17.6 C
Prizren
E mërkurë, 12 Gusht, 2020

Policia e gatshme të menaxhojë fluksin e bashkatdhetarëve

Policia e Kosovës vlerëson që për pesë muaj ka pasur ulje të konsiderueshme të veprave penale si dhe të aksidenteve, por një rritje të numrit të rasteve të dhunës në familje. Këtë e ka bërë të ditur drejtori i Departamentit për Operacione në Policinë e Kosovës, Afrim Ahmeti.

“Ne mund të vlerësojmë që 6 mujori i këtij viti veç është i mbyllur, ne kemi bërë analiza për 5 muajin e këtij viti në të gjitha veprat mundem me thënë që ka pasur një ulje të theksuar, përfshirë edhe aksidentet e trafikut, të vetmen dukuri që e kemi pasur në rritje kanë qenë të rastet e dhunës në familje që jemi duke i përcjellë me shumë shqetësim”, tha Ahmeti për Ekonomia Online.

Ahmeti më tutje është shprehur se për rastet e dhunës në familje kanë zyrtarë policorë të trajnuar në mënyrë që të kontribuojnë në uljen e rasteve.

Ai u ka bërë thirrje të gjitha viktimave që t’i raportojnë në Polici këto raste për të cilat garanton se do të trajtohen me seriozitetin më të lartë.

“Kemi zyrtarë policorë që janë të trajnuar se si t’i trajtojnë këto raste, jemi duke bërë thirrje qytetarëve në vazhdimësi të kontribuojnë në uljen e këtyre rasteve dhe viktimave që të raportojnë dhe të kenë besim te Policia e Kosovës që çdo raste të dhunës në familje ta raportojnë në Polici dhe ne me prokurorinë e shtetit ta trajtojmë në mënyrën më të mirë të mundshme”.

Kolonel Ahmeti më tutje tregoi edhe për punën e paraparë në gjashtë mujorin e dytë të vitit, ku ndër të tjera është edhe menaxhimi i kufirit dhe fluksi i bashkatdhetarëve që pritet të vinë.

Poashtu ai tha se prioritet është dhe kujdesi për sigurinë e qytetarëve në tubime publike siç janë ahengjet e ndryshme familjare.

“Normalisht tash nëse hapën kufijtë presim një fluks më të madh edhe të bashkatdhetarëve. Pritet shpejt sipas informacioneve me u hap edhe dasmat dhe ahengjeve familjare, shfrytëzoj rastin t’i apeloj të gjithëve që të festojnë me zemër e jo me armë, ku përdorimi i armëve paraqet kërcënim për ata për familjarët dhe gjithë qytetarët e tjerë”.

Pandemia ka ndikuar edhe në ndërpriten e trajnimit të rekrutëve për policët e rinj, të cilët shpejtë do të përfundojnë trajnimin në mënyrë që në vitin e ardhshëm të shpallet konkursi.

“Fatkeqësisht pandemia gjeneratën që kemi pasur kah mesi i trajnimit në akademi, është dashur me i respektuar vendimet e Qeverisë dhe kemi ndërpresë trajnimin, shpresojmë që të gjendet një mënyrë dhe të vazhdojmë shpejt me pjesën e mbetur të trajnimit”.

“… planifikojmë që deri në fund të vitit nëse rrethanat na lejojnë e kemi të gatshme edhe një gjeneratë prej rekrutimit të kaluar dhe varësisht prej nevojave dhe zhvillimeve do të bëjmë përpjekje që nëse jo këtë vit, vitin e ardhëm të shpallen konkursi për një gjeneratë të re”, tha Ahmeti.

- Advertisement -

Më Shumë

Prizren/ Gjuajtje me armë zjarri në aheng familjar

Policia në Prizren ka marrë informacion për të shtëna me armë zjarri në një aheng familjar. Ngjarja ka ndodhur dje rreth orës 16:00, raporton PrizrenPress. Në...

E fotografojnë teksa merr rreze, ja çfarë bëri Kejvina Kthella

Modelja e njohur Kejvina Kthella së fundmi ndodhet me pushime. Modelja e cila është dhe shumë aktive në rrjetin social Insgatam ka publikuar shumë foto...

14 të vdekur nga COVID-19 brenda 24 orëve në Kosovë

“Brenda 24 orëve janë raportuar 14 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv”, ka njoftuar IKSHPK Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka publikuar...

