14.8 C
Prizren
E martë, 27 Shtator, 2022

Avokati i Popullit, ndërmjetës për zgjidhjen e ngërçit protestues-rektorat

SamiKurteshi-avokati popullitAvokati i Popullit ka përcjellë për së afërmi tash sa ditë rrjedhën e protestës para rektoratit të Universitetit të Prishtinës. Gjendja e krijuar tregon shenjat e dukshme të acarimit të mëtejmë dhe cenim të të drejtave dhe lirive themelore të njeriut.

“Eskalimi i situatës në përleshje midis protestuesve dhe forcave policore, në hyrje të hapësirave ku ndodhet Rektorati, është i rrezikshëm, i dëmshëm dhe i papranueshëm. Situata e krijuar dhe konfrontimi i dhunshëm para Rektoratit janë produkt i mungesës së debatit të domosdoshëm të botës akademike. Lëndimi i sotëm i dhjetëra protestuesve dhe policëve, është pasojë e drejtpërdrejtë e mungesës së këtij debati”, thuhet në reagimin e Avokatit të Popullit.

Avokati i Popullit sugjeron që ky debat i zhvendosur në rrugë, të rikthehet brenda botës universitare, për të gjetur zgjidhje të pranueshme dhe në pajtim me standardet universale akademike.

“Bazuar në kompetencat kushtetuese dhe ligjore, Avokati i Popullit shpreh gatishmërinë që të ndërmjetësojë për të tejkaluar ngërçin mes studentëve dhe organeve udhëheqëse të Universitetit të Prishtinës, nëse të dy palët pajtohen për këtë”, theksohet më tej në reagim.

Sido që të jetë, në gjithë këtë situatë, Avokati i Popullit vlerëson se është e domosdoshme vetëpërmbajtja e të gjitha palëve nga çdo veprim që çon në përkeqësim të gjendjes së krijuar./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Automekaniku në Suharekë godet aksidentalisht me çelës të punës fëmijën 9-vjeçar, i mituri pëson frakturë në kokë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur dje në Suharekë, ku një fëmijë ka pësuar lëndime të rënda trupore pasi u godit aksidentalisht me një...

Një person në Suharekë gjersa punonte lëndoi fizikisht një fëmijë

Një person është arrestuar nën dyshimin se përderisa ishte duke punuar ka lënduar një fëmijë, të cilit fillimisht i është ofruar tretman mjekësor në...

Lajmet e Fundit