16.8 C
Prizren
E premte, 22 Shtator, 2023

Ambasadorja e Finlandës përgëzon MAShT-in për qasjen ndaj zgjedhjes së drejtorëve të shkollave

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi, ka pritur të hënën në takim ambasadoren e Finlandës në Kosovë, Pia Stjernvall, me të cilën ka biseduar për shumë procese që janë duke u zhvilluar në arsim dhe ato që po planifikohet të fillojnë në funksion të ngritjes së cilësisë në arsim.

“Diskutuam për tema të caktuara, e ndër tjera edhe për depolitizimin e arsimit, ku përmenda Udhëzimin Administrativ që është duke u hartuar për zgjedhjen e drejtorëve, në mënyrë që të evitohet ndikimi politik në zgjedhjen e tyre, e po ashtu edhe një Udhëzim Administrativ që rregullon punësimin e mësimdhënësve, duke synuar që të punësohen më të mirët”, ka thënë Bytyqi.

Ndërkaq ambasadorja Stjernvall e ka përgëzuar MAShT-in për këto procese, veçanërisht për qasjen ndaj zgjedhjes së drejtorëve të shkollave, me qëllim të depolitizimit, duke shprehur gatishmërinë për të ndihmuar në këto procese.

198 vite nga lindja e poliglotit, shkrimtarit dhe publicistit të Rilindjes Kombëtare Shqiptare, Pashko Vasës

Sot janë bërë 198 vite nga lindja e shkrimtarit, poetit, poliglotit dhe publicistit të Rilindjes Kombëtare Shqiptare, Pashko Vasës, shkruan KultPlus. Pashko Vasa u lind...

Me mjet të mprehtë shpoi gomat e katër veturave, arrestohet i dyshuari në Suharekë

Policia e Kosovës ka njoftuar ka arrestuar një person pasi ka shpuar me mjetë të mprehtë gomat e katër veturave të parkuara. Rasti ka ndodhur...

Lajmet e Fundit