23.8 C
Prizren
E enjte, 21 Shtator, 2023

Kurti me ultimatum për Qeverinë, thotë se Astrit Dehari ra dëshmor

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti i ka dhënë afat Qeverisë së Kosovës dhe institucioneve të tjera që deri më 5 shkurt të vitit të ardhshëm ta lejojnë një hetim të pavarur ndërkombëtar për Astrit Deharin, duke shkarkuar zyrtarët që ishin përgjegjës e të cilët do ta pengonin një hetimin, siç janë Dhurata Hoxha, Shpend Maxhuni, Nexhmi Krasniqi, Fatos Makolli, Syl Hoxha, Metush Biraj dhe Abdurrahim Islami.

Kurti para protestuesve tha se rënia dëshmor e Astritit dëshmon se po sundohemi nga një kast e dhunshme kriminelesh që e kanë uzurpuar lirinë, të cilët vjedhin dhe shesin pasurinë tonë.

“Astritin nuk na morri sëmundja apo aksidenti, Astritin na mori padrejtësia të cilën ai e luftonte me gjithë qenien e tij”, tha ai. “Një vit më parë Astriti është bërë dëshmori më i ri i Kosovës dhe i shqiptarisë”.

Sipas tij, “rënia dëshmor e Astritit dëshmon se po sundohemi nga një kast e dhunshme kriminelesh që e kanë uzurpuar lirinë, të cilët vjedhin dhe shesin pasurinë tonë”.

“Ata e kanë braktisur kombin për tu bërë mafioz milioner, ata e kanë kapur policinë, hetuesinë, prokurorinë dhe gjykatën; ata po e shfrytëzojnë popullin tonë dhe ata janë të gjithë fajtor për mbytjen e Astritit në burg”, tha Kurti. /KP/

Tahiri: Kurti fajëson të gjithë, një arsyetim i mirë për të bërë asgjë

Ish kryenegociatorja e dialogut, Edita Tahiri, ka thënë se Kurti po i bën të gjithë fajtorë, qeveritë e kaluara, Amerikën, BE-në, Macronin, ndërmjetësuesit e...

Të paktën 20 të vdekur pas përplasjes së një autobusi me një kamion në Limpopo të Afrikës së Jugut

Të paktën 20 persona besohet se kanë gjetur vdekjen kur një kamion u përplas me një autobus në Limpopo të dielën. Sipas autoriteteve, shumica e...

Lajmet e Fundit