18.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Çmimi “Ardian Klosi” i shkon Ardian Vehbiut

sende qe nxirrte detiÇmimi i ndarë për herë të parë 2 vjet pas ndarjes nga jeta të publicistit, shkrimtarit dhe përkthyesit të njohur Ardian Klosi i është dhënë publicistit Ardian Vehbiu për veprën e tij “Sende që nxirrte deti”.

Në ditën e katërt të Festivalit të Librit dhe Artit paMUR është ndarë çmimi ‘Ardian Klosi’ për veprën më të mirë në fushën e publicistikës për vitin 2013.

Çmimi i ndarë për herë të parë 2 vjet pas ndarjes nga jeta të publicistit, shkrimtarit dhe përkthyesit të njohur Ardian Klosi i është dhënë publicistit Ardian Vehbiu për veprën e tij “Sende që nxirrte deti”.

Çmimi është dorëzuar nga Katerina, vajza e të ndjerit Ardian Klosi dhe është përzgjedhur nga juria me kryetar Pirro Mishën.
Në “Sende që nxirrte deti”, Vehbiu përshkruan, shpjegon e analizon marrëdhënien mistike të shqiptarëve me perëndimin. Dhe këtë gjë e bën ku nëpërmjet detajeve autobiografike, e ku nëpërmjet shqyrtimit aposteriori që i bën vetes e të tjerëve në atë botë.

Autori banon në New York ka ardhur në Tiranë, në prag të Festivalit të Librit, me një produkt të ri të tijin.

Në ceremoninë e ndarjes së çmimit në Muzeun Kombëtar, të pranishëm ishin dhe kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro. / KultPlus.com

Më Shumë

Prokuroria Themelore në Prizren ka ngritur 16 aktakuza kundër 19 personave për vepra penale të ndryshme

Prokuroria Themelore në Prizren ka ndaluar për 48 orë dy persona të dyshuar, në dy raste të ndara, për shkak të dyshimit se njëri...

I anulohet leja e vozitjes një qytetari në Prizren, kishte 19 kundërvajtje

Policia e Kosovës i ka anuluar lejën për të gjitha kategoritë një vozitëse. I njëjti, sipas një komunikate për media, ka marrë 21 pikë negative për shkak...

Lajmet e Fundit