21.8 C
Prizren
E martë, 23 Korrik, 2024

AAK: Është alarmuese situata në rrugët e Kosovës

Burim Ramadani AAKNumri i aksidenteve është rritur jashtëzakonisht shumë dhe numri i aksidenteve me fatalitet është tepër i madh. “Ky alarm, që po e ngrit sot AAK-ja, duhet të jetë alarm për Qeverinë e Kosovës, Policinë e Kosovës, Kontrollin Teknik të Automjeteve dhe Qytetarët, përkatësisht vozitësit”, ka theksuar deputeti Burim Ramadani.

Sipas statistikave që i ka ndërtuar Departamenti për Siguri i AAK-së, vetëm gjatë dy javëve të fundit kanë ndodhur 10 vdekje në aksidente përmes 7 aksidenteve, 203 aksidente me së paku 82 të lënduar dhe 625 aksidente pa lëndime të njerëzve.

AAK e ka ngritur këtë çështje edhe në Parlamentin e Kosovës dhe kemi marrë përgjigje zyrtare që p.sh vetëm gjatë muajit prill 2013 janë rritur aksidentet në trafik për rreth 24 % në krahasim me prillin 2012.

Sipas AAK-së duhet bërë rritja e numrit të patrullimeve nëpër rrugë nga Policia e Kosovës, mirëmbajtja e rrugëve nga Qeveria e Kosovës, kampanja vetëdijësuese për shoferët, hartimi i Strategjisë dhe Planit të Veprimit për Sigurinë në Komunikacion dhe amandamentimi i Ligjit për Sigurine në Komunikacionin Rrugor.

Më Shumë

I vidhet vetura një personit në Prizren

Një burrë ka njoftuar policinë në Prizren se persona të panjohuar ia kanë vjedhur veturën. Siç bën të ditur policia, rasti është duke u hetuar. “Ankuesi...

Motoçiklisti lëndohet rëndë pasi u godit nga vetura

Një motoçiklist ka pësuar lëndime të rënda trupore pasi u godit nga një veturë. Aksidenti ka ndodhur sot në Prizren, në rrugën “Beteja e Kabashit”. Lajmin...

Lajmet e Fundit