35.8 C
Prizren
E hënë, 15 Korrik, 2024

Aplikuan 9 mijë e 110 ish të burgosur politikë

Hydajet HyseniKryetari i Shoqatës së të Burgosurve Politikë të Kosovës (ShBPK), Hydajet Hyseni, ka bërë me dije se 9 mijë e 110 ish të burgosur politikë kanë aplikuar që t’u njihen të drejtat të cilat u takojnë me ligj.Ai ka thënë se komisioni për njohjen e statusit për ish të burgosurit politikë të Kosovës brenda këtij muaji do ta paraqesë listën prioritare të përfituesve të parë të kësaj kategorie të qytetarëve.

“Besoj se brenda këtij muaji do të jemi të përgatitur ta paraqesim listën për këtë vit, kurse në muajt në vijim do ta përgatisim listën për vitin e ardhshëm. Po ashtu, jam optimist se brenda këtij viti do t’i përgatisim të gjitha listat”, ka thënë Hyseni në intervistën për “Epokën e re”, duke shtuar se për këtë vit Qeveria pritet t’i ndajë dy milionë euro për ish të burgosurit politikë.

Kryetari i Shoqatës së të Burgosurve Politikë të Kosovës, Hydajet Hyseni, ka thënë se ky komision do ta ketë parasysh t’i fusë në listën prioritare ish të burgosurit politikë, të cilët nuk janë në gjendje të mirë shëndetësore.

Më Shumë

Elvis Rexhbeçaj i bashkohet Kombëtares së Kosovës

Futbollisti i njohur, Elvis Rexhbeçaj, ka nënshkruar sot për Kombëtaren e Kosovës në prani të përfaqësuesit të Federatës së Futbollit të Kosovës për Gjermani,...

Konfirmohet aktakuza ndaj Sabit Januzit, Ismet Bahtijarit dhe Haxhi Shalës

Është konfirmuar aktakuza ndaj tre ish-pjesëtarëve të UÇK-së, Sabit Januzit, Ismet Bahtijarit dhe Haxhi Shalës-Topit. Lajmi është bërë me dije nga Dhomat e Specializuara të...

Lajmet e Fundit