3.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

Dështon amendamenti për pensionimin e parakohshëm dhe sigurimin e policëve

Kuvendi i Kosovës nuk i ka dhënë votat e mjaftueshme amendamentit i cili parashihte pensionimin e parakohshëm dhe sigurimin shëndetësor të pjesëtarëve të Policisë së Kosovës.

Pro këtij amendamenti votuan 17 deputetë, kundër ishin 43, derisa kishte 5 abstenime.

Në këtë amendament propozohej që 5 milionë euro të ndahen për pagesën e sigurimit shëndetësor të Policisë së Kosovës, ndërkaq afro 10 milionë euro ishin paraparë të ndahen për pensionimin e parakohshëm të pjesëtarëve të policisë, me kushtin e arritjes së moshës 55 vjeçare.

Mosmiratimi i këtij amendamenti ka sjellë pakënaqësi te partitë opozitare.

Ndërkohë, Kuvendi i Kosovës ka shkuar në pauzë. Pjesa e dytë e seancës së thirrur për projektbuxhetin e vitit 2024 do të nisë në orën 16:00.

Deputetët kanë votuar disa nga 64 amandamentet e këtij dokumenti, ndërkaq pjesa tjetër e votimeve do të vazhdojë në pjesën e dytë/Rtklive.com

Më Shumë

Lirohet pas intervistimit personi që e goditi me veturë bashkëshortin e Shkurte Fejzës

Personi që që goditi me veturë Hajrush Behlulin, bashkëshortin e këngëtares Shkurte Fejza, është liruar pas intervistimit. Lajmin për Gazetën Express e ka konfirmuar zëdhënësi...

“E kam pirë ujin e shadervanit, po kurrë s’u bëra nuse në Prizren”, thotë Juliana Nura

Gojëdhënat thojnë se uji i shadërvanit të Prizrenit bashkon zemërat, për ta gjetur shpirtin e saj binjakë modelja Julian Nura ne emisioni “Gallatë” ka...

Lajmet e Fundit