19.1 C
Prizren
E martë, 25 Qershor, 2024

Daçiq përsëri në Kosovë

Dacic-mitroviceKa arritur në orën 12:30 kryeministri i Serbisë, Ivica Dacic në pjesën veriore të Mitrovicës ku është pritur nga mijëra banorë serb të tubuar në sheshin kryesor të Veriut të Mitrovicës.

Daçiq është duke marrë pjesë në sheshin e quajtur “Shumadia”, ku është duke u mbajtur edhe tubimi elektoral Listës Serbe, subjekt ky i cili ka mbështetje të plotë nga Qeveria e Serbisë.

Kryeministri serb është duke qëndruar në veri tw Mitrovicws me Ministrin pa Portofol Aleksandar Vulin si dhe Ministren Zoran Mihajlovic.

Kjo e fundit ka apeluar qytetarët e pjesës veriore që të dalin në zgjedhje.

“Nuk na duhet bojkoti. Ata që bëjnë thirrje për bojkot, janë kundër shpresës. Duhet të dilni në zgjedhje sepse kjo është e vetmja mënyrë t’i ruajmë vendet e punës”, ka thënë Ministrja Mihajlovic në tubimin në Mitrovicën e Veriut, transmeton Indeksonline.

Mediat serbe bëjnë të ditur se, forca të mëdha të sigurisë janë duke e vëzhguar situatën. Në mesin e tyre ka pjesëtar të Policisë së Kosovës, EULEX’it si dhe KFOR’it.

Në vend të ngjarjes shihen edhe autobusë dhe makina me targa të qyteteve të ndryshme të Kosovës dhe Serbisë, gjë që tregon se një pjesë e madhe e pjesëmarrësve në këtë tubim, nuk janë nga Veriu i Mitrovicës.

Më Shumë

Aktakuzë ndaj dy personave për keqpërdorim të detyrës, i shkaktuan dëm Suharekës rreth 7 mijë euro

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve B.B., dhe B.K., për shkak të dyshimit të bazuar...

Aksion i policisë në pikën kufitare Morinë, arrestohen 1 doganier dhe 3 qytetarë të tjerë për kontrabandim

Policia e Shtetit shqiptar ka njoftuar se ka arrestuar 1 doganier në pikën kufitare në Morinë dhe tre qytetarë të tjerë, të dyshuar për...

Lajmet e Fundit