25.8 C
Prizren
E shtunë, 24 Korrik, 2021

“DokuKids” për eksplorimin e së vërtetës nëpërmjet animacionit

Animatorja Ana Nedelkoviq ka gënjyer për moshën dhe gjininë e saj, çfarë ka nxitur të qeshura në mesin e dhjetë fëmijëve që janë pjesë e punëtorisë “E vërteta kundër rrenës”, në kuadër të edicionit të 18-të të “DokuFestit”. Ajo e ka bërë një gjë të tillë të enjten për t’i bërë fëmijët të kuptojnë vijën ndarës midis këtyre të dyjave. Gënjeshtra të tilla të vogla ka thënë edhe animatori Nikola Majdak JR., i cili po ashtu është përgjegjës për këtë punëtori, shkruan sot Koha Ditore.

E pasi që u kërkuan fëmijëve që të prezantojnë veten, edhe disa prej tyre “mashtruan” në prezantimin e tyre. Përmes kësaj loje ata u njoftuan me temën të cilën do ta zhvillojnë në këtë punëtori dyditore. Nëpërmjet krijimit të personazheve të animuara me teknikën stop-motion, për disa sekonda ata do të zhvillojnë një betejë në mes të së “vërtetës” dhe “rrenës”, duke shpresuar që e para të triumfojë.

Kjo është hera e pestë që këta dy animatorë janë duke mbajtur punëtori në kuadër të “DokuFestit”. Nedelkoviq ka treguar se ka qenë sfiduese për ta që të diskutojnë me fëmijët një temë kaq komplekse dhe të vështirë.

“Në programin tonë për punëtori ne po mundohemi që ta adaptojmë atë për moshën e tyre. Baza e kësaj punëtorie është se ata do të imagjinojnë që e vërteta dhe rrena janë disa karaktere të animuara, të cilët do të luftojnë me njëri-tjetrin”, ka thënë ajo.

Duke mësuar teknikën stop-motion, sipas Nedelkoviq, fëmijët në të ardhmen do ta kenë më të lehtë që të punojnë në çfarëdo teknike tjetër të animacionit.

“Animacioni është shumë argëtues dhe i mirë për fëmijët, dhe veçanërisht kjo teknikë. Mirëpo ajo që është e rëndësishme është që animacioni nuk është vetëm për të luajtur, por edhe një mënyrë e mirë që fëmijët të shfaqin ndjenjat dhe emocionet e tyre, të diskutojmë për çështje të rëndësishme shoqërore nga perspektiva e fëmijëve”, ka thënë ajo.

Më Shumë

Nisin sot Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”

Tashmë gjithçka është gati, sot në 13:00 (me orën e Shqipërisë) do të startojë ceremonia e hapjes së veprimtarisë më të madhe globale sportive,...

Shaqiri pritet të largohet nga “Anfield

Xherdan Shaqiri pritet të largohet nga Liverpooli gjatë kësaj vere. Ekipi anglez po planifikon të bëj ndryshime dhe njëri prej të larguarve pritet të...

Oriola Marashi zhvishet në natyrë

Modelja shqiptare, Oriola Marashi, është mjaftë aktive në rrjete sociale ku vazhdimisht publikon fotografi e video nga jeta e saj e përