13.8 C
Prizren
E mërkurë, 17 Prill, 2024

Dështimi i parë për FAK-un

FSK-marrshQeveria e Kosovës kishte llogaritur gabimisht te partnerët serbë të koalicionit kur është vënë në pyetje themelimi i Ushtrisë së Kosovës
Formimi i Forcave të Armatosura të Kosovës është futur në paqartësi serioze për shkak të dispozitave të Kushtetutës, të cilat parashohin votën e dyfishtë, që nënkupton se amendametimet në aktin më të lartë juridik nuk mund të bëhen pa dy të tretat e votave të pakicave – shkruan gazeta Tribuna.

Ndërsa themelimi i FAK-ut tani është vënë në pikëpyetje, bashkë me të janë shtuar dilemat edhe në lidhje me shpërbërjen e Parlamentit gjatë këtij muaji dhe caktimi i zgjedhjeve të parakohshme për muajin qershor.

/Tribuna

Më Shumë

“Shkrepi dhjetë plumba drejt viktimës”, aktakuzë ndaj të pandehurit për vrasjen në Prizren

Prokuroria Themelore në Prizren ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit A.G., për shkak të dyshimit për vrasje të rëndë. Sipas aktakuzës, pasditen e 3 shtatorit në...

Këngëtari mesazh shqiptarëve: Kërkoj falje që Greqia ju ka lënduar!

Këngëtari grek, Andonis Remos, ka performuar mbrëmjen e djeshme në Pallatin e Kongreseve, Tiranë. Pas performacës këngëtar ka mbajtur një fjalim të shkurtër, ku...

Lajmet e Fundit