30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Asociacioni deri në mes të dhjetorit

ashtonLehtësuesja e dialogut Kosovë-Serbi, baronesha Catherine Ashton do t`i ftojë në Bruksel kryeministrin e Kosovës Hashim Thaçi dhe atë të Serbisë Ivica Daçiq menjëherë pas përfundimit të zgjedhjeve. Diplomatët evropianë presin që pas përsëritjes së zgjedhjeve në vendvotimet e Mitrovicës së Veriut, cikli zgjedhor të përmbyllet krejtësisht më 1 dhjetor kur do të mbahet gara e balotazhit.

Më 5 dhjetor, lehtësuesit evropianë planifikojnë që ta mbajnë takimin e parë mes kryeministrave, ku do të vlerësohet puna e ekipeve teknike në shpërbërjen e strukturave paralele dhe përgatitjet për formimin e bashkësisë së komunave serbe të Kosovës,shkruan Tribuna.

Kryeministrat do të përfundojnë takimin më 5 dhjetor, për t’u takuar sërish pas një jave më 13 të po të njëjtit muaj. Diplomatë ndërkombëtarë i kanë thënë gazetës në kushte anonimiteti se takimi i 13 dhjetorit duhet të jetë takimi kur të dy kryeministrat zyrtarizojnë fillimin e punës së asociacionit/bashkësisë së komunave serbe të Kosovës

Më Shumë

14 vjet nga vdekja e aktorit, Bekim Fehmiu

Po mbushen 14 vjet që nga vdekja e njërës ndër figurave më të lartësuara të aktrimit shqiptar, Bekim Fehmiut. Pas vetes ai la vepra të...

Përurohet Shtegu i Lirisë “Pashtriku”

Në kuadër të aktiviteteve shtetërore në shënim të 25-vjetorit të çlirimit të vendit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, mori pjesë në përurimin...

Lajmet e Fundit