19.8 C
Prizren
E enjte, 21 Tetor, 2021

Dënohet me vdekje infermieri i cili vrau 4 pacientë duke i injektuar ajër në vena

Një infermier në Texas, SHBA është shpallur sot fajtor për vrasjen e katër pacientëve që humbën jetën pasi u injektoi ajër pas operacioneve në zemër.

37 vjeçari William Davis, u shpall sot fajtor për “vrasje kapitale” dhe përballet me dënim me vdekje.

 

Prokurorët thanë se ai ka shënjestruar të paktën shtatë njerëz nga qershori 2017, deri në janar 2018.

Sulmet ndodhën të gjitha në spitalin Christus Mother Frances, ndërsa gjykatësi tha se shpreson se verdikti “të sjellë lehtësim për të prekurit”.

“Loyola–Gymnasium” në Prizren shpall konkurs për dy mësimdhënës/ mësimdhënëse

Viktimat ishin katër burra me moshë 47 deri në 74 vjeç, dhe kishin pësuar “kriza epileptike” e më pas vdekje nga dëmtimet në tru, pasi ajri ishte injektuar në arteriet e tyre kryesore, raporton Top Channel.

Gjykata tha se katër burrat e vrarë nga Davis fillimisht ishin shtruar për operacion por më tej doktorët nuk kishin kuptuar përkeqësimin drastik të gjendjes.

Autoritetet thanë se pas skanimeve të autoprisë kishin pikasur ajër në trurin e pacientëve dhe kuptuan se kishte diçka që nuk shkonte.

Pulmonologu Dr William Yarbrough, nga Dallas tha se plagët e shkaktuara nuk ishin njohur më parë.

Por pamjet e kamerave të sigurisë kishin treguar Davis që hynte në dhomat e pacientëve dhe tre minuta pasi ai dilte, makineria e monitorimit të zemrës niste të jepte alarmin.

Avokati i Davis, Philip Hayes tha gjatë gjyqit se nuk ka prova se njerëzit kanë vdekur nga shkaqe të jashtme, por prokurori i Texas, Jacob Putman, tha se “spitali kishte rezultuar vendi më i mirë i fshehjes për një vrasës serial”.

Motivet e vrasesit mbeten ende mister. Dënimi pritet të jepet muajin që vjen.

Më Shumë

Goditet për vdekje me thikë deputeti

Një deputet konservator është vrarë pasditen e së premtes në Britaninë e Madhe. Në kishën ku ndodhi ngjarja në Essex policia e ka rrethuar zonën me...

Haskuka: Me këtë përqindje fitorja në balotazh është e pashmangshme

Kryetari aktual i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka pranuar se në raundin e parë nuk ka arritur të marrë besimin për të qeverisur edhe një...

Newcastle e dëshiron Zidanen

Newcastle United është duke menduar seriozisht për zëvendësimin e trajnerit aktual, Steve Bruce. Drejtuesit arabë, që blenë klubin e Premier Ligës së fundmi, po mendojnë...

Vdes në shtëpinë e tij një person në Prizren

Një person ka vdekur në shtëpinë e tij në Prizren, ka bërë të ditur Policia. Njësitet policore kanë dalë në vendin e ngjarjes, ndërsa ekipi...

Arrestohen një vëzhgues dhe një komisioner në Malishevë, dyshohen për shitblerje të votës

Prokuroria Speciale e Kosovës ka bërë të ditur se me urdhër të prokurorit të Shtetit, policia ka ndaluar dy persona në Komunën e Malishevës,...

Spitali i Prizrenit,  3 pacientë po trajtohen me Covid 19

Bazuar në raportet e dërguara nga klinikat COVID-19 në QKUK dhe spitalet e përgjithshme, në 24-orët e fundit, në trajtim janë 71 pacientë nga COVID-19,...

Në spitalin e Prizrenit po trajtohet vetëm një pacient me Covid-19

59 pacientë nga COVID-19, po trajtohen në kuadër të Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, prej tyre 29 me oksigjeno-terapi dhe 2 në...

Ndarja e bujshme/ Kjo është modelja me të cilën Icardi tradhtoi Wanda Nara-n

Një lajm i bujshëm po qarkullon së fundmi në mediat e huaja, për ndarjen e papritur të Mauro Icardi-t dhe Wanda Nara-s. Kjo e fundit...

Quni: E kam pas një bisedë telefonike me Shaqir Totajn

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka folur për një koalicion të mundshëm parazgjedhore me Lëvizjen Vetëvendosje apo...

Dy raste të fotografimit të votës në Prizren dhe Mamushë

Dy persona janë shoqëruar në polici dje sepse kishin fotografuar votën. Sipas raportit 24 orësh të policisë njëri rast kishte ndodhur në një vendvotim në...

Shi e borë sërish, moti për sot dhe nesër

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar për motin që pritet të mbajë sot dhe nesër në vend. Sipas IHMK’së, edhe gjatë këtyre dy ditëve...

Voton edhe Anton Quni

Kandidati për kryetar të Komunës së Prizrenit nga radhët e LDK-së,Anton Quni , ka shfrytëzuar të drejtën e tij për të votuar në zgjedhjet...

Aktakuzë ndaj një personi për falsifikim të parave në Prizren

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër një personi për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale...

Rezultati i fundit në Prizren

Nga numërimi i deritanishëm i votave në Prizren, po prin Mytaher Haskuka i Lëvizjes Vetëvendosje mw 40.72 për qind të votave, e pas tij...

Raporti i ngecjes së BE-së

Blerim Shala Raporti vjetor i vendeve i Komisionit Evropian, i bërë publik këtë të martë, (me 19 tetor), është Dokumenti kryesor i Brukselit me të...

Këto janë rezultatet e para në Malishevë sipas KQZ-së

Komisioni Qendror i zgjedhjeve ka filluar t’i publikojë rezultatet e para nga numërimi i votave në komunën e Malishevës, raporton Express Sipas këtyre rezultateve, deri...

Lajmet e Fundit