7.6 C
Prizren
E shtunë, 27 Shkurt, 2021

Çmimet e naftës rriten përsëri në nivelet para-pandemike

Çmimi i naftës është rikuperuar në nivelet e tij para-pandemike pasi arriti një minimum të të gjitha kohërave vitin e kaluar.

Ndërsa, kërkesa për naftë është akoma më e ulët se normalja, ka shpresa për një rimëkëmbje ekonomike më të shpejtë sesa pritej pasi vaksinat po shpërndahen nëpër botë.

Çmimet e naftës shpesh shihen si një barometër për aktivitetin ekonomik, i cili ende është duke luftuar me koronavirusin.

Armiku kryesor i diabetit është gjetur tashmë! Sheqeri bie në 4.6
MËSO MË SHUMË?
“Ari i zi” tani ka arritur 60 dollarë për fuçi duke u rritur më shumë se 50 për qind në muajt e fundit.

Nafta e papërpunuar Brent, standardi kryesor për naftën, ka parë një rritje të fortë kohët e fundit. Kontratat e së ardhmes, të cilat bazohen në çmimin e dorëzimit në të ardhmen, janë rritur me 59 për qind që nga nëntori.

West Texas Intermediate (WTI), pikë reference për naftën amerikane, javën e kaluar u rrit mbi 55 dollarë për fuçi për herë të parë në më shumë se një vit.

Kërkesa është rritur në pjesë të botës, veçanërisht në Azi. “Ne jemi mjaft optimistë për atë që po shohim në Kinë”, tha shefi ekzekutiv i Royal Dutch Shell, Ben van Beurden javën e kaluar.

Faktorë të tjerë gjithashtu kanë luajtur rolin e tyre për të rritur çmimet, siç janë përpjekjet e shteteve prodhuese të naftës, veçanërisht Arabia Saudite, për të kufizuar prodhimin, shkruan “mapo.al”.

Që kur ranë dakord për shkurtimin e prodhimit në prillin e kaluar, prodhuesit kanë mbajtur një grumbullim prej 2.1 miliardë fuçi naftë, duke çuar në uljen e rezervave.

Kriza e koronavirusit ka qenë shkatërruese për industrinë e naftës dhe vitin e kaluar çmimet ranë nën zero me më shumë se një miliard fuçi tepricë.

Bum-i në internet

Kërkesa për karburant nga linjat ajrore ka parë rënien më drastike pasi kufizimet e udhëtimit vijojnë të mbeten në fuqi. Trafiku ajror i udhëtarëve ra me 70 për qind vitin e kaluar, sipas Shoqatës Ndërkombëtare të Transportit Ajror.

Por, kërkesa është rritur në drejtime të tjera, pjesërisht falë ndryshimit të mënyrës së punës dhe konsumimit më të madh nga shtëpia.

Ndërsa konsumatorët po blejnë më shumë në internet, kjo ka nxitur kërkesën për karburant për të furnizuar kamionët dhe furgonët, së bashku me anijet e ngarkesave dhe trenat e mallrave.

Bumi i tregtisë elektronike ka shkaktuar gjithashtu një rritje të paketimit plastik, i cili bëhet duke përdorur produkte vaji.

Sidoqoftë, kërkesa për naftë është akoma më e ulët se nivelet para-pandemike dhe një rimëkëmbje e ngadaltë ekonomike do të vonojë një rikthim të plotë të kërkesës botërore për energji për vitet që vijnë, paralajmëroi Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë muajin e kaluar./BBC

Më Shumë

3500 zyrtarë policorë do të përfitojnë nga mjetet e ndara prej Qeverisë

Javën e kaluar, Qeveria e Kosovës ka alokuar 700 mijë euro shtesë për zyrtarët policorë. Ato mjete do t’u jepen 3.500 policëve, të cilët nuk...

Balje ironizon me Vakatin: Po i presim t’i falënderojnë komunat serbe për vota

Ish-deputetja nga radhët komunitetit boshnjak dhe liderja e SDU-së Duda Balje ka ironizuar me ish-partinë e saj. “Tani ne vete?m po presim qe? Koalicioni Vakat...

