19.1 C
Prizren
E martë, 25 Qershor, 2024

Cliff: Deri tash, një ditë e suksesshme

IanCliff6-12Nga ajo që e kam parë deri më tash, këto zgjedhje duken si çdokund tjetër në Evropë”, ka thënë ambasadori britanik në Prishtinë, Ian Cliff, raporton REL.

“Ishte një ditë shumë e sukesshme deri më tash, nga ajo që pashë unë”, tha Ambasadori Cliff.

Megjithatë, ai tha se jo gjithçka ka mbaruar, pasi tani dëshiron që njejtë të vazhdojë procesi edhe gjatë numërimit.

“Tani i përket komisionerëve se si do të eci puna. Unë besoj që mesazhi është përçuar fuqishëm (që nuk duhet të ketë manipulime) dhe se janë në dijeni që procesi duhet të shkojë mirë deri në fund”, tha më tej Cliff.

Ai tha se ndonëse nuk ka qenë në Kosovë në vitin 2010, por e di që atë kohë problemi kryesor ka qenë me procesin e numërimit.

“Mirëpo, në atë kohë, nuk kishte një mision të plotë të BE-së për vëzhgim siç ka tani. Kështu që shpresoj që gjërat të ecin mirë edhe gjatë numërimit”, vlerësoj ambasadori britanik.

Ai tha se i vetmi problem që ka dëgjuar nga veriu ishte fakti që disa qytetarë serbë që kishin ardhur nga Serbia nuk patën mundësi të votonin menjëherë duke përdorur dokumente të Serbisë, por që më pas të njejtit votuan me kusht.

Cliff, megjithatë u shpreh i kënaqur edhe me pjesëmarrjen e votuesve në veri.

Më Shumë

Zhduket një burrë nga Rahoveci

Një grua nga Rahoveci, ka raportuar në Policinë e Kosovës, se burri i saj, është larguar më datë 11 qershor nga shtëpia. Sipas ankesës së...

Mot me diell e vranësira të pjesshme, temperaturat deri në 35 gradë Celsius

Sot në Kosovë do të mbizotërojë mot me diell, ku pjesërisht do të ketë dhe vranësira. Siç bën me dije Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, temperaturat...

Lajmet e Fundit