E ARDHMJA ËSHTË KËTU përkundër të gjitha vështirësive

8 filma do të shfaqen në mbarë botën përmes platformës online të edicionit të sivjetmë të DokuFest. Udhëheqësi i DokuLab, Eroll Bilibani flet për...

Për katër javë, 608 kosovarë shkuan të infektuar në Gjermani

608 kosovarë të infektuar me Coronavirus shkuan në Gjermani për katër javë. Kjo u bë e ditur me anë të një njoftimi nga Ambasada...

Hoti kërkon përgatitje për fillimin e vitit të ri akademik, për vitin shkollor mbeten tri opsione

Kryeministri Avdullah Hoti ka thënë se ka kërkuar nga të nga të gjitha institucionet relevante të arsimit në vend që t’i bëjnë përgatitjet e...

Presidenti nderon mjekët që humbën betejën me COVID-19

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka nderuar pesë mjekët të cilët humbën betejën me COVID-19 pasi paraprakisht ishin infektuar në krye të detyrës. Kreu i...

Malishevë, sot asnjë rast i ri me COVID-19

Sot nuk është regjistruar asnjë rast i ri me koronavirus në Komunën e Malishevës. Kjo është konfirmuar nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës,...

“DokuFesti” me “Transmision” si sfidë e domosdoshmëri

Edicioni i 19-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar dhe të Shkurtër, “DokuFest”, është hapur të premten mbrëma me shfaqjen e filmave në platformën...

Pas pesë muajve, Ronaldinho afër lirimit nga burgu në Paraguaj

Ikona e futbollit është afër që të fitojë lirinë e tij. Legjenda braziliane e futbollit, Ronaldinho, është afër që të lirohet nga burgu në Paraguaj,...

Portreti i mikut, Bekim Fehmiu

Nga Ali Podrimja Shkrim antologjik mbi Bekim Fehmiun. Shkrimi gjendet në monografinë “BEKIM FEHMIU-Odiseu i Kosovës” (2015). (“TEMA”,10.10.2008) Shpesh kam menduar si të shkruaj për Bekim Fehmiun....

Bilanci i COVID-19: 10 mijë të infektuar, e mbi 5 mijë të shëruar

Numri i rasteve pozitive me COVID-19 por edhe i atyre që kanë humbur jetën nga ky virus, vazhdon të jetë i lartë. Dje u shënuan...

Rusia aprovon vaksinën e parë kundër COVID-19

Ministria e Shëndetësisë së Rusië ka dhënë aprovimin për vaksinën e parë në botë kundër COVID-19, të zhvilluar nga Instituti Gamaleya në Moskë, më...

Guardiola: Dua të mposht çdo kundërshtar

Pep Guardiola është tepër i karikuar për ndeshjen e nesërme kundër Real Madrid. Manchester City fitoi 1-2 ndeshjen e parë në “Santiago Bernabeu” dhe...

Anulohet testi i arritshmërisë në Kosovë për këtë vit shkollor

Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka marrë vendim që ta anulojë testin e arritshmërisë për vitin shkollor 2019/20. Vendimin për anulimin e testit për nxënësit...

Kosova nëpër fotografi

Bukuritë e Kosovës, sidomos ato malore janë vërtet pamjet që do të donit të ktheheni prapë. Natyrën dhe liqenet po ua ofrojmë nëpërmjet fotografive të...

Lajmet e Fundit

Tensionet në Mesdhe në pikën kulmore, roja bregdetare greke qëllon anijen turke

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

Biden përzgjedh kandidatën për zëvendëspresidente të SHBA-ve

Kandidati për president në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka bërë të ditur se do të garojë në zgjedhje së bashku me...

Kujtim Gashi: Po dyshojmë se qëllimi i LVV-së është t’ia zgjasë jetën kësaj qeverie edhe gjashtë muaj

Deputeti i PDK-së, Kujtim Gashi ka thënë në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini se pa i pasur 61 vota në tavolinë...

Çeku: Shoh disponim te deputetët e qytetarët se kjo qeveri duhet të shkojë

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hajrulla Çeku thotë se asnjë deputetet nuk përjashtohet nga ftesa e LVV-së për të mbështetur mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë. Çeku...

Rexhaj: Kjo qeveri është analfabete në menaxhimin e pandemisë

Deputeti i Vetëvendosjes, Arbër Rexhaj, ka thënë në Kanal10 se Vetëvendosje ka mbështetje edhe nga shoqëria për të inicuar mocionin për rrëzimin e Qeverisë. “Si...