14.8 C
Prizren
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Dioqeza e Rashkës dhe Prizrenit merziten që ministri Çeku i tha Gjokoviqit “No vax, no entry”

Tenisti serb me famë botërore, Novak Djokovic, i cili njihet për qëndrimet e tij skajshmërisht nacionaliste, ditë më parë në një intervistë për “Corriere della Serra” ka shprehur dëshirën e tij për t’u kthyer dhe për ta vizituar Kosovën. Ndaj një deklaratë të tillë të tij ka reaguar ministri i Kulturës Rinisë dhe Sportit, Hajrullah Çeku duke paralajmëruar se Djokovic s’mund të futet në Kosovë meqë s’është vaksinuar.

Ndaj një deklaratë të tillë të ministrit Çeku ka reaguar Dioqeza e Rashkës dhe Prizrenit duke thënë se janë të mërzitur nga një qëndrim i tillë e ministrit Çeku.

“Eparkia e Rashko-Prizrenit është thellësisht e pikëlluar nga postimi i ministrit të Kulturës dhe Sportit të Kosovës z.Çeku se nuk është e mundur ligjërisht që tenisti më i mirë në botë Novak Gjokoviç të vijë në Kosovë sepse nuk e ka marrë vaksinën kundër Covid-it, edhe pse ky detyrim ligjor nuk ka më shumë se një vit në fuqi. Novak Gjokoviq ka shprehur dëshirën për t’i pagëzuar fëmijët e tij në një nga vendet e shenjta në Kosovë, prej nga vjen edhe vetë”, thuhet në reagimin e Dioqëzës së Rashkës dhe Prizrenit.

“Lusim Zotin që kjo çështje të zgjidhet në përputhje me të drejtën e lëvizjes së lirë të të gjithë qytetarëve dhe lirinë fetare të të gjithëve, sepse nuk ka arsye ligjore për ndalimin e hyrjes së z. Gjokoviq, i cili vlerësohet si sportist nga shumë shqiptarë të Kosovës”, thekson reagimi i tyre.

 

Më Shumë

Konjufca për sanksionet e Amerikës për shkak të veriut: Është një gjë e keqe për Kosovën

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, ka thënë se zhvillimet e fundit në Kosovë janë ngative për vendin tonë dhe situata nuk është mirë dhe...

Zgjedhjet presidenciale në Turqi, sot vendoset nëse Erdogan do të jetë në pushtet edhe për pesë vjet

Turqit sot po voton në një balotazh të rëndësishëm presidencial për të vendosur nëse Recep Tayyip Erdogan duhet të mbetet apo jo në pushtet...

Lajmet e Fundit