-2.2 C
Prizren
E shtunë, 22 Janar, 2022

Bukuria e pushtetit femëror

Gratë që kanë ndryshuar botën, nuk u është dashur të tregojnë asgjë, përveç inteligjencës së tyre”.

Rita Levi Montalcini

Të gjithë njohim gra të jashtëzakonshme, që ngjallin admirim për këmbënguljen dhe përkushtimin që i karakterizon. Disa prej tyre kanë dhënë kontribute të jashtëzakonshme për njerëzimin, duke shënuar, në shumë raste, një epokë para dhe pas në histori. Kudo dhe në çdo kohë ka gra të jashtëzakonshme, disa prej tyre dallohen për rolin vendimtar në një fushë apo ngjarje përkatëse. Ka emra të pafund, që kanë mbetur të fshehur në mjegullat e harresës, por në vijim po paraqesim 10 gratë që ndryshuan botën. Ato i bashkon angazhimi për një kauzë dhe një vendosmëri për të arritur një qëllim të lavdërueshëm. Të gjithave u është dashur jo vetëm të sfidonin veten për të arritur atë që donin, por njëherazi të përballeshin me kritika negative. Ato u bënë dëshmi e gjallë e forcës femërore. Sigurisht, që ka edhe shumë të tjera./Konica.al

Fatima El-Fihrija

Kontributi i Fatima Al-Fihriyya qe vendimtar për Marokun. Ishte vajza e një tregtari të fuqishëm, të quajtur Muhammad al-Fihri, e cila me paratë e të atit mund të kishte jetuar në komoditet deri në vdekje, por në vend të kësaj u bë pioniere: themeloi institucionin më të vjetër të arsimit të lartë në botë, në vitin 859 pas Krishtit, në Fes. Sot qendra është Universiteti i al-Qarawiyyin.

Ruth Bader Ginsburg

Gjyqtarja dhe juristja, e cila vdiq në vitin 2020, u shndërrua në simbol në luftën për të drejtat e femrave, rezistencën qytetare dhe drejtësinë sociale. Konsiderohet gjithashtu një ikonë pop. Edhe pse Ruth Bader Ginsburg vinte nga një familje modeste, ajo ia doli të shkëlqente, duke u bërë anëtare e Gjykatës Supreme të Shteteve të Bashkuara.

Maja Anzhelu (Maya Angelou)

Me emrin e vërtetë Marguerite Annie Johnson, lindi në St. Louis, Missouri, në një periudhë të keqe për të qenë grua dhe e zezë: në 1928. U bë poete, shkrimtare, këngëtare dhe aktiviste e të drejtave civile për afrikanoamerikanët. Kultivoi zhanrin e autobiografisë, duke lënë një dëshmi prekëse të kohës së saj. Presidenti Barak Obama i dha “Medaljen Presidenciale të Lirisë” në 2010.

Sofonisba Angisola (Sofonisba Anguissola)

Sofonisba Angisola ishte piktorja që jetoi gjatë Rilindjes italiane. Ndryshe nga kolegët e saj meshkuj, asaj iu ndalua të mësonte nga mjeshtërit e mëdhenj, si të gjitha gratë e kohës së saj. Sidoqoftë, ajo arriti të profesionalizohet dhe të perfeksionohet në artin e portretit. Një artiste e jashtëzakonshme, që u hapi rrugën grave të tjera.

Suzan B. Entoni (Susan B. Anthony)

Suzan B. Entoni është një nga gratë, të cilës i detyrohemi të drejtën e votës për gratë. Gjithë jetën ia kushtoi luftës për të drejtat e grave, së bashku me Elisabeth Cady Stanton, me të cilën themeloi Shoqatën Amerikane për të Drejtat e Barabarta në 1866. Madje, ajo u arrestua pasi kishte votuar pa leje dhe u gjobit, por nuk e pagoi kurrë./Konica.al

Virxhinia Apgar (Virginia Apgar)

Një tjetër grua e jashtëzakonshme, që historia jo gjithmonë i jep drejtësinë që i takon, është Virxhinia Apgar. Doktoresha amerikane qe anestezistja e parë e vendit të saj dhe dha kontribute të mëdha në fushën e obstetrikës dhe pediatrisë. Asaj i detyrohemi testin Apgar, që përdoret për të vlerësuar shëndetin e të porsalindurit. Falë këtij instrumenti, vdekshmëria foshnjore është zvogëluar në të gjithë botën.

Xhejn Osten (Jane Austen)

Shkrimtarja britanike vdiq në moshën 41-vjeçare, sidoqoftë jeta e shkurtër qe mjaftueshëm për të prodhuar gjashtë romane emblematikë të zhanrit realist. “Krenari dhe Paragjykim” ende admirohet nga të gjithë kritikët. Veprat e saj adhurohen dhe magjepsin akademikët dhe publikun e gjerë.

Zhozefin Bekër (Josephine Baker)

Zhozefin Bekër meriton një vend në listën e grave që ndryshuan botën. Konsiderohet si e para vajzë e shfaqjeve në botë dhe ylli i parë femër në nivel ndërkombëtar. Përveç kësaj, ajo u bë spiune e nazistëve dhe luftoi gjithë jetën për barazinë e njerëzve me ngjyrë. Njihej si “Venusi me ngjyrë”.

