-1.1 C
Prizren
E hënë, 30 Nëntor, 2020

Si do ta ndryshojë Bideni politikën e jashtme?

“Nuk dua ta zmadhoj”, thotë Tony Arend, me një intensitet që rrezaton përmes maskës së tij. “Por e ardhmja e rendit global është në rrezik”. Profesori i Universitetit të Georgetownit, duke folur për agjencinë britanike BBC, i sheh zgjedhjet si një përballje të politikës së jashtme, “për shkak se kemi dy vizione thelbësisht të ndryshme të asaj se si bota duhet të duket dhe se si udhëheqja amerikane duhet të duket në botë”.

Bota, sipas presidentit Trump, ngushtohet në sloganin nacionalist “America First” (“Së pari Amerika”), duke lënë anash marrëveshjet ndërkombëtare që beson se i japin SHBA-së trajtim të padrejtë. Është transaksionare, përçarëse dhe e njëanshme. Është gjithashtu personale dhe e çrregullt, e formësuar nga parandjenjat e tij dhe raportet me liderët, dhe e shtyrë nga publikimet e tij në “Twitter”. Bota, sipas Joe Bidenit, është shumë më tradicionale nëse merren parasysh interesat dhe roli i SHBAsë, ndërtuar në institucionet ndërkombëtare të vendosura pas Luftës së Dytë Botërore dhe bazuar në vlerat e ndara demokratike perëndimore. Është një nga aleancat globale në të cilën Amerika udhëheq kombet e lira, duke luftuar kërcënimet tejkombëtare. Disa gjëra dallojnë – qasja ndaj aleatëve, ndaj ndryshimit klimatik dhe ndaj Lindjes së Mesme.

Raportet me aleatët

Presidenti Trump ka lëvduar autokratët dhe ka fyer aleatët. Në krye të listës së gjërave që duhen bërë nga Joe Bideni është ndreqja e raporteve të acaruara, sidomos me NATO-n, dhe ribashkimi i aleancave globale. Administrata e Bidenit do t’i rikthehej Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe do të zotohej për t’i prirë luftës ndërkombëtare kundër koronavirusit. Fushata e Bidenit e mendon këtë si një rivendosje madhore për ta shpëtuar imazhin e dëmtuar të Amerikës dhe t’i mbledhë demokracitë kundër asaj që e sheh si një baticë në ngritje e autoritarizmit. Por mund të jetë më shumë stil sesa përmbajtje, kundërshton Danielle Pletka nga instituti konservator i Institutit të Sipërmarrjes Amerikane. Ajo, në një deklaratë për BBC-në, argumenton se administrata e Trumpit ka arritur shumë në skenën globale, me bërryla të mprehtë. “A kemi humbur miq me të cilët do të shkonim në ndeja? Sigurisht që po”, thotë ajo. “Askush nuk do të shkojë në ndeja me Donald Trumpin. A kemi humbur fuqinë dhe ndikimin në metrikat që në fakt kanë pasur shumë rëndësi për 70 vjetët e fundit? Jo.”

- Advertisement -

Më Shumë

Hoti thotë se shumë shpejt do të bëhet e ditur data apo emri i ri i presidentit

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka folur rreth menaxhimit të pandemisë, arrestimeve nga Specialja dhe situatën politike në vend. Ndërsa, sa i përket zgjedhjes së...

Teksti i shkëlqyer i ushtrimeve gramatikore

Shkruan: Prof. Gani Rudaj Shumëherë dëgjojmë se lëndët si: matematika, fizika, kimia dhe gjuha ( gramatika ) janë të vështira për t`u mësuar. Këtë thënieje...

Prizreni do bëhet me shtatore të Adem Jasharit (VIDEO)

Qyteti i Prizrenit do të bëhet me shtatoren e ish-komandantit legjendar Adem Jashari. Vendimin për ndërtimin e një shtatoreje të tillë, e nxori asambleja komunale....

Tentim vrasje në Prizren

Një tentim vrasje ka ndodhur dje në Prizren. Viktima pas sulmit fizikë është plagosur edhe me armë zjarri. “Viktima raporton se i dyshuari mashkull kosovar, pasi...

Nënshkruhet marrëveshja për “Kujtesën e Kosovës” – dokumentimin e Masakrës së Krushës (VIDEO)

Rrëfime për atë që ndodhinë në luftën e fundit në Krushë të Rahovecit tashmë do jenë edhe të dokumentuara. Pos me pamje vizuale deklaratat e...

