15.8 C
Prizren
E hënë, 25 Shtator, 2023

Zgjedhjet presidenciale në Turqi, sot vendoset nëse Erdogan do të jetë në pushtet edhe për pesë vjet

Turqit sot po voton në një balotazh të rëndësishëm presidencial për të vendosur nëse Recep Tayyip Erdogan duhet të mbetet apo jo në pushtet pas 20-vjetësh.

Kundërshtari i tij Kemal Kilicdaroglu, i mbështetur nga një aleancë e gjerë opozitare, e ka quajtur votimin si një referendum mbi drejtimin e ardhshëm të Turqisë.

Erdogan, i cili është favorit për të fituar, premton një epokë të re për shtetasit e tij. Por çështja më urgjente është inflacioni i shfrenuar dhe kriza e kostos së jetesës.

Qendrat e votimit mbyllen në orën 17:00 me orën lokale. Mërgimtarët turq në Evropë dhe ShBA kanë dhënë votat e tyre tashmë.

 

 

Pjesëmarrja në rundin e parë ishte 88.8% mbresëlënëse dhe epërsia e Erdogan ishte për 2.5 milionë vota.

Përpara balotazhit, Kilicdaroglu akuzoi rivalin e tij për lojë të ndyrë, duke bllokuar mesazhet e tij me tekst për votuesit teksa thoshte se mesazhet e presidentit kalonin.

Partitë opozitare kanë dërguar një ushtri vullnetarësh në një përpjekje për të siguruar që të mos ketë manipulime votash.

Vëzhguesit ndërkombëtarë folën për një shesh lojërash të pabarabartë pas raundit të parë. Por nuk kishte asnjë sugjerim se ndonjë parregullsi në votim do të kishte ndryshuar rezultatin, shkruan BBC.

Osmani pas takimit me Blinken: Lidhja me SHBA-të është ekzistenciale

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka takuar sekretarin e SHBA-së, Antony Blinken, ku kanë biseduar për të ardhmen euroatlantike të Kosovës. “Diskutim i rëndësishëm me...

Vrasja enigmatike e kolonel Ahmet Krasniqit

Bejtullah KRASNIQI U mbushën njëzet e pesë vjet nga dita kur u vra kolonel Ahmet Krasniqi. U vra në qendër të Tiranës, kryeqytetit të Shqipërisë....

Lajmet e Fundit