-4.2 C
Prizren
E mërkurë, 19 Janar, 2022

Avdyli: Njohja reciproke të mos jetë moto e gjymtimit të mëtutjeshëm të shtetit të Kosovës

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Haxhi Avdyli, ka reaguar duke thënë se njohja e Serbisë nuk i duhet Kosovës përderisa nuk ka unitet brenda shtetëror.

Avdyli ka thënë gjithashtu se Kosovës i duhet që të ketë miratimin e serbëve në të gjitha vendimet e mëdha kushtetuese që i merr.

Më tej ai ka shtuar se për njohjen nga shteti serb nuk duhet të lejohet falja e tokave dhe i resurseve tona, dhe se, borxhi i shtetit serb me eshtrat e të zhdukurve e miliarda eurove dëme të gjenocidit.

“Njohja reciproke të mos jetë moto e gjymtimit të mëtutjeshëm të shtetit të Kosovës. Edhe ashtu njohje reciproke s’ka por po kërkohet njohja e shtetit të Kosovës nga ana e Serbisë e cila s’do vjen ose me një çmim të papërballueshëm për ne. Edhe pse asgjë në këtë shtet asnjë vendim të madh e kushtetues nuk merret pa miratimin e Serbëve, e drejtat e tyre janë më afirmative se çdo kund tjetër, akoma neve na kërkohen lëshime në emër të njëfarë njohje të Serbisë. Edhe 1000 vjet mos të na njeh Serbia, nëse ne nuk jemi shtet unitar, i fortë e funksional. Nëse formojmë mini-shtete Serbe brenda Kosovës, nëse resurset tona i falim, apo nëse falim toka, nëse Kosova bëhet mini-shengen për mallrat Serbe, nuk na duhet kurrfarë njohje të një shteti të dështuar e jofunksional. Ka ardhur koha me thënë s’kemi çka japim më. Mjaft është mjaft. S’duam njohje, duke dhënë nga trupi ynë, sepse edhe ashtu Serbia na ka borxh shumë, nga eshtrat e 1600 të zhdukurve , miliarda dëme dhe përgjegjësi për gjenocidin e pushtimin 100 vjeçar”, ka shkruar ai.

Më Shumë

Mësuesit në Francë thirrje për grevë, kundër ndryshimeve të rregullave COVID-19

Shumica e sindikatave të arsimit në Francë po u bëjnë thirrje mësuesve dhe personelit të shkollave të dalin në grevë të enjten në shenjë...

Policët, të rrezikuar në punë dhe pa sigurim jetësor dhe shëndetësor

Policët sulmohen dhe lëndohen në punë por trajtimin duhet ta bëjnë me para të veta. Kurse, gjykata dhe prokuroria nuk po veprojnë fuqishëm dhe...

U caktohet masa e paraburgimit dy vëllezërve që u kapën me drogë në Prizren

Të dielën gjatë një aksioni të Policisë në qytetin e Prizrenit janë arrestuar dy persona, A. dhe F. Deliaj, pasi dyshohet se atyre u...

Djali i shkon në zyre babait për t’ia uruar mandatin e tretë qeverisës në Rahovec

Etnik Latifi, djali i kryetarit të Komunës së Rahovecit, Smajl Latifit, ka shkuar në zyre për t’ia uruar babait mandatin e tretë qeverisës në...

Anwar harron Duan, shfaqet me një vajzë misterioze

Vetëm disa javë ndarjes nga këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, ish-i dashur i saj, Anwar Hadid, teksa mbërriti në “The Nice Guy”...

EC Ma Ndryshe: “Hidroregjioni Jugor” të sigurojë furnizim të rregullt me ujë të pijes

Furnizimi me ujë të pijes në qytetin e Prizrenit së fundmi po realizohet me aplikimin e reduktimeve ka njoftuar Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Hidroregjioni...

Prizren/ Shtyllat e rrëzuara riparohen, jo edhe rryma (VIDEO)

Për më shumë se 24 orë, Florent Shatri mbeti pa rrymë në shtëpinë e tij në lagjen Arbana në Prizren. Në këtë mëhallë, të martën...

Rritja e çmimit të rrymës – kryesuesi i Bordit të ZRrE s’jep detaje: Kërkesa është në shqyrtim

Kryesuesi i Bordit të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë (ZRrE), Ymer Fejzullahu, tha se janë duke shqyrtuar kërkesën për rritjen e çmimit të energjisë...

Boris Johnson po prek fundin, gati zëvendësimi i kryeministrit britanik

Nga Adam Taylor “The Washington Post” Kur Boris Johnson ishte fëmijë, ai tha në një rast se donte të bëhej mbreti i botës. Sigurisht, kjo...

Gjykata dënon shtetasin e Shqipërisë për dhënie ryshfeti

Gjykata Themelore në Prizren, ka shpallur fajtor të akuzuarin Aurel Biba. nga Republika e Shqipërisë, për shkak të veprës penale “Dhënia e ryshfetit”. Ndaj të...

Këto janë vendet që do të mbesin pa rrymë nesër në Prizren

KEDS ka njoftuar për punime të domosodshme për siguri të sistemit, teksa ka njoftuar për ndërprerje deri në 7 orë.   Prizren 1. NS 35/10 kV Pirana do...

Dy të arrestuar në Suharekë për posedim të substancave narkotike

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar dy të dyshuar për posedim të 119.56 gram, substancave narkotike, të llojit marihuanë. Kjo ngjarje ka ndodhur...

Vetëvendosje në Prizren mbetet pa një asambliste, ja kush dha dorëheqje

Asamblistja në komunën e Prizrenit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Nazife Kokollari – Tahiri, ka njoftuar se ka dhënë dorëheqje nga ky subjekt politik. Asamblisja...

Totaj: LDK na ndihmoi në Prizren, kjo është arsyeja pse nuk lidhëm koalicion

Dorëheqja e Anton Qunit nga detyra e kryetarit të LDK-së në Prizren është arsyeja kryesore për mos arritjen e një koalicioni bashkëqeverisës me LDK-në. Në...

Gjeçovi, etnolog dhe studiues i shquar i kulturës popullore

Ma. Theodhora Lena Përmbledhje Ky punim synon t’i identifikojë disa prej çasteve më të rëndësishme të jetës së Shtjefën Gjeçovit bazuar në dorëshkrime të dokumenteve të...

Walker: Uroj që 2022 do të sjellë kujtime të epidemisë, plaga që preku Kosovën para janarit 1999

Ish-ambasadori William Walker, tha se në çdo vit të ceremonisë përkujtimore të masakrës së Reçakut, është rritur rëndësia e asaj që ndodhi dhe solli...

Lajmet e Fundit