5.5 C
Prizren
E shtunë, 27 Shkurt, 2021

A mundet Osmani ta mandatojë Kurtin?

Ish-gjyqtarja e Kushtetueses, Gjyljeta Mushkolaj, ka thënë se kryetari i ri i Kuvendit të Kosovës i cili do të ushtrojë edhe detyrën e presidentit përkohësisht, mund të procedojë me mandatimin e kandidatit për kryeministër.

Gjyljeta Mushkolaj tha p se asnjë veprim nuk duhet të bëhet pa u konstituuar Kuvendi dhe pasi të konstituuohet Kuvendi, kryetari i ri e mandaton kryeministrin.

“Kuvendi i ri nuk mund të veprojë pa u konstituuar. Pra, zgjedhet kryetari, kryesia. Kryetari i ri i Kuvendit bëhet U.D më pastaj zgjedhet qeveria. Zgjedhja e Presidentit duhet të bëhet brenda afatit të paraparë me Kushtetutë. Pra asnjë veprim nuk mund të bëhet pa u konstituuar Kuvendi. Kryetari i ri i Kuvendit bëhet U.d i Presidentit. U.D së presidentit mandaton Kryeministrin. Zgjedhja e Presidentit bëhet pastaj”, ka thënë Mushkolaj.

Njejtë nuk mendon ish-kreu i Gjyaktës Kushtetuese, Enver Hasani.

Sipas tij, ushtruesi i detyrës së presidentit nuk mund të mandatojë kandidatin për kryeministër. Ai thotë se fillimisht duhet proceduar me Kuvendin, pastaj me zgjedhjen e presidentit dhe më pas me Qeverinë.

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese Enver Hasanika thënë se mandatimi që Jakup Krasniqi ia ka bërë Hashim Thaçit në vitin 2011 për t’u zgjedhur kryeministër ka qenë i gabuar, por që asnjëherë nuk është sfiduar në Gjykatë.

“Renditja e gjymtyrëve kryesorë të pushtetit që përfaqësohen prej organeve përkatëse të pushtetit në një kushtetutë moderne, flet shumë për karakterin e sistemit politik dhe kushtetues. Në Kosovë kjo renditje nis me organin ligjvënës dhe përfaqësues (Kuvendi i Kosovës), vazhdon me shefin e shtetit (Presidenti i Republikës), i cili pasohet nga ekzekutivi (Qeveria e Kosovës)”, ka thënë Hasani.

Lidhur me atë se si duhet proceduar me zgjedhjen e institucioneve të reja ka folur Albert Krasniqi nga Demokracia Plus. Ai thotë se situata e tanishme është e njëjtë me atë të 2011 dhe do të ishte më mirë nëse në të njëjtën seancë të Kuvendit të zgjedhet presidenti dhe kryeministri.

“Procedurat për konstituimin e Kuvendit duhet të nisin brenda 30 ditëve pas certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve. Kjo nuk nënkupton që brenda këtij afati të përfundojë konstituimi, por vetëm fillim të procedurave, ashtu siç është interpretuar nga Aktgjykimi i Gjykatës Kushtetuese në vitin 2014. Për t’u konstituuar Kuvendi duhet të zgjedh kryetarin dhe 5 nënkryetarët e tij. Kushtetuta nuk ka përcaktuar në mënyrë shprehimore renditjen e zgjedhjes së institucioneve, pasi kjo është përgjegjësi e Kryetarit dhe e Kryesisë së Kuvendit për të përgatitur rendin e ditës së seancave plenare. Nga praktika e mëhershme e vitit 2011 kur vendi ishte në situatë të njëjtë, fillimisht ishte zgjedhur Presidenti pastaj Qeveria, por që të dyja ishin bërë brenda seancës së njëjtë. Do të ishte më mbarë nëse edhe tani veprohet njëjtë”, tha Krasniqi për Express.

Krasniqi tha poashtu se nëse Kuvendi nuk e zgjedh presidentin e ri atëherë kryetari i zgjedhur i Kuvendit ushtron detyrën e Presidentit, por ushtrimi i detyrës është vazhdimësi e afatit gjashtë mujor.

“Ushtrimi i detyrave të Presidentit është paraparë në kuadër të kompetencave Kushtetuese të Kryetarit të Kuvendit. Nëse Kryetarit të Kuvendit i përfundon mandati, përfundon edhe ushtrimi i detyrave të Presidentit nga ai person. Pra, në rast se Kuvendi vonohet në zgjedhjen e Presidentit por që ka zgjedhur Kryetarin e ri të Kuvendit, atëherë edhe ushtrimi i detyrave të Presidentit duhet të bëhet nga Kryetari i ri i Kuvendit. Duhet theksuar që zëvendësimi në ushtrimin e detyrave të Presidentit nuk e zgjatë edhe afatin prej gjashtë muajsh sa mundet maksimalisht të mbetet vakant posti i Presidentit, por është vetëm vazhdimësi e atij afati, që më së shumti mund të jetë deri më 5 maj 2021”, tha Krasniqi.

Glauk Konjufca në në T7 ka thënë se fillimisht do ta zgjedhin kryeministrin e më pastaj presidentin.

