15.8 C
Prizren
E premte, 31 Maj, 2024

AAK shpreh pakënaqësitë e saj lidhur me Projektligjin për skemat pensionale

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka mbajtur konferencë për media, ku ka shprehur pakënaqësitë për miratimin e Projektligjit për skemat pensionale të financuara nga shteti dhe mosvotimin e disa amandamenteve të propozuara nga ky grup parlamentar.

Sipas tyre vendimi i Kushtetueses nuk është respektuar dhe diskriminimi i personave që janë larguar dhunshëm nga puna do të vazhdojë për shkak se këta persona nuk kanë dëshmi për formën e largimit nga puna.

Sipas AAK-së deputetët e mazhorancës qëllimshëm nuk i kanë votuar amandamentet që heqin sipas tyre këtë formë diskriminimi.

“Paragrafi 2.2 i nenit 8 për pensionin parcial kontributdhënës nuk është votuar, arsyeja është se shumica që janë larguar prej punës nuk kanë dëshmi që janë larguar dhunshëm”, tha Shemsedin Dreshaj, deputet i AAK-së.

Ky subjekt politik po ashtu e kritikoi qeverinë e vendit që nuk po sjellë njohje për vendin dhe po e humb kredibilitetin në arenën ndërkombëtare.

Më Shumë

Gjendet personi që u raportua i zhdukur në Prizren

Është gjetur personi i raportuar si i zhdukur në Prizren. Motra e tij kishte thënë në Polici se ai kishte dalë nga shtëpia më 15...

PSG nuk i ka paguar Mbappe-s rrogën e prillit dhe bonusin e shkurtit

Largimi i Kylian Mbappe nga PSG duket se ka hapur një faqe të re të kësaj sage pasi sipas mediave franceze klubi ka detyrime...

Lajmet e Fundit