7.8 C
Prizren
E diel, 17 Tetor, 2021

Aprovohet propozimi për ekspertizë të ndërtimtarisë në gjykimin ndaj inspektorit në Prizren

Në gjykimin ndaj Nexhmedin Musliut, i cili në Gjykatën e Prizrenit po gjykohet për keqpërdorim të pozitës zyrtare, sot është aprovuar propozimi për një ekspertizë të ndërtimtarisë.

Me të filluar seanca, përfaqësuesi i palës së dëmtuar – Komunës së Prizrenit, avokati Blerim Mazreku deklaroi se meqenëse është kërkuar vlera e dëmit edhe ka propozuar që të përcaktohet një ekspertizë përkatëse e ndërtimit.

Nga ky fakt, përfaqësuesi theksoi se në rastin konkret nuk dihet saktë për pjesën e ndërtuar pa leje dhe me çrrastë eksperti do ta saktësoj dhe përcaktojë sipërfaqen e ndërtuar, taksat komunale  sikur objekti të ndërtohej me leje, ku në bazë të tyre edhe do të përcaktohet vlera e dëmit.

Kurse, mbrojtësi i të akuzuarit, avokati Gent Gjni tha se dëmi është dashur të përcaktohet në aktakuzë dhe e njëjta të plotësohet në fazën fillestare e  jo në përfundim të procesit gjyqësor.

Ndryshe, ish-inspektori Musliu po akuzohet që si person zyrtar, duke shfrytëzuar detyrën apo autoritetin zyrtar, vepron në kundërshtim me Ligjin për Ndërtime ashtu që nuk ndërmerr veprime për ndalimin dhe rrënimin e punimeve, duke u mjaftuar vetëm me inspektime formale.

Pas kësaj, kryetarja e trupit gjykues, gjyqtarja Ajser Skenderi, vendosi që ta aprovoj propozimin e palës së dëmtuar, kurse seanca e radhës do të caktohet pas pranimit të raportit të ekspertit.Drejtësia Sot

Më Shumë

Ceferin: UEFA do të vazhdojë të kundërshtojë planet për organizimin e Kampionatit Botëror çdo dy vjet

Kampionati Botëror aktualisht organizohet çdo katër vjet, megjithatë kjo nuk po duket kohë e mjaftueshme për FIFA-n të cilët duan që të mbahet çdo...

Sondazhi i Albanian Post : Haskuka i pari në Prizren, të tjerët mbesin prapa dhe një numër i madh i të papërcaktuarve

Mytaher Haskuka dhe Lëvizja Vetëvendosje mund ta përsërisin fitoren e tyre në Prizren në Zgjedhjet Lokale të 17 tetorit në Kosovë, por gjasat që...

Mjekët flasin për gjendjen e Bill Clinton

Ish-presidenti Bill Clinton u pranua në njësinë e kujdesit intensiv të Universitetit të Kalifornisë Irvine për një infeksion të traktit urinar, që u përhap...

Poezia dhe poetika e Martin Camajt

Nga: Arshi Pipa (pjesë nga “Letërsia bashkëkohore shqiptare”, Columbia University Press, Nju-Jork, 1991) 1. Hyrje Në shumë aspekte, Martin Camaj është intelektuali tipik europianolindor, që, për arsye politike,...

Trajnerët nga Kosova në Turqi për avancim profesional

Në kuadër të programit zhvillimor të FIBA YDF dhe bashkëpunimit ndërmjet Federatës së Basketbollit të Kosovës dhe asaj të Turqisë, këtë javë në Stamboll...

Sot ngritje e lehtë e temperaturave, nesër rikthehet sërish shiu

Instituti Hidrometerologjik i Kosovës (IHK) ka bërë të ditur se sot parashihet të mbajë mot kryesisht u vranët dhe me rritje të lehta të...

Bastisje në Prizren, policia gjen 2 kg drogë

Policia e Kosovës ka kryer një bastisje të premtën në lagjen “Dardania”, në Prizren. Gjatë bastisjes janë gjetur e sekuestruar dy kilogramë drogë, raporton...

Totaj në takim me komunitetin boshnjak: Do të qeverism bashkë me Prizrenin

Totaj në takim me komunitetin boshnjak: Do të qeverism bashkë me Prizrenin Kandidati për kryetar të ardhshëm të Prizrenit nga PDK, Shaqir Totaj, ka takuar...

Mot me shi dhe borë për dy ditët e ardhshme

Në Kosovë gjatë dy ditëve të ardhshme do të mbajë mot me shi dhe temperaturat e ulëta do të vijojnë të jenë. Instituti Hidrometeorologjik i...

Kështu e vuri në siklet Fifi, Arbana Osmanin

Mbrëmë u zhvillua spektakli i radhës i “Big Brother VIP” që në këtë sezon do jetë dy herë në javë. Një nga momentet përmbyllëse...

Ukaj: PDK-ja e ka programin më të mirë për bizneset

Kandidati i PDK-së për kuvendar të Prizrenit, Islam Ukaj, në kuadër të fushatës zgjedhore ka takuar fabrikën e çokollatës "Kamila", biznesin "Fortesa" si dhe...

Berisha në tubimin përmbyllës: Të gjithë qytetarët janë mishëruar me projektin ‘Shpresë për Prizren’

NISMA Socialdemokrate - Dega në Prizren, në ambientet e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit ka përmbyllur fushatën zgjedhore për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Kandidati për...

Në spitalin e Prizrenit po trejtohen 8 pacientë me Covid-19

Nga Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës njoftojnë se ka rënë dukshëm numri i pacientëve me COVID-19 që po trajtohen në mjekim intensiv mjekësor...

Fury shpërthen pas meçit duke e fyer amerikanin: Jam boksieri më i mirë në botë, Wilder është një idiot që nuk di të dhurojë...

Tyson Fury ka arritur ta fitojë trilogjinë përballë Deontay Wilder, në një meç të jashtëzakonshëm. Meçi i dy boksierëve të kategorisë së rëndë në boks...

Gjeçovi shërbëtor i Atdheut

”Je i lir me mbajtë burrninë tande, je i lir me u zhburrnu” – Kanuni i Lekë Dukagjinit Autor i një monumenti të gjuhës shqipe...

Bashkimi ia shkakton humbjen e parë Trepçës

Bashkimi ia ka shkaktuar humbjen e parë kampionale Trepçës, duke i mundur 87:83, në kuadër të xhiros së pestë të Superligës. Skuadra prizrenase e drejtuar...

Lajmet e Fundit