0.8 C
Prizren
E martë, 31 Janar, 2023

‘Birdman’ me më së shumti nominime për ‘Golden Globe’

Golden Globe-logoNominimet për çmimet prestigjioze artistike “Golden Globe”, i ka dominuar filmi i veçantë për botën e show-biznesit, “Birdman”, me shtatë nominime gjithsej.

Drama “Boyhood” dhe filmi biografik “The Imitation Game” kanë pranuar nga pesë nominime secili, e do të garojnë me filmin “Selma” me katër nominime, aq sa patën edhe “The Theory of Everything”, “Gone Girl” dhe “The Grand Budapest Hotel”.

Në kategorinë e aktores më të mirë, garojnë Jennifer Aniston, Felicity Jones, Julianne Moore, Rosamund Pike dhe Reese Witherspoon. Kategoria e aktorit më të mirë është një garë midis Steve Carell, Oyelowo, Benedict Cumberbatch, Jake Gyllenhaal dhe Eddie Redmayne.

E vetmja regjisore femër që garon për çmimin e regjisores më të mirë është Ana DuVernay, e cila është në garë me Wes Anderson, David Fincher, Alejandro Gonzalez Inarritu dhe Richard Linklater.

Çmimet e 72-ta të Golden Globes do të ndahen më 11 janar, duke hapur kështu edhe të ashtuquajturin sezoni i çmimeve hollivudiane.

Më Shumë

Suhareka në pulla postare të Kosovës

Sot, Filatelia e Postës së Kosovës, lëshoi në qarkullim të rregullt emisionin e pullave postare “Qytetet e Kosovës-Suhareka”, me pamjet e bukura të këtij...

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit për kanosjen e kryetarit të Prizrenit, Shaqir Totaj

Gjykata Themelore e Prizrenit i ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji, të dyshuarit F.K., për kanosjen e kryetarit tw Prizrenit, Shaqir Totaj. Në...

Lajmet e Fundit