Lëvizja Vetëvendosje sipas rezultateve preliminare të KQZ’së aktualisht ka 56 deputetë pa votat e diasporës dhe ato me kusht.

Zgjedhjen e qeverisë VV e ka më të lehtë pasi ka gjasa të mëdha që të ketë 61 numra në Kuvend. Por zgjedhja e presidentit pritet të jetë sfidë për këtë parti pasi e ka të pamundur që pa partitë shqiptare dhe listën serbe të bëjë kuorumin për të zgjedhur shefin e shtetit.

Më Shumë

Lidhja shkon në një tjetër nivel, fejohen Tea dhe Bearti?

Ish-protagonistët e emisionit “Për’puthen”, Tea dhe Bearti, janë duke shijuar lidhjen e tyre të dashurisë. Përmes fotografive të fundit, Tea dhe Bearti shihet se nuk...

Kaq është paga mesatare e kosovarëve në Gjermani

Mbi 900 mijë shtetas nga Ballkani Perëndimor jetojnë në Gjermani. Mbi 350 mijë janë në marrëdhënie të rregullta pune, shumica si të kualifikuar. Por...

Katër të arrestuar nga aksioni te Agjencia për Zhvillim të Bujqësisë

Katër zyrtarë të Agjencisë për Zhvillim të Bujqësisë, që vepron në kuadër të Ministrisë së Bujqësisë, janë arrestuar në aksionin e sotëm të policisë...

Lirohet njëri nga 12 të arrestuarit në aksionin e djeshëm

Lirohet njëri nga 12 të arrestuarit në aksionin e djeshëm Policia e Kosovës ka njoftuar se një prej të arrestuarve në aksionin e djeshëm në...

Një top sulmues evropian pritet ta zëvendësojë Mbappen te PSG

Sulmuesi francez Kylian Mbappe është bërë një nga emrat më të mëdhenj në futboll në vitin 2021. Ai ishte qartësisht një yll i dëshmuar...

Hykmete Bajrami dorëhiqet nga detyra e ministres së Financave

Hykmete Bajrami është liruar nga detyra e ministres së Financave. Ajo këtë e ka konfirmuar për Klankosova.tv, por ka mohuar se ka dhënë dorëheqje nga...

Zyrtarë të Shqipërisë marrin mjekimin anti-COVID në Prizren, mjeku Avdaj tregon detajet

Afrim Avdaj, drejtor i Spitalit Rajonal të Prizrenit tha se janë 13 pacientë pozitivë me COVID-19 të Qarkut të Kukësit, të cilët po marrin...

Policia e Kosovës bastisë Ministrinë e Bujqësisë

Policia e Kosovës është duke kryer një bastisje në objektin e Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural. Disa vetura të policisë dhe pjesëtarë të...

Lajm i mirë për tifozët e Kosovës, Rashica po kthehet në formë

Me një lëvizje mjeshtërore kaloi një mbrojtës. E kaloi edhe mbrojtësin e dytë, duke shfrytëzuar potencialin e madh teknik. Pasoi një gjuajtje e bukur,...

Vdes një person nga Prizreni i infektuar me COVID-19

Një 77 vjeçar nga Prizreni i infektuar me COVID-19 ka vdekur si pasojë e komplikimeve shëndetësore që i ka shkaktuar ky virus. Një gjë e...

Arrestohen një shtetas i Kosovës dhe dy shtetase të Shqipërisë në Morinë

Një shtetas i Kosovës dhe dy shtetase të Shqipërisë janë arrestuar në pikëkalimin kufitar në Morinë, pasi gjatë kontrollit i janë gjetur dhe sekuestruar...

Përfshihet nga zjarri podrumi i lokaleve tek tregu i gjelbër në Prizren

Raportohet se podrumi i lokaleve tek tregu i gjelbër në Prizren, në rrethana të pa njohur është përfshirë nga zjarr, njofton Policia e Kosovës,...

Sindikata e Punëtorëve të Sektorit Privat paralajmëron Qeverinë e re: Nuk ua falim asnjë minutë

Sindikata e Punëtorëve të Sektorit Privat të Kosovës (SPSPK) nuk do t’i fal asnjë minutë qeverisë në ardhje nëse nuk përmbushen kërkesat e tyre....

Shqiptarit nuk i jepet shtetësia italiane pasi është lojtar pokeri

Një 40-vjeçar shqiptar e siguron jetesën duke luajtur poker, por nuk mund të marrë shtetësinë italiane edhe pse jeton në Itali prej 20 vjetësh,...

Një i vdekur nga koronavirusi në Prizren

Katër persona kanë vdekur nga koronavirusi në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit, ndërsa 368 kanë rezultuar pozitivë. Rastet e vdekjes janë nga komunat:...

Seedorf: Evropa nuk ofron shanse të barabarta për trajnerët me ngjyrë

Në futboll ka bërë një karrierë të jashtëzakonshme, sidomos me fanellën e Milanit ku ka fituar tituj e Champions, megjithatë Clarence Seedorf nuk po...

Lajmet e Fundit