Pamje: Bora mbulon Brezovicën

Nga mbrëmë kanë filluar reshjet e borës në Kosovë. Reshje bore ka pasur edhe në kryeqytet, derisa nga Brezovica janë publikuar edhe pamje pas reshjeve...

Gashi: Falë mbështetjes së PDK-së, qytetarët morën dy herë nga 170 euro

Deputeti i PDK-së, Kujtim Gashi thotë se Qeveria e ka provokuar vet këtë situatë bllokimi. Ai në “Debat Plus” thotë se PDK qysh para tetë...

Prizreni në zonën e verdhë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar dje se kanë hyrë në fuqi masat e reja për komunat e Kosovës, sipas kategorizimit të ri lidhur me...

Zbulohet mashkulli që e priti Arten në Zvicër

Arta Nitaj është një nga femrat më të përfolura në shoubizin mbarëshqiptar. Jeta luksoze që bën e ka vënë në vëmendjen e publikut ndaj komentohet...

Luana me poza të zjarrta duke vënë në fokus pasuritë trupore

Moderatorja dhe këngëtarja e njohur shqiptare, Luana Vjollca, vazhdon të jetë emër shumë i dashur për publikun. Përveç me emisionin e saj dhe projektet muzikore...

Përplasje e re, mospajtime të vazhdueshme

Mospajtimet publike të partnerëve të koalicionit qeverisës në Kosovë vazhdojnë të jenë evidente, e që sipas analistit politik Artan Muhaxhiri, ato janë pasojë e...

Policia për 24 orë shqiptoi 872 tiketa për mos respektim të Ligjit për Pandeminë

Policia e Kosovës vetëm gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 872 tiketa për mosrespektim të ligjit COVID-19. Ligji për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë...

Temperaturat për pesë ditët e ardhshme – ja në cilën ditë do të bie borë

Deri në fundjavë “Prishtina Weather” parashikon mot stabil, pa ndryshime. Orëve të mëngjesit ngrica dhe kushte për mjegull në ultësira. Të hënën më ftohtë,...

Abrashi: Nuk e votojmë Projektligjin e rimëkëmbjes, është projekt i LDK-së

Deputeti i LVV-së, Artan Abrashi thotë se kjo parti nuk mund të jetë përgjegjëse për një projekt që ai thotë është puro i LDK-së...

Dështon të mbahet seanca për rastin e vrasjes së rëndë në Suharekë

Ka dështuar të mbahet seanca e paraparë për sot në Gjykatën Themelore në Prizren, për vrasjen e tanimë të ndjerit Abedin Bytyqi, që kishte...

Konfiskohen mbi 28 kilogramë drogë në Vërmicë

Policia dje në Vërmicë ka konfiskuar dy çanta ku kishte 50 paketime me substancë të dyshuar narkotike të llojit marihuanë me peshë totale prej...

Lajmet e Fundit

Arrestimi i katër komandantëve, Thaçi u vonua 10 minuta, Veseli e Selimi nuk i kishin hapur telefonin Speciales

Një raport i Gjykatës Speciale rreth arrestimit të Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit e Jakup Krasniqit, i shkruar edhe me detajet më të...

E bëri vajzën për spital, arrestohet i dyshuari në Prizren

Është arrestuar një person në Prizren, pasi që ai ka sulmuar fizikisht vajzën e tij. Sipas policisë, viktima ka pranuar trajtim mjekësor për shkak të...

Messi u përpoq ta rikrijonte edhe golin legjendar ‘Dora e Zotit’ të Maradonas

Një prej momenteve të paharruara në historinë e futboll është goli i Diego Maradonas i shënuar në çerekfinale të Kampionatit Botëror të vitit 1986...

Jasharaj: 90 për qind e shkollave po e respektojnë kërkesën e SBASHK-ut që dita e hënë të jetë pushim

Sindikata e Bashkuar e Arsimit dhe Shkences ka kërkuar që dita e hënë të jetë ditë pushimi për nder të Ditës së Flamurit. Kryetari i...

Deputetët e VV-së nga Prizreni i shkojnë për vizitë Bulliqit pas fitores, kanë një ‘selam’ për partitë tjera

Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje, Enver Haliti, Arbër Rexhaj dhe Artan Abrashi sot kanë pirë kafe së bashku me Shpejtim Bulliqin i cili fitoi zgjedhjet...