25.8 C
Prizren
E mërkurë, 4 Tetor, 2023

Begaj akuzon Thaçin për dëmtimin e buxhetit të Malishevës

RagipBegaj-kryetariMalishevesKryetari i Malishevës Ragip Begaj, ka akuzuar Qeverinë në detyrë të Hashim Thaçit për dëmtimin e buxhetit komunal të Malishevës.

“Kemi menduar për zhvillim e jo për ulje të buxhetit. Kjo është dobësi e qeverisë sonë, pasi për realizimin e rritjes së pagave, na kanë dëmtuar seriozisht ne buxhetin e Komunës, e ky zvogëlim do të ndikoj seriozisht në punën dhe planifikimet  komunale për vitin 2015, pa fajin tonë”, tha Begaj.

Begaj ka shprehur pakënaqësinë e tij, lidhur me qarkoren e dytë buxhetore për vitin 2015, të cilën e ka dërguar Ministria e Financave.

Sipas kësaj qarkore, në investimet kapitale janë paraparë të ndahen mbi 600 mijë euro më pak se në vitin 2014.

“Po sipas kësaj qarkore, nuk parashihet as rritja e stafit të punëtorëve, i paraparë për çerdhen e fëmijëve dhe shkollën në fshatin Vërmicë”, tha Begaj.

Drejtori i Ekonomisë dhe Financave në Malishevë, Vesel Krasniqi, tha ndërkaq se “shikuar në vija të trasha, pavarësisht rritjes së vogël të buxhetit për shkak të rritjes së pagave, jemi të diskriminuar në investime kapitale dhe në rritjen e stafit, e kjo e fundit rrezikon seriozisht hapjen e shkollës në Vërmicë dhe çerdhes për fëmijë”./PrizrenPress.com/

Rrënjët çame të Mitrush Kutelit

Autor: Enver Kushi Duke botuar këtë letër, pas 32 vitesh, i bëjmë homazh emrit dhe veprës së madhe të prozatorit – shkollë të prozës shqipe,...

Peja triumfon me rezultat të thellë në Prizren

Kampionia e Kosovës, Peja shënoi fitoren e dytë në Prince Caffe Superligë, ku mundi Proton Cable Prizrenin me shifrat 85:115 (18:25, 25:30, 23:27, 19:33). Pejanët...

Lajmet e Fundit