10.9 C
Prizren
E shtunë, 11 Shtator, 2021

Deputeti i VV’së: Haskukën e penguan nga qendra që të punojë për Prizrenin

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj, ka pretenduar se legjislatura e kaluar e ka penguar të vazhdojë punët e komunës kryetarin e Prizrenit, Mytaher Haskukajn.

Ai këtë pohim e ka bërë në emisionin ‘dPt te Fidani’ në T7, teksa ka vlerësuar se Komuna e Prizrenit ka qenë më inferiore në sytë e pushtetit qendror sesa komunat e tjera, shkruan Gazeta Express.

“Z. Haskuka, Lëvizja Vetëvendosje në Prizren, është përballur me sulme më të ashpra të PAN-it, të ish-kryetarëve të PDK’së. Prizreni ka pasë luftë të ashpër edhe me institucione qëndrore, sepse në vend se ato siç kanë qenë dhe kanë bërë në komuna të tjera, t’i ketë në krahë në realizimin e projekteve, i ka pasur kundër, të cilët i kanë shkaktuar ndalesa e vonesa”, ka cilësuar Rexhaj.

Tutje, përfaqësuesi i VV’së në Kuvend ka hedhur akuza edhe ndaj opozitës në Kuvendin Komunal, duke thënë se kanë tentuar t’ia dëmtojë reputacionin Haskukës.

“Mos të harrojmë një gja, Mytaher Haskukës, kuvendarët, s’po flas të Lëvizjes Vetëvendosje, atëherë çfarë ndodhi, u humb shumica në Asamble dhe nuk kemi mundur të bëjmë as rishikim, sepse opozita nuk ka menduar, ta themi, në të mirë të qytetarit. Ju e dini që kur nuk bëhet rishikimi i buxhetit, pastaj ato para mund të kalojnë me suficit. Besoni apo jo, kemi pasur një opozitë e cila me çdo kusht është munduar të dëmtojë reputacionin e kryetarit Haskuka. Mendoj që kryetari Haskuka është përmbajtur shumë mirë, sepse përballë këtyre sulmeve nuk është e lehtë t’i dilet në krah”, ka deklaruar më tutje Rexhaj. /Gazeta Express/

Më Shumë

Plani i FIFA-s për Kupën e Botës çdo dy vjet

Tashmë nuk është vetëm një ide, por plan konkret: Kupa e Botës do të zhvillohet çdo dy vjet. Arsène Wenger, kreu i zhvillimit botëror...

Prizren/ Lëndohet rëndë një punëtor në punishte, dërgohet në QKUK

Raportohet se në Prizren një person përderisa ishte duke punuar në një punishte, ka pësuar lëndime të rënda trupore, transmeton PrizrenPress Sipas raportit të Policisë,...

Shqipëria, për fitore ndaj San Marinos

Fitorja ndaj Hungarisë ndez edhe një herë shpresën e Shqipërisë për ta synuar zonën “play-off” në kualifikueset e Botërorit, sigurisht një mision jo i...

Totaj takon mësimdhënësit: Do ta depolitizoj arsimin në Prizren

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, ka takuar mësimdhënësit e këtij qyteti. Ai ka shpalosur programin e tij për arsimin. “Mësimdhënësit janë shtylla...

151 pacientë me Covid-19 të shtrirë në spitalin e Prizrenit

Shërbimi Spitalor Klinik e Universitar i Kosovës ka bërë të ditur se sot në klinikat COVID dhe spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 1...

Marina Vjollca publikon foto të tjera me barkun e rrumbullakosur

Çifti i njohur i skenës shqiptare, Marina Vjollca dhe Getoar Selimin, janë duke i shijuar pushimet së bashku. Ditë më parë, moderatorja e bukur dhe...

Pse tradhtojnë meshkujt dhe si të reagoni në këto raste

Rreth një në pesë burra pranojnë se kanë tradhtuar partneren e tyre, sipas një studimi nga “The Sun”, dhe tetë për qind prej tyre...

Sonte luhet finalja e madhe e Superkupës ndërmjet Prizrenit 16 dhe Trepçës

Finalja e madhe e Superkupës së Kosovës në basketboll do të zhvillohet ndërmjet Prizrenit 16 dhe Trepçës. Ndeshja zhvillohet nga ora 17:00 në Pallatin...

Aksident trafiku në Suharekë, tre të lënduar

Një aksident trafiku në mes të dy automjeteve ka ndodhur dje në rrugën “Skënderbeu” të Suharekës, raporton PrizrenPress Si pasojë e aksidentit tre persona kanë...

Pritje entuziaste për Totajn

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, është takuar sot me anëtarët e nëndegëve të subjektit të tij politik në Përdrini. Ai, në...

Biden shpërdoron marrëveshjen historike të Trump për negociatat Kosovë-Serbi

Richard Grenell Një vit më parë, më 4 shtator, bota festoi nënshkrimin e Marrëveshjes së Normalizimit Ekonomik Kosovë-Serbi në Zyrën Ovale të Shtëpisë së Bardhë....

Me drita si të policisë dhe të armatosur: Si ra pre e grabitjes në Shqipëri një 21 vjeçar nga Prizreni

Zbardhen të tjera detaje nga grabitja e një makine mbrëmjen e së dielës në aksin rrugor Lezhë-Milot. Thuhet se gjashtë persona të armatosur me kallashnikov...

28 të vdekur dhe 920 raste të reja me koronavirus

28 persona kanë vdekur dhe 920 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, njofton MSH, Ndërkohë mbi 1...

Prizren, në gjendje të dehur kërcënon djalin e tij

Një person është arrestuar ditën e djeshme në Prizren, raporton PrizrenPress Sipas raportit të Policisë, i njëjti deri sa ishte nën ndikimin e alkoolit ka...

U arrestua për trafik kokaine, befason me deklaratën që bën për ish-burrin e saj

Modelja e njohur greke, Afroditi Barba, e cila u arrestua në datën 23 gusht për trafik kokaine, pasi policia i gjeti 35 pako me...

Arrestohen tre të dyshuar në Prizren për posedim të narkotikëve

Tre persona janë arrestuar në Prizren të hënën me dyshime për posedim të narkotikëve. Policia ka njoftuar se ka marrë informata të dielën se tre...

Lajmet e Fundit