3.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

Shëndeti në burgje kalon te MSh-ja

BurguOrganizuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë -Zyra në Prishtinë, sot, në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Prishtinëështë mbajtur tryeza e Rrumbullakët lidhur me transferin e kompetencavetë sistemit shëndetësor në burgjet e Kosovës nga Ministria e Drejtësisë te Ministria e Shëndetësisë dhe funksionimin e këtij programi.Ministri i Shëndetësisë së Republikës së Kosovës, Ferid Agani, theksoi se është kënaqësi të diskutohet në këtë format, të nivelit të lartë, për transferin e kompetencave të shërbimeve të shëndetësisë së burgjeve në Ministrinë e Shëndetësisë. Si qëllim prioritar i MSH-së, sipas tij, është e drejta për shëndet që e cilësoj si të drejtë themelore të çdo qytetari përfshirë edhe të burgosurit.

Ministri Agani, falënderoj OBSH-në, Ministrin e Drejtësisë, Udhëheqësinë e Shërbimit Korrektues të Kosovës si dhe të gjithë ata që u përfshinë në këtë proces transferues, që nga ai u vlerësua si proces i avancimit të shërbimeve shëndetësore nëpër burgjet e Kosovës.

Milazim Gjocaj, Drejtor i Departamentit të Shëndetësisë në burgje në MSh dhe bartësi kryesor i këtij procesi, theksoi se me bashkëpunimin që ka pasur me U. D të Drejtorit në SHKK, dhe me bashkëpunëtoret e tjerë që ndihmuan, ky proces ka kaluar pa asnjë problem.

Ai shprehu bindjen se bashkëpunimi nuk do të mungojë as në të ardhmen për realizimin e objektivave të përbashkëta në ngritjen e cilësisë së shërbimeve shëndetësore në burgje.

Ndërsa Shemsi Hajrizi U.D. Drejtor i SHKK-së , tha se po realizohet një vizion i përbashkët mes MSH-së dhe SHKK-së, duke dëshiruar që shërbimet shëndetësore të ngrihen në nivelin e duhur cilësor.

Debatit i kontribuoi edhe përfaqësuesi i OBSH-së- Zyra në Kopenhagë, Stefan Enggist, i cili theksoi se ky program është shumë i rëndësishëm në avancimin e shërbimeve më cilësore për pacientët brenda burgjeve. Ai tha se shumë pak shtete kanë mundur ta finalizojnë si proces një transfer të tillë.

Drejtori i IKSHP-së, Naser Ramadani, tha ndërkaq se një kontroll i mirë i shëndetit të burgosurve, ndikon edhe në mbrojtjen e shëndetit të tjerëve dhe anasjelltas./Kosovapress/

Më Shumë

Vdes legjenda gjermane, Andreas Brehme

Legjenda gjermane, Andreas Brehme ka vdekur sot në moshën 63 vjeçare. I ndjeri do të kujtohet për golin e fitores së Gjermanisë në finalen e...

Burri i Shkurte Fejzës u godit në Prizren nga vetura- Policia thotë se është jashtë rrezikut për jetë – detaje tjera

Policia e Kosovës ka konfirmuar se Hajrush Behluli, burri i këngëtares Shkurte Fejza është goditur sot nga një veturë në rrugën “Adem Jashari”, në...

Lajmet e Fundit