23.8 C
Prizren
E premte, 19 Korrik, 2024

78 persona nga Rahoveci dhe Malisheva të dyshuar për “Mashtrim në Votim”

Zgjedhje-kosove-logoHetues rajonalë të Drejtorisë Rajonale të Policisë në Prizren, me kërkesë të prokurorisë së shtetit, kanë iniciuar 14 raste të mashtrimit në votim me gjithsej 78 persona për të cilët ekziston dyshimi i bazuar se të njëjtit kanë konsumuar elemente të veprës penale “Mashtrim në Votim” gjatë zgjedhjeve të fundit në Kosovë.

Të gjithë të dyshuarit në kohën e konsumimit të veprës penale kanë qenë në cilësi të vëzhguesve të partive politike apo vëzhgues të pavarur. Personat e dyshuar në këto raste janë nga Komunat e Rahavecit dhe Malishevës.

“Me datën 13 shtator policia i ka përfunduar këto raste dhe ka ngritur kallëzim penal ndaj 78 personave të dyshuar ndërsa shkresat e lëndës i kalojnë Prokurorisë së Shtetit në Gjakovë për procedurë të mëtejme”, thuhet në njoftimin e Policisë.

Ndërkaq ditë më parë, policia e Prizrenit i ka arrestuar dhe i ka dërguar në Burgun e Dubravës gjashtë persona të cilët gjykata i ka gjetur fajtor dhe i ka dënuar me nga gjashtë muaj burg për veprën penale “Mashtrim në votim”./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Rrahman Jasharaj paralajmëron greva në shtator

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknoligjisë vitin e kaluar kishte marrë vendim që pajisjen e nxënësëve me tekste shkollore ta bëjë nëpërmjet platformës e-kosova,...

Hapet shtegu “Downhill” në Prizren: Një oazë për adhuruesit e çiklizmit ekstrem

Një ambient i jashtëzakonshëm për adhuruesit e çiklizmit ekstrem dhe natyrës së pasur e të bukur në malet e Prizrenit është hapur sot, raporton...

Lajmet e Fundit