14.1 C
Prizren
E martë, 13 Prill, 2021

Çmimet e Importit shënuan rritje në TM4 për 0.5% krahasuar me TM3 2020

Indeksi i tërësishëm i çmimeve të importit në Kosovë pati ngritje për 0.5% në TM4 2020, krahasuar me TM3 2020.

Ngritje më të mëdha të çmimeve, sipas sektorëve, ishin te: produktet minerale (3.2%); produktet bimore (2.9%); metalet bazë dhe artikujt e metaleve bazë (2.2%); lëkura dhe artikujt prej saj (1.9%); artikujt e ndryshëm të prodhuar (0.8%); produktet e industrive kimike (0.6%); plastika, kauçuku dhe artikujt prej tyre (0.4%); artikujt e gurit, llaçit, produktet e qeramikës dhe të qelqit (0.4%); vajrat ushqyese (0.4%); dhe shtazët e gjalla dhe produktet e shtazëve (0.3%).

Ngritja u neutralizua, kryesisht nga rënia e çmimeve sipas sektorëve te: tekstili dhe artikujt prej tij (-3.1%); këpucët (-2.1%); instrumentet optike, fotografike, matëse, medicinale, muzikore dhe mekanizmat e orës (-1.5%); artikujt ushqimorë të përgatitur, pijet dhe duhani (-1.2%); pajisjet e makinerisë dhe pajisjet elektrike (-0.6%);  mjetet e transportit  (-0.1%); dhe druri dhe artikujt e tij (-0.1%).

Ndërkaq, krahasuar me TM4 2020 me TM4 2019, çmimet e importit pësuan rënie në një mesatare prej (-1.4%). Rëniet më të mëdha, sipas sektorëve, ishin te: produktet minerale       (-13.9%); tekstili dhe artikujt e tekstilit (-13.5%); plastika, kauçuku dhe artikujt prej tyre

(-0.8%); letra dhe artikujt prej saj (-0.6%); metalet bazë dhe artikujt e metaleve bazë (-0.4%); si dhe druri dhe artikujt prej tij (-0.1%).

Rënia u neutralizua, kryesisht nga ngritja e çmimeve sipas sektorëve te: produktet bimore (8.7%); lëkura dhe artikujt prej saj (7.6%); mjetet e transportit (5.7%); artikujt e ndryshëm të prodhuar (2.0%); këpucët (1.6%); pajisjet e makinerisë dhe pajisjet elektrike (1.5%); artikujt e gurit, llaçit, produktet e qeramikës dhe të qelqit (1.2%); vajrat ushqyese (1.2%); shtazët e gjalla dhe produktet e tyre (0.6%); artikujt ushqimorë të përgatitur, pijet dhe duhani (0.4%); produktet e industrive kimike (0.4%); si dhe instrumentet optike, fotografike, matëse, medicinale dhe muzikore, si dhe mekanizmat e orës (0.3%).

Më Shumë

Gjatë marsit u rritën çmimet e konsumit, ranë vetëm çmimet e perimeve

Për 0,4% janë rritur çmimet e konsumit gjatë muajit mars 2021 në krahasim me muajin shkurt të po të njëjtit vit. Agjencia e Statistikave të...

Opozita e pakënaqur me një konkluzion të kryetarit, braktis seancën e Kuvendit të Prizrenit

Mbledhja e Kuvendit të Komunës së Prizrenit, të enjten, ka dështuar të mbahet në mungesë kuorumi. Anëtarët nga radhët e partive opozitare kanë braktisur...

Jim Belushi kërkon të njohë më shumë shqiptarë

Aktori i njohur me origjinë shqiptar, Jim Belushi përmes një postimi në “Twitter” ka shprehur dëshirën e madhe për të njohur sa më shumë...

Vdiq instrumentisti i njohur Shaqir Hoti nga Hasi

Instrumentisti i njohur kosovar, Shaqir Hoti, ka vdekur të shtunën, kanë njoftuar familjarë të tij. Shaqir Hoti ishte i lindur më 1936, në fshatin Rogovë...

Ilda Bejleri është gati të rikthehet në televizion!

Që nga momenti që u largua nga “Procesi Sportiv”, Ilda Bejleri nuk ka qenë me prezente në ekran. Ajo nuk u shkëput mirë nga emisioni...

Rukiqi tregon se kur do t’iu dalin paratë punëtorëve që janë ndikuar nga masat e reja

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka njoftuar se është takuar me Ministrin e Financave, Hekuran Muratin, me të cilin janë dakorduar...

Nis lufta për zgjedhjet lokale, LDK-ja akuzon Haskukën se i kanë mbetur rreth 20 milionë euro suficit

Nis lufta për zgjedhjet lokale, LDK-ja akuzon Haskukën se i kanë mbetur rreth 20 milionë euro suficit Lidhja Demokratike e Kosovës në Prizren ka dalë...

Për tri ditë, 8 mijë e 818 kosovarë kanë vizituar Shqipërinë

Mijëra kosovarë ia kanë mësyrë sot Shqipërisë, në vikendin e parë që kur Kosova gjendet në masa më të ashpra për të frenuar përhapjen...

Ministri Hajrulla Çeku nderon figurën e Shaqir Hotit

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, së bashku me këshilltarin e tij, Liburn Jupollim, kanë bërë homazhe para Teatrit Kombëtar për të nderuar figurën e...

Rahoveci -Ylli në superderbin për kalim direkt në gjysmëfinale

Java e transmetimeve të Superligës së basketbollit kosovar në Artmotion dhe komplet sezoni i rregullt i ndeshjeve përmbyllet me duelet e sotme tejet interesante,...

Nagavci: Mësimi sot filloi pa pengesa, për javën e ardhshme do të vendoset sipas rekomandimeve

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci ka bërë të ditur se në këtë formë të mësimit do të vazhdohet këtë javë,...

LDK në Prizren: Haskuka po i kërcënon partitë me dëbim nga zyrat

Lidhja Demokratike e Kosovës(LDK) në Prizren ka reaguar rreth vendimit të Komunës për largimin e partive politike nga zyrat. Sipas këtij subjekti politik, kryetari i...

9 të vdekur e 571 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar gjithsej 4.351 mostra, prej të cilëve rezultojnë 571 raste pozitive. Raportohen 9 raste të vdekjes me SARS CoV-2...

“Torino është qytet i mërzitshëm”, partnerja e futbollistit të Juventusit acaron tifozët dhe drejtuesit e klubit

Shanset që Paulo Dybala të qëndrojë te Juventusi për një kohë të gjatë sa vinë e pakësohen. Bisedimet për rinovimin e kontratës kanë ngecur prej...

Vërmicë: Vazhdojnë kolonat e qytetarëve në kufi me Shqipërinë

Qytetarët e Kosovës edhe sot kanë zgjedhur ta lëshojnë vendin për fundjavë, duke u nisur drejt Shqipërisë Sipas mediave kosovare, në kufirin Vërmicë-Morinë janë shkaktuar...

Haskuka: Nëse kompania i ka falsifikuar dokumentet, duhet të japë përgjegjësi ligjore

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka reaguar pas pohimeve nga rrjeti i OJQ-ve Avonet se komuna e Prizrenit i ka dhënë tender një kompanie...

Lajmet e Fundit