Zhan Baret (Jeanne Baret)

Kjo grua e guximshme ishte kaq aventuriere, sa u shtir si burrë për t’iu bashkuar ekspeditës që do i binte qark globit. Në iniciativën e saj, botanisten e ndihmoi kolegu i saj, Philibert Commerçon. Sidoqoftë, ata u zbuluan dhe u dëbuan nga anija në Mauritius. Vite më vonë, arriti ta përfundonte xhiron e botës.

Klara Berton (Clara Barton)

Klara Berton ishte e njohur si “engjëlli i fushës së betejës” gjatë Luftës Civile Amerikane. Vite më vonë, do të bëhej themeluesja e Kryqit të Kuq Amerikan. Kishte një shpirt të paepur dhe e ndjente se detyra e saj ishte të shpëtonte jetë njerëzish. Në disa raste, i shpëtoi vdekjes gjatë luftës.

Këto gra të jashtëzakonshme janë shembull i këmbënguljes dhe vendosmërisë. Përkundër të gjitha pritshmërive, ato arritën të realizojnë qëllimet dhe kauzat e tyre. Pra, mbarë njerëzimi u detyrohet përpjekjeve të tyre./Konica.al

Më Shumë

Ndërron jetë nënoficeri i FSK-së

Ka ndërruar jetë nënoficeri i lartë i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rreshterë i parë Besim Bajraktari, pas një sëmundjeje të rëndë sot në...

Dy të arrestuar në Suharekë për posedim të substancave narkotike

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar dy të dyshuar për posedim të 119.56 gram, substancave narkotike, të llojit marihuanë. Kjo ngjarje ka ndodhur...

ShSKUK: 33 pacientë janë me oksigjeno-terapi

43 pacientë të konfirmuar me Covid-19 pozitivë janë të spitalizuar në klinikat Covid-19 dhe spitalet e përgjithshme. Po ashtu, në trajtim janë edhe 29...

1840 tiketa trafiku në 24 orët e fundit në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë, Policia ka shqiptuar 1840 tiketa trafiku. Sipas raportit janë shkaktuar 32 aksidente trafiku me dëme materiale e...

Barcelona kërkon Firminon

Barcelona është duke u interesuar për transferimin e sulmuesit të Liverpoolit, Roberto Firmino, shkruan “El Nacional”. Liverpooli është i gatshëm ta shesë Firminon për afro...

Ministria e Ekonomisë: Ndahen 75 milionë euro për subvencionimin e energjisë elektrike për qytetarët dhe bizneset

Ministria e Ekonomisë njofton se ka ndarë 75 milionë euro për subvencionimin e energjisë elektrike për qytetarët dhe bizneset. Sipas ME-së, kjo ndarje është bërë...

Masat e reja antiCOVID, dhjetëra qytetarë të Shqipërisë kthehen mbrapsht në Morinë

Një numër i madh udhëtarësh janë kthyer sot paradite në Morinë duke mos u lejuar të futen në Kosovë për shkak të rregullave të...

Gjyqtari nga Prizreni Fahret Vellija zgjedhet anëtar i Këshillit Gjyqësor të Kosovës

Gjyqtari i Gjykatës Themelore të Prizrenit, Fahret Vellija, ka marr besimin e Kuvendit të Republikës së Kosovës, për anëtar të Këshillit Gjyqësor të Kosovës...

Rukiqi: Ora policore fillon shumë herët, shkakton dëm ekonomik që tani nuk na duhet fare

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, duke folur për masat e reja anti-COVID ka thënë se ora policore po kufizon edhe punën...

Moti sot: Temperatura në minus dhe reshje shiu e bore

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot priten reshje shiu dhe bore. Në njoftimin e IHK-së bëhet e ditur se temperaturat minimale do të...

Detaje të reja të aksidentit me autobus në Kroaci ku humbën jetën 10 kosovarë

Prokuroria komunale në Slavonski Brod ka ngritur aktakuzë kundër një shtetasi të Kosovës për aksidentin e rëndë në verën e kaluar, ku vdiqën 10...

Mbi 300 gjoba në 24 orët e fundit për mosrespektim të ligjit anti-COVID

336 gjoba për mosrespektim të ligjit antiCOVID janë shqiptuar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Janë shqiptuar edhe 1 mijë e 167 gjoba...

Një muaj paraburgim ndaj gruas në Prizren që dyshohet se kanosi partnerin

Gjykata Themelore në Prizren i ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje 30 ditë, të pandehurës S.H., për shkak të dyshimit të bazuar se...

Policët, të rrezikuar në punë dhe pa sigurim jetësor dhe shëndetësor

Policët sulmohen dhe lëndohen në punë por trajtimin duhet ta bëjnë me para të veta. Kurse, gjykata dhe prokuroria nuk po veprojnë fuqishëm dhe...

40 vjet nga vrasja e vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës

Lajme Gazeta Express 17/01/2022 7:28 Më 17 janari 1982 u vranë në një atentat vëllezërit Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka. Edhe pse kanë kaluar 40...

Në fund të betejës së gjatë ligjore, pasuria e Prince vlerësohet me 156.4 milionë dollarë

Pasuria e këngëtarit amerikan të ndjerë të popit Prince, emri i plotë i të cilit është Prince Rogers Nelson, përfshirë katalogun e tij të...

Lajmet e Fundit