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, sot janë regjistruar tri raste të prekur me...

Katër të vdekur nga coronavirusi në Kosovë, shkon në 101 numri i viktimave

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se të shtunën kanë vdekur katër persona të infektuar me COVID-19, duke çuar numrin e...

Një lajm i mirë: Prizreni me vetëm një rast të ri me coronavirus

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se të shtunën në Komunën e Prizrenit është konfirmuar vetëm një rast i...

Prizreni, i pari në “listën e zezë” (VIDEO)

Prizreni radhitet i treti në Kosovë sa i përket numrit të të infektuarve me Covid-19, njofton Klan Kosova. Por ky qytet është në krye edhe...

Masakra e Srebrenicës kujtohet edhe në Prizren (VIDEO)

Qerim Bajrami nga Prizreni edhe në këtë 11 korrik, kur shënohet 25 vjetori i kasaphanës sw Srebrenicës, kujton ndjenjat që përjetoi kur dëgjoi për...