19.8 C
Prizren
E martë, 21 Maj, 2024

Ashton “stilizon” dialogun

Ashton 000Shefat e diplomacive të shteteve anëtare të BE-së, do të duhet të argumentojnë fuqishëm nëse refuzojnë që me Beogradin qysh muajin e ardhshëm, BE-ja të nisë dialogun e anëtarësimit. Përfaqësuesja e Lartë e BE-së Catherine Ashton, në raportin e saj që do ta prezantojë këtë të martë (sot v.j.) para shteteve anëtare, nuk ka lënë asnjë dilemë. Sipas saj, negociatat e anëtarësimit të Serbisë duhet të nisin më së largu në janar.

Këtë konstatim, ajo e ka bazuar në konstruktivitetin dhe gatishmërinë e plotë të Qeverisë së Serbisë dhe asaj të Kosovës për t`i normalizuar marrëdhëniet.
Raporti u është shpërndarë në formën e shkruar shteteve anëtare të hënën pasdite dhe do të diskutohet këtë të martë në kuadër të takimit të ministrave të jashtëm.

Gazeta Tribuna ka siguruar një kopje të raportit që sipas disa diplomatëve “pikturon” dialogun duke e tejkaluar raportimin e thjeshtë për një proces të vështirë negociues.

Në fakt, sipas lehtësueses Ashton, marrëveshja e parë e normalizimit të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë është zbatuar në të gjitha elementet dhe krejt çfarë duhet është koha që nevojitet derisa ajo të shterohet në terren

Më Shumë

Isni Kilaj arrin në Kosovë pasi u lirua nga Gjykata Speciale

Ish-kryetari i Malishevës, Isni Kilaj, u lirua në Kosovë sot, më 15 maj, me kushte të rrepta, në bazë të vendimit të gjykatësit të...

Nga Ilirida deri në Tuz, 12 skuadra shqiptare bëjnë Evropën të flasë ‘shqip’

Plot 12 skuadra shqiptare do të luajnë në kupat e Evropës këtë verë. Nga kualifikueset e Champions League deri te ato të Conference League...

Lajmet e Fundit