11.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Fuele: Marrëveshja me Kosovën ia hapi rrugën Serbisë në BE

Fyle5-29Komisioni Evropian, në një publikim, ka listuar sukseset në punë në periudhën 2010-2014.

Në këtë botim 28 komisarët kanë hartuar një pasqyrë të shkurtër për resorët e vet e komisari për zgjerim Stefan Fuele një nga sukseset më të rëndësishme ka përmendur Marrëveshjen Beograd – Prishtinë.

Fuele ka vlerësuar se ajo Marrëveshje kontribuoi në fillimin e negociatave të Serbisë për anëtarësim në BE, njofton Tanjug, transmeton Koha.net.

“Marrëveshja historike për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Beogradit e Prishtinës ka trasuar rrugën për hapjen e negociatave me Serbinë për anëtarësim në BE si dhe fillimin e negociatave me Kosovën për MSA-në”, ka shkruar Fuele.

Më Shumë

Egnatia, kampione e Shqipërisë për herë të parë

Egnatia mposhti Partizanin në finalen e Final 4 me rezultatin 1-0, falë golit të Ibrahimoglu. Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, u dorëzoi medaljet dhe Kupën...

Qytetarët sot të mos i përdorin pikat e kalimit kufitar me Serbinë

Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar ka ftuar qytetarët të cilët planifikojnë të udhëtojnë përmes pikave kalimeve kufitare me Serbinë, që të shtunën (sot) të...

Lajmet e Fundit