3.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

Arsim Bajrami: I pari e pash Flamurin, i pari dëgjova Himnin

arsim bajramiDeputeti dhe nënshkruesi i deklaratës së pavarësisë së Kosovës Arsim Bajrami shpalosi detaje të pathëna për përzgjedhjen e simboleve shtetërore të Kosovës.

Duke folur në emisionin Info Magazine të Klan Kosovës, Bajrami tha se ishte i personi i parë që e pa flamurin e kaltër me yje dhe hartë të verdhë, pak ditë para shpalljes të pavarësisë së Kosovës.

“Unë kam qenë i njoftuar ndoshta para të gjithëve për dukjen e flamurit dhe himnin e Kosovës. Natyrisht aty më pas erdhën edhe anëtarët tjerë të komisionit kushtetues që ishin e ndjera Nekibe Kelmeni, Hajredin Kuqi e Ramë Manaj.

Kemi punuar 48 orë pa ndërprerë dhe të mbyllur në një zyre të qeverisë. Ne e përzgjodhëm në mënyrë unanime këtë flamur, pasi pamë mbi 1000 shembuj”, deklaroi Bajrami.

Por ish anëtari i komisionit qeveritar kushtetues tha se autorët e himnit dhe flamurit u morën vesh më vonë.

“Të gjitha kanë qenë të kodume. Ne më vonë e kemi kuptuar se edhe autori i himnit dhe i flamurit janë shqiptarë, sepse kishte shumë ndërkombëtarë që kishin aplikuar. Kur i kemi hap kuvertat e pamë se kush janë ata. Më pas e pash që krijuesi i flamurit madje ka qenë edhe ish anëtar i UCK-së dhe kjo ishte një kënaqësi”, u shpreh deputeti dhe nënkryetari aktual i PDK-së .

Por Bajrami gjashtë vjet pas shpalljes së pavarësisë tha se këtë flamur e ndjenë të vetin.

“Unë gjithnjë e më shumë po ambientohem me këtë flamur. Është një flamur i realitetit dhe buron nga fryma e kushtetutës së Kosovës. Ky flamur është në institucionet vendore dhe do të valojë edhe nëpër instucionet ndërkombëtare”, përfundoi ai.

Më Shumë

Ballkani sot kërkon fitore përballë Gjilanit

Superliga e Kosovës në futboll vazhdon sot me javën e 22-të. Xhiroja hapet të shtunën me ndeshjen Ballkani-Gjilani. Suharekasit kërkojnë fitore dhe ta ruajnë vendin e...

Gjetja e substancës narkotike në automjetin në autostradën e Prizrenit

Rreth rrotullimit në hyrjen e autostradës në Prizren,  rreth orës 00:05, gjatë një kontrolli të kryer në automjetin e një mashkulli të dyshuar nga...

Lajmet e Fundit