Sylë Hoxha flet për kallëzimin penal që iu ngrit për rastin Dehari: Është më shumë politik dhe i paargumentuar

Ish-prokurori Special, Sylë Hoxha, ka deklaruar se kallëzimi penal që është ngritur ndaj tij nga familja Dehari, për rastin e djalit të tyre të...

Mytaher Haskuka infektohet me Coronavirus

Kryetari i komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Ai njoftoi se nga fundjava është në vetëinzolim. “Nga fundjava e kaluar kam pasur...

Nëse e shihni këtë person, lajmëroni menjëherë policinë

Policia e Kosovës  ka kërkuar ndihmë për kapjen e një personi në kërkim. Personi i kërkuar është Ramadan (Feriz) Sopaj i lindur me 03.05.1955 n?...

Lidhja shkon në një tjetër nivel, fejohen Tea dhe Bearti?

Ish-protagonistët e emisionit “Për’puthen”, Tea dhe Bearti, janë duke shijuar lidhjen e tyre të dashurisë. Përmes fotografive të fundit, Tea dhe Bearti shihet se nuk...

E dashura e Bernardo Silvas “trondit” Instagramin, pozon me bikini rozë

Modelja, Ines Degener Tomaz gjithashtu e dashura e yllit tw Manchester City-t pozon me bikini rozë. Bukuroshja Portugeze, 22 vjeç, thotë se marrëdhënia e saj me Bernardo Silva, 26 vjeç, është “si...

Vdes një ish-ushtar i UÇK-së

Ka vdekur ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Afrim Alijaj nga fshati Duajakë. Për këtë lajm ka njoftuar lideri i AAK’së, Ramush Haradinaj. Ai ka...

Kandidatët më të votuar për deputetë nga PDK-ja në Prizren

Në zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit, Partia Demokratike e Kosovës u rendit e dyta në nivel vendi me 17,41%, apo 137.722 vota të grumbulluara...

Rikthehet Superliga e Kosovës në basketboll

Pas ndeshjeve në Kupë dhe dy ndeshjeve të Përfaqësueses së Kosovës, sot (e mërkurë) rikthehet Superliga e Kosovës në basketboll. Gjatë ditës së sotme do...

Vëllaznimi përforcohet me dy basketbollistë, një nga ta ishte pjesë e Ponte Prizrenit

Nichols ishte pjesë e Ponte Prizrenit dhe është asistuesi më i mirë në ligë, ndonëse nuk ishte pjesë e Superligës për një muaj. Nichols e...

Parlamenti Evropian: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme

Me 50 vota për, dhjetë kundër dhe nëntë abstenime, Komisioni për politikë të jashtme i Parlamentit Evropian ka miratuar raportin për Kosovën të përgatitur...

Asambleisti i LDK-së thotë se Haskuka ofendoi gjithë anëtarët e Kuvendit komunal në Prizren

Sot Kuvendi Komunal i Prizrenit ka mbajtur një seancë ku pikë e rendit të ditës ka qenë edhe miratimi i një kredie me BERZH. Mirëpo,...

“U ndjeva si vampir” – Fury zbulon pse ia lëpiu gjakun në qafë Wilderit

Tyson Fury e ka shpjeguar më në fund çastin e çuditshëm kur ia lëpiu me gjuhë gjakun në qafë Deontay Wilderit, në rimeçin e...

Drejtoria e Arsimit në Dragash, ka organizuar mbajtjen e garave “Olimpiada Matematike”

Për herë të tretë Drejtoria e Arsimit në Dragash dhe  Shoqata e Matematikanëve të Kosovës kanë organizuar Olimpiadën Matematike. Nga kjo garë do të...

Arrestohet një person në Suharekë, dëboi nga shtëpia bashkëshorten dhe djalin e tij

Policia e Kosovës ka raportuar për një rast të dhunës në familje në Suharekë. Policia bën të ditur se i dyshuari mashkull nën ndikimin e...

Lajmet e Fundit