18.8 C
Prizren
E diel, 26 Maj, 2024

Ministria e Arsimit i shkel vendimet e veta për çerdhet ilegale

Ministria e arsimitInspektorët e MASHT-it gjatë muiajit prill dhe maj të vitit të shkuar kishin lëshuar vendime për mbylljen e afër 30 çerdheve private të Prishtinës, por pothuajse asnjëra prej tyre nuk është mbyllur
Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka shkelur vendimet e veta ligjore, duke toleruar funksionimin e një numri të madh të institucioneve private parashkollore të palicencuara, ndonëse Inspektorati i Arsimit kishte lëshuar vendime për mbylljen e tyre – shkruan Koha Ditore.

Inspektorati, gjatë muajit prill dhe në fillim të muajit maj të vitit të shkuar, kishte lëshuar vendime për mbylljen e afro 30 çerdheve private të Prishtinës, por pothuajse asnjëra prej tyre nuk është mbyllur.

Vendimet për mbylljen e tyre figurojnë në raportet zyrtare të Ministrisë së Arsimit, në të cilat ka pasur qasje “Koha Ditore”.
I pyetur se përse nuk janë ekzekutuar këto vendime, Arbër Morina, këshilltar i ministrit të Arsimit, Ramë Buja, i është shmangur përgjigjes.

/Koha Ditore

Më Shumë

Tentoi t’u jap ryshfet zyrtarëve policorë, arrestohet serbi në Vërmicë

Është arrestuar një serb në Vërmicë, i cili dyshohet se gjatë kalimit në kufirin e Kosovë, ka tentuar të jap ryshfet ndaj zyrtarëve policorë. Me...

Agron Llakaj humb bashkëshorten, fjalët e ndjera të aktorit: Sëmundja e pabesë na e mbylli perden e jetës!

Aktori i njohur i humorit, Agron Llakaj ka humbur bashkëshorten e tij, Konstandinën, si pasojë e një sëmundje. Përmes një mesazhi në rrjetet sociale,...

Lajmet e Fundit