3.8 C
Prizren
E hënë, 22 Prill, 2024

Bildt kërkon zbatimin e marrëveshjes Kosovë-Serbi

Thaci-BildtMinistri i Jashtëm i Suedisë, Karl Bildt shprehu besimin e plotë për vendosmërinë e institucioneve të Kosovës për implementimin e marrëveshjes së arritur në Bruksel. Bildt ka theksuar se ende ka çështje të mëdha sa i përket zbatimit të marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi. Ai këto komente i bëri pas takimit me kryeministrin Thaçi.

Bildt nisjen e negociatave me Kosovën në lidhje me Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit e ka quajtur hap të madh drejt Bashkimit Evropian. Duke folur rreth liberalizimit të vizave, ai ka deklaruar se kjo çështje do të diskutohet në Komisionin Evropian në vjeshtë.

Ndërkaq, siç raporton RTK-ja, kryeministri Hashim Thaçi deklaroi se anëtarësimi i Kroacisë në BE, normalizimi i marrëdhënieve me Serbinë dhe zgjedhjet në Shqipëri janë mesazh i mirë për rajonin.

Sipas tij, takimi i ardhshëm në Bruksel do të mbahet më 8 korrik, ndërsa ka vlerësuar se mbajtja e zgjedhjeve lokale në vjeshtë do të ndikojë në integrimin e pakicës serbe.

Më Shumë

Asfaltohet rruga Zym-Lugishtë-Dedaj në Has

Komuna e Prizrenit ka bërë të ditur sot se është shtruar shtresa e dytë me asfalt në rrugën Zym-Lugishtë-Dedaj të Hasit. "U shtrua sot shtresa...

Kosova merr Mirënjohje të Veçantë për Përfaqësim Shtetëror në Bienale të Venecias

Doruntina Kastrati dhe instalacioni skulpturor “Heshtjet Kumbuese të Metalit dhe Lëkurës” u nderua me “Mirënjohje të Veçantë për Përfaqësim Shtetëror” në ceremoninë e edicionin...

Lajmet e Fundit