14.8 C
Prizren
E martë, 3 Tetor, 2023

Beqiri: Kryetar i Kuvendit do të jetë Isa Mustafa

IsmetBeqiriIsmet Beqiri, deputet i LDK-së thotë se PDK nuk do të mund ta zgjedh kryeparlamentarin. Ai thotë se kryetar i Kuvendit do të jetë Isa Mustafa.

Ai thotë se PDK nuk i ka numrat dhe si pasojë e kësaj, nuk do të mund të krijoj institucionet.

Ai tha se Flora Brovina nuk do të mund të bllokoj seancën dhe se Isa Mustafa do të bëhet i pari i Kuvendit. Për këtë Beqiri në Interaktiv të KTV’së tha se “do e gjejnë mënyrën”. Tha se Flora Brovina “nuk është mbretëreshë” por vetëm kryesuese e seancës.

Në Kuvend, tha ai, Enver Hasani nuk do të mund t’ia siguroj numrat PDK-së në Kuvend.

“Në demokracinë parlamentare është shumë e qartë, vendosin numrat, vendos shumica, dhe kjo shumicë ekziston dhe e kemi dhe si të tillë, do të sillemi do të veprojmë dhe ne jemi të bindun që kurdo që të mbahet seanca ne besojmë shpejt duhet të mbahet, ne do ta rikonfirmojmë, ose do të rikonfirmohet edhe një herë z. Mustafa kryetar i Parlamentit dhe aty jam i bindur që Enver Hasani s’ka me mujt me ia siguri votat Hashim Thaçit gjegjëssht PDK’së”, ka thënë Beqiri.

Sipas tij, në vendimin e Gjykatës Kushtetuese nuk parashihet të shkohet në zgjedhje, andaj siç tha ai, PDK duhet ta kuptoj se nuk i ka numrat dhe të lejoj krijimin e institucioneve.

Ish shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, tha se ka interferime në gjyqësor dhe se në Kosovën e tanishme, nuk ka asnjë agjenci dhe institucion të pavarur.

Mësimi me pak nxënës dhe në klasa të kombinuara, jo cilësor e i dështuar

Nga qendra e qytetit të Suharekës, 16 kilometra larg gjendet fshati Dolloc, në të cilin dikur ishin me qindra shtëpi, e në ditët e...

Fitore e thellë nga Golden Eagle Ylli përballë Istogut

Golden Eagle Ylli regjistroi fitoren e parë në këtë edicion të Prince Caffe Superligës. Therandasit fituan me 50 pikë dallim ndaj Istogut me rezultat 126:76...

Lajmet e Fundit