24.8 C
Prizren
E enjte, 22 Korrik, 2021

Çeku: Kemi mbi 15 mijë dokumente që po i shqyrtojmë rreth privatizimit

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hajrulla Çeku, ka deklaruar se intervistimi në Komisionin hetimor të privatizimit nuk është zgjedhje apo dëshirë. Sipas tij, në momentin kur ndonjë dëshmitar ftohet të japë intervistë, është i obliguar t’i përgjigjet.

Ai në Interaktiv të KTV-së ka thënë se mandati i këtij Komisioni për hetimin e procesit të privatizimit në Kosovë, ka gjashtë muaj kohë, ndërsa janë duke punuar që të kryhet brenda kësaj periudhe.

Çeku ka thënë se deri më tani kanë grumbulluar 15 mijë dokumente që kanë të bëjnë me procesin e privatizimit, në listën e parë kanë 21 persona që duhet dhënë intervistë para Komisionit, 30 për qind e tyre tashmë kanë kryer intervistën, dhe do të përfundojnë në dy javët e ardhshme.

“Mandati i punës së Komisionit është gjashtë muaj, me mundësi vazhdimi por ne jemi fokusuar që ta përmbyllim këtë punë brenda kësaj periudhe, në fazën e parë është miratuar plani i punës, e kemi miratuar listën e dëshmitarëve, grupi i parë i ka 21 dëshmitarë. I kemi angazhuar katër ekspertë të jashtëm që tani janë pjesë e ekipit tonë dhe po na ndihmojnë në shqyrtimin e dokumenteve. Kemi siguruar dokumentacion dhe dëshmi nga AKP-ja, nga Supremja, nga Agjencia Kosovare Kundër Korrupsionit dhe shumë institucione të tjera. Në posedim për momentin kemi rreth 15 mijë dokumente, janë të gjitha dokumentet e privatizimit të aktgjykimeve të Supremes dhe dokumente të tjera. Do të kërkojmë sërish dokumente por ky është grumbulli i parë, tanimë kemi kaluar në fazën e dytë, kemi filluar me intervistime. Rreth 30% e dëshmitarëve të grupit të parë janë intervistuar, të premten vazhdojmë me intervista të tjera dhe në dy javët e ardhshme përmbyllet grupi i parë, për të vazhduar me grupin e dytë”, ka deklaruar Çeku në KTV.

Deputeti i VV-së ka thënë se pas këtij procesi, do të mbahen seancat e mbyllura ku do shqyrtohen provat dhe dëshmirë në prani vetëm të anëtarëve të Komisionit dhe ekspertëve. Në fund të këtij hetimi, do të publikohet raporti me të gjeturat, ngjarjet kronologjike, dëshmitë dhe rekomandimet.

Më Shumë

56 vjeçari që mbeti i vdekur në rrugën e kombit është nga fshati Sopijë i Suharekës

Në pasditen e së martës ka ndodhur një aksident në rrugën Rubik-Rrëshen, ku si pasojë e këtij aksidenti ka humbur jetën një person. Viktima është...

Kurti e Vuçiqi takohen sot në Bruksel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq do të takohen sot në Bruksel, në raundin e ri të dialogut Kosovë-Serbi. Takimi...

Posta lëshon në qarkullim pullat postare “Lojërat Olimpike Tokyo 2020”

Filatelia e Postës së Kosovës, nga nesër më 20 korrik 2021, lëshon në qarkullim postar emisionin e ri të pullave postare të titulluar “Lojërat...

Mungon këshilltari i Asamblesë Komunale në Prizren, dështon të nisë gjykimi ndaj tij për mosdeklarim të pasurisë

Mungesa e të akuzuarit për mosdeklarim të pasurisë, Ilir Baldedaj, ka bërë që të dështoj seanca fillestare e paraparë të mbahej të martën, në...

Vdes pioneri i repit Biz Markie

Reperi Biz Markie ka vdekur në moshën 57 vjeçare. Markie, emri i vërtetë i së cilit ishte Marcel Theo Hall, ka qenë reper, producent dhe...

Komuna e Malishevës përkrah edhe 60 bujq me makina spërkatëse

Në kuadër të përkrahjes për bujqit, komuna e Malishevës i ka shpërndarë edhe 60 spërkatëse 400 litërshe për 60 bujq. Ky subvencion është në kuadër...

Gjermani: Sa kushton përmbytja e shekullit?

Të mërkurën (21.07), qeveria gjermane do të merret me paketën e parë të ndihmave për viktimat e përmbytjes. Por është ende e paqartë çfarë...

Besimtarët myslimanë festojnë Kurban Bajramin

Besimtarët myslimanë si në mbarë botën ashtu edhe në Kosovë, sot kremtojnë festën e Kurban Bajramit. Manifestimi qendror për territorin e Kosovës, kushtuar festës së...

Prizren, shtetasi i Shqipërisë dënohet me 600 euro pasi e pranoi se ia dha policit kufitar 10 euro ryshfet

Shpëtim Jonuzi nga Shqipëria është dënuar me 600 euro pasi e ka pranuar fajësinë  për dhënie të 10 eurove ryshfet një polici në kufi...

Haskuka, Millaku dhe Daullxhiu në garë të VV-së për kryetar të Prizrenit

Mytaher Haskuka, Drita Millaku dhe Irfan Daullxhiu, janë në garë të brendshëm në Lëvizjen Vetëvendosje për kryetar të Prizrenit. Emrat e tyre, sot janë dërguar...

Urimi i Vetëvendosjes në Prizren për festën e Kurban Bajramit

Lëvizja Vetëvendosje në Prizren ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë dhe shqiptarët kudo që ndodhen, për festën e Kurban Bajramin! “Kurban Bajrami si festë sublimon...

Kadri Veseli qëndroi tri ditë në Kosovë

Prania e Kadri Veselit në Mitrovicë para një jave nuk pati si të mos vihej re. Mirëpo qëndrimi i tij tek familjarët në Bair...

Arsenali transferon White-n

Arsenali  është afër që ta transferojë Ben White-n, pasi oferta është pranuar nga Brightoni. Topçinjtë kanë qenë në bisedime për javë të tëra në lidhje...

Kurti uron festën: Përhajr Bajramin!

Kryeministri Albin Kurti ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë me rastin e festës së Kurban Bajramit, me të nisur ceremonia e faljes së namazit...

Kosova mposhtet nga Bjellorusia

Kosova U20 ka pësuar humbje nga Bjellorusia U20 me rezultat 101:60 (22:17, 21:17, 26:9, 32:17), në kuadër të FIBA Men’s European Challengers, që po...

Malisheva dhe Rahoveci mbeten pa rrymë

Kompania për Distribuimin e Energjisë Elektrike në Kosovë (KEDS), ka njoftuar se për shkak të kushteve atmosferike kanë mbetur pa rrymë Gjakova, Malisheva dhe...

Lajmet e Fundit