12.8 C
Prizren
E hënë, 27 Mars, 2023

Dietë për rrezitje të mirë

auto_rrezitja_diell1368652604Sipas disa kërkuesve të Continual Dietary Sun Protection, këshillohet ngrënia e portokajve, rrushit të zi, manaferrave, fiqve, kungullit, spinaqit dhe specave jeshilë, të cilët, përmes përzierjeve të veçanta krijojnë një lloj barriere natyrale kundër efekteve të dëmshme të diellit. Të gjitha këto, të shoqëruara me kremra që ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës.

Këshillohet ngrënia e sa më shumë frutave dhe perimeve që kanë në përbërje të tyre vitaminën D, mungesa e së cilës, në shumë raste shoqërohet edhe me kancerin e lëkurës.

Shumë i dobishëm është edhe bulmeti. Këshillohet konsumi i qumështi, djathit, gjizës, kosit dhe produkteve të tjera që hyjnë tek bulmeti, gjithmonë, me bazë natyrale.

Më Shumë

Prizren/ Një muaj paraburgim burrit që mashtroi me vizë dhe i mori jashtëligjshëm 17.000 euro

Gjykata Themelore në Prizren i ka caktuar masën e paraburgimit të pandehurit H.H., që po dyshohet se ka kryer veprat penale mashtrim dhe kanosje. Sipas...

Kurti në takim me ambasadorët e QUINT-it: Kemi qenë konstruktiv me propozime, por Serbia i refuzoi sërish

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe zëvendëskryeministri Besnik Bislimi në takim me ambasadorët e QUINT-it kanë diskutuar lidhur me ecurinë e bisedimeve të shtunën...

Lajmet e Fundit