19.8 C
Prizren
E diel, 16 Qershor, 2024

Banka Botërore paralajmëron rënie për 11 përqind të çmimit të rrymës në vitin 2023

Banka Botërore pret që çmimi i energjisë të bjerë për 11 përqind në vitin 2023, pas ngritjes prej 60 përqind në vitin aktual që e shkaktoi pushtimi i Ukrainës nga ana e Rusisë.

Por gjithashtu shkaktarë për këtë theksohet të jenë edhe ngadalësimi I zhvillimit ekonomik dhe masat e marra kundër COVID-19.

Banka Botërore ka projektuar një mesatare të çmimit të naftës Brent prej 92 dollarë në vitin 2023, ndërkaq prej 80 dollarë në vitin 2024, transmeton KlanKosova.tv.

Më Shumë

Arrestohet një 27 vjeçar në Prizren për dhunë në familje dhe mospërfillje të gjykatës

Një 26-vjeçare nga Prizreni ka kërkuar ndihmën e policisë për shkak të shqetësimeve të vazhdueshme që i janë shkaktuar nga bashkëshorti i saj. Sipas dëshmisë...

Projekti i bashkëfinancuar i mbjelljes së boronicës në Prizren: 2.4 hektarë të mbjella me sukses

Projekti i bashkëfinancuar nga Drejtoria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural për mbjelljen e boronicës po vazhdon me sukses në territorin e Komunës së Prizrenit....

Lajmet e Fundit