3.8 C
Prizren
E martë, 29 Nëntor, 2022

Çfarë duhet dhe nuk duhet të bëni në takimin e parë

Pas një kohe të gjatë më në fund njohim dikë interesant, dikë që na tërheq fizikisht dhe intelektualisht; pas javësh shikimesh dhe fjalësh të vjedhura aty-këtu, më në fund vendos të na kërkojë të dalim. Megjithatë, kini kujdes, gabimet dhe hapat e gabuar janë afër. Ndaj ja disa këshilla për të mos e lënë të ikë pas takimit të parë.

Mos u bëni shumë serioz

Takimi i parë shpesh shkakton siklet, eksitim dhe ankth, të cilat megjithatë rrezikojnë të komprometojnë relaksimin dhe spontanitetin e situatës. Sidoqoftë, mund të jeni të suksesshëm, e rëndësishme është të përpiqeni të jeni vetvetja, të flisni spontanisht, duke shmangur temat shumë kërkuese si feja, politika apo morali. Më mirë të flisni për këtë dhe atë, pa e marrë veten shumë seriozisht, duke përfituar nga humori dhe simpatia, duke u përpjekur të nënvlerësoni situatat e sikletit.

closevolume_off
Duke e zbuluar veten ngadalë

Zakonisht pasi qeshni dhe bëni shaka është e lehtë të përfundoni duke folur për veten dhe duke bërë pyetje për jetën e tjetrit. Ne rregull! Gjëja e rëndësishme është të përdorni ekuilibrin dhe moderimin, duke shmangur fjalimet shumë të gjata dhe vargjet e pyetjeve. Është e rëndësishme të hapeni pak herë pas here dhe të mos ekspozoheni shumë në takimin e parë. Le të mos e trembim atë

Trego pavarësinë!

Nëse duam ta shohim sërish dhe ta ndjekim, shmangim programet afatgjata; shpesh femrat, nëse u duket interesant një mashkulli, vetëm pas një takimi nisin një mijë projekte, madje e shohin veten në altar me një fustan të bardhë. Por gjinia mashkullore ka qëndrim të kundërt; prandaj është më mirë të theksohet pavarësia e tij dhe planet e tij, të cilat jo domosdoshmërisht do ta përfshijnë atë. Mashkulli e do gruan e pavarur dhe jo atë posesive që rrinë bashkë dhe i dërgojnë mesazhe të vazhdueshme apo e kërkojnë me telefonata të shumta. Herë pas here duhet të keni parasysh thënien e vjetër: “në dashuri, fiton kush fluturon”.

Më Shumë

Moti për sot, maksimalja 7 gradë

Sot parashihet të mbajë mot kryesisht i vranët. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -2 deri 2 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të...

Vërmicë:Kapet mbi gjysmë kilogrami ari gjatë tentim kontrabandës

Oficerët e Doganës  të dielën kanë parandaluar futjen ilegale të mbi gjysmë kilogrami stoli ari në pikëkalimin kufitar të Vërmicës.   Sipas njoftimit, sasia ka qenë...

Lajmet e Fundit