12 C
Prizren
E premte, 14 Maj, 2021

Boza e Prizrenit që ruan recetën, namin e traditën

Sheshi kah “Shatërvani” është pothuajse i zbrazët. Jo fort e zakontë për një ditë vikendi, në shtatorin që vera lëshon “yndyrën” e vapës. Është pandemi, dhe kjo e arsyeton mungesën e lëvizjeve të njerëzve nëpër qytetin historik.

Në vargun e gjatë të dyqaneve të vogla, ku secili është i mbushur me plot histori, është edhe ëmbëltorja “Shëndeti”. Vitin 1982 e ka të shënuar menjëherë pas emërtimit, sa për të shpërfaqur traditën.

Boza është aty specialiteti kryesor. Natyrisht, krahas ëmbëlsirave të cilat tashmë konsiderohen pjesë e traditës së menysë së ushqimit në Kosovë.

Vizitorë nga e gjithë Kosova që ndalen në Prizren e që duan bozë, e dinë ku ta gjejnë atë.

Servet Hamza nuk përton të ankohet për dëmin që po i bën biznesit të tij pandemia e shkaktuar nga përhapja e virusit COVID – 19. Por më pak se për këtë, nuk përton të tregojë krejt çka di për bozën dhe traditën familjare të lidhur me të. Megjithatë, do që pjesë e tregimit të historisë të bëhet edhe vëllai i tij më i madh, Fahrudin Hamza.

“Sekreti” i stërgjyshit

Teksa mbush dy gota bozë, për të shoqëruar ndejën në tavolinat në kahun tjetër të rrugës së shtruar me kalldrëm, Servet Hamza shpreh nervozizmin me organet shtetërore.

“Askush nuk interesohet as për traditën, as për namin. Vijnë veç për të marrë tatimet e për të na vënë ndonjë gjobë nëse ndonjë myshteri është ulur brenda në kohë të pandemisë”, thotë plot mllef Hamza.

Por kërkesa për t’u kthyer prapa në histori, bën që shpejt të shmanget nga e tashmja. Sado që fjalën fillestare për këtë ia lë të vëllait.

“Boza është pije e trashë nga mielli i misrit dhe një përqindje e vogël nga mielli i grurit”, thotë në fillim Fahrudin Hamza. “Pa konservans”, ngutet të shtojë ai.

Tradita familjare e përgatitjes së bozës zanafillën e ka te stërgjyshi i tyre. E ka marrë nga Bullgaria. (KOHA Ditore)

Më Shumë

Kërkoi vaksinim të detyrueshëm, kryetari i bashkisë në Poloni kërcënohet me vdekje

Pas vendimit të selisë qendrore të Walbrzych, një qytet i vogël në Poloninë jugperëndimore, për të bërë të detyrueshëm vaksinimin kundër koronavirusit, kryetari i...

Aksident mes tri veturave në Prizren, lëndohen 2 persona

Një aksident trafiku ka ndodhur dje rreth orës 16:20 në Prizren, raporton PrizrenPress Policia njofton se në këtë aksident kanë qenë të përfshira tri vetura...

Dënohet Rizan Hoxhaj që mori para në emër të burrit të prokurores nga Prizreni,Ervehe Gashi

Gjykata e ka shpallur fajtor të akuzuarin, Rizan Hoxhaj për kryerjen e veprës së ushtrimit të ndikimit në rastin e burrit të prokurores së...

Tre të vdekur dhe 49 raste me COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë

Tre persona kanë vdekur dhe 49 raste me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, derisa bëhet e ditur se janë...

Mbërrijnë në Shqipëri edhe 11 mijë e 700 vaksina Pfizer

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka njoftuar se kanë arritur edhe 11 mijë e 700 doza të tjera të vaksinës Pfizer në Shqipëri. Rama tha...

Prizren, një vdekje dhe vetëm 3 raste të reja me Covid

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë të ditur se një person i infektuar me COVID-19 ka vdekur në komunën e Prizrenit...

Behrami mendon tërheqjen nga futbolli

Pas 18 viteve të luajtura në nivele të larta, Valon Behrami po mendon t’i jap fund karrierës futbollistike. Mesfushori nga Kosova që aktivizohet me skuadrën...

L’Equipe: Neymar te PSG deri në vitin 2026

Paris Saint-Germain do të konfirmojë rinovimin e kontratës me Neymar të shtunën (sot), me lojtarin që do të vendosë nënshkrimin e tij në një...

SBASHK’u kërkon shtesa për mësimdhënësit, paralajmëron padi ndaj Ministrisë së Financave dhe të Arsimit

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), ka paralajmëruar padi ndaj Ministrisë së Financave dhe Ministrisë së Arsimit. Kështu ka bërë të ditur...

Kërcënohet një polic në Prizren

Një zyrtar policor në Prizren ka bërë të ditur se deri sa ka qenë jashtë detyrës zyrtare kishte pranuar një mesazh në rrjete sociale...

Një person tenton të vetëvritet në Prizren

Një person ka tentuar të vetëvritet dje në rrugën “11 marsi” në Prizren. Ai  dyshohet se kishte konsumuar sasi të tepruara të barnave. Viktima  ka kërkuar...

ZERO raste të reja nga Covid në Prizren, ZERO vdekje

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë të ditur se nuk ka regjistruar asnjë rast të ri me COVID-19 në komunën e...

Një person tenton të vetëvritet në Suharekë

Një person në fshatin Semetishtë të Suharekës ka tentuar të bëjë vetëvrasje nw orët e para të mëngjesit të së premtes. Ai  ka tentuar të...

Në Indi po përdoret bajga e lopës me besimin se do të largojë COVID-19, vjen përgjigja e mjekëve

Mjekët në Indi po paralajmërojnë kundër praktikës së përdorimit të bajgës së lopës në besimin se do të largojë COVID-19, duke thënë se nuk...

Borë në Nju Jork, anulohet mësimi në shkolla

Qyteti i Nju Jorkut në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është përfshirë nga reshjet e dëborës ditët e fundit. Për shkak të intensitetit të reshjeve,...

Neymar zbulon ëndrrën: Kam luajtur me Messin, tani dua të luaj me Ronaldon

Neymar dhe Cristiano Ronaldo së bashku? Një ëndërr jo vetëm për tifozët e Paris Saint-Germain, por edhe për sulmuesin brazilian, i cili rrëfeu për...

Lajmet e Fundit