0.5 C
Prizren
E enjte, 21 Janar, 2021

Covid-19: Gjendja në QKUK pranë kolapsit

Kapacitetet e Klinikës Infektive të QKUK-së për t’i pranuar pacientët e prekur me Covid-19, janë duke u shterur. Vetëm të shtunën në Infektivën e QKUK’së janë të hospitalizuar 97 raste Covid -19 pozitiv duke mos i përfshirë në këto shifra edhe rastet e tjera të pranuara në këtë klinikë, bie fjala të prekurit nga rriqërat e nga sëmundjet e tjera, shkruan Gazeta Express.

E nga rritja e numrit të rasteve me COVID-19, ka bërë që tri klinika të QKUK’së, ajo e Pulmologjisë, të Klinikës së Dermatovenerologjisë dhe të Mjekësisë Sportive, të kthehen si asistencë për Klinikën Infektive, në mënyrë që të përballohet një fluks më i lartë për pacientët që kanë nevojë për tretman mjekësor.

Sipas MSH’së, aktualisht janë mbi 100 pacientë që kërkojnë kujdes shëndetësor, raporton Express.

Por a janë në dijeni institutucionet shëndetësore në Kosovë për rritjen e numrit të rasteve me Covid-19 si dhe për kapacitetet e sistemit tonë shëndetësorë për t’i menaxhuar këta numra?

Vetëm gjatë muajit qershor në Kosovë janë shënuar afro 1 mijë e 400 raste pozitive me Covid-19 dhe 17 viktima.

Më 1 qershor Kosova ka filluar fazën e tretë të hapjes pas heqjes së kufizimeve të lëvizjes, hapjen e kafiterive, çerdhet, kufijtë tokësor dhe qendrat tregtare. Në këtë datë në Kosovë janë shënuar 27 raste të reja me Covid.

Instituti Kombëtar nuk kishte raportuar raste të shërimit atë ditë, ndërsa nga 172 mostra kishin rezultuar pozitiv 27 persona. Numri i testeve deri më 1 qershor kishte arritur në 15 mijë e 140, ndërsa numri total i të infektuarve ishte 1 mijë e 110 raste me 30 viktima.

Ndërkaq në njoftimin e ditës së premtë IKSHPK ka raportuar se nga 205 mostra kanë rezultuar pozitiv 62 persona dhe 61 të tjerë të shëruar. Numri rasteve pozitive në total dje është raportuar të jetë 2 mijë e 494.

Kjo i bie që nga data 1 qershor deri më sot janë shënuar 1 mijë e 384 raste pozitive, që do të thotë më shumë persona të infektuar në muajin qershor sesa në tre muajt paraprak, mars, prill dhe maj.

Gjatë këtij muaji poashtu janë shënuar të paktën 17 viktima, nga 47 sa janë në total nga muaji mars.

Në total nga data 8 shkurt deri më sot janë testuar 22.930 persona të dyshimtë me Covid-19.

Kujtojmë se Qeveria ka marr vendim edhe për hapjen e kufijve ajror nga dita e nesërme më 28 qershor, si dhe janë lejuar tubimet publike në ambiente të mbyllura.

QKUK sot ka njoftuar se janë të hospitalizuar 97 pacientë pozitiv me Covid-19, ndërsa 45 prej tyre janë me oksigjenoterapi. Në mjekimin intensiv janë duke u trajtuar 5 pacientë në gjendje të rëndë.

Ndërkohë, rreth 500 shtretër mund të vihen në dispozicion në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), për menaxhimin klinik të rasteve me sëmundjen COVID-19 që shkakton koronavirusi i ri, konfirmojnë zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë.

Rreth 40 prej tyre është thënë se mund të shfrytëzohen për trajtim intensiv.

Kurse sa i përket numrit të respiratorëve, në Ministrinë e Shëndetësisë thonë se sistemi shëndetësor në Kosovë ka 160 respiratorë, përfshirë edhe 20 te fundit që ditë më parë janë siguruar nga vendet e Bashkimit Evropian (Norvegjia, Zvicra dhe Luksemburgu).

Marrë parasysh të dhënat e fundit, që prej shfaqjes së rasteve të para me koronavirus në Kosovë më 13 mars dhe deri më tani, janë regjistruar 2,268 raste të prekura me koronavirus.

Marrë parasysh të dhënat e fundit, që prej shfaqjes së rasteve të para me koronavirus në Kosovë më 13 mars dhe deri më tani, janë regjistruar 2,494 raste të prekura me koronavirus.

Prej tyre, 1,307 persona janë shëruar, derisa 47 pacientë kanë vdekur./GazetaExpress/

- Advertisement -

Më Shumë

Prishtina dhe Prizreni me numrin më të madh të rasteve të reja me Covid

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) ka njoftuar se 353 rastet e reja me Covid janë nga Prishtina, Prizreni, Gjilani, etj. “Rastet pozitive...

Avdullah Hoti, Fehmi Cena e Ibrahim Kryeziu, kandidatë për deputetë nga dega e LDK-së në Rahovec

Dega e LDK-së në Rahovec ka publikuar emrat e kandidatëve për deputetë nga kjo komunë. Përveç Avdullah Hotit, që është edhe i nominuari për kryeministër...

27 raste të reja me coronavirus në Prizren

Në komunën e Prizrenit të hënën janë shënuar 27 raste të reja me coronavirus. Kjo u bë e ditur nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

I jepet lamtumira 15-vjeçarit që u vra me thikë dje në Prizren

Të martën pasdite, në varrezat e qytetit në Prizren, i është dhënë lamtumira të riut 15 vjeçar, i cili dje ndërroi jetë nga plagët...

Bajram Kastrati, kandidat për deputet i AAK-së në Prizren

Zyrtari i lartë i degës së AAK-së në Prizren, aktualisht zv/ministër në detyrë i Bujqësisë Bajram Kastrati, është kandidati i radhës i këtij subjekti...

Plani i rimëkëmbjes mbetet fokus i të gjitha partive

Partitë premtojnë rimëkëmbje ekonomike, ekonomistët thonë që premtimet nuk kanë zbatim në praktikë. Rimëkëmbja ekonomike është kryefjala e plan-programeve të partive politike. Ani pse ende nuk...

Limaj shpreh ngushëllime për vdekjen e ish- ushtarit të UÇK-së nga Malisheva

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka shprehur ngushëllime për vdekjen e Shefqet Dragobilit, ish ushtar i UÇK-së. “Me dhimbje te? thelle? mora lajmin pe?r...

Ky është kandidati i PDK-së që nuk mund të garojë në zgjedhjet e 14 shkurtit

Pos Vetëvendosjes, LDK-së e AAK-së, edhe PDK ka përfshirë kandidat për deputet që janë dënuar. Gazeta Blic merr vesh se Argjend Tasholli është “eliminuar” nga...

Biden propozon paketën e ndihmës ekonomike më të madhe në historinë e ShBA-së

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka deklaruar se paketa e ndihmës për qytetarët si një përgjigje kundër krizës së shkaktuar...

Duda Balje publikon listën e kandidatëve për deputet

Kryetarja e Listës së Bashkimit Socialdemokrat, Duda Balje e ka publikuar listën e kandidatëve për deputetë nga subjekti politik që ajo e përfaqëson. Në njoftimin...

Gjashtë të vdekur nga COVID-19 të shtunën në Kosovë

Brenda 24 orëve janë raportuar 6 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 3 raste (85, 81, 75...

102 raste aktive me COVID-19 në Malishevë

Sot në territorin e Komunës së Malishevës, gjashtë persona janë shëruar nga COVID-19, ndërsa janë regjistruar tri raste të reja të infektuara me këtë...

Protestë në Prizren pas vrasjes së 15-vjeçarit

Banorë të lagjes "Bajram Curri" bashkë me nxënës të martën kanë organizuar protestë pas incidentit të djeshëm që ka rezultuar me vdekjen e nxënësit...

Cuadrado shërohet nga COVID-19

Juan Cuadrado është shëruar nga koronavirusi dhe do të jetë pjesë e skuadrës së Juventusit për ndeshjen e Superkupës së Italisë kundër Napolit që...

“Çohu nga karrigia nëse ke akuza ndaj produksionit” – PërPuthen i jep ultimatum Ledianës

“Mu duk si e futur pas shpine”, kështu tha Lediana kur kuptoi se kamerat ne takimin e saj me Mevlanin ishin ndezur. Por kjo akuzë...

Lista e plotë e AAK’së

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), ka dorëzuar listën e kandidatëve për deputet në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ),. Kësaj liste i prin kreu i...

Lajmet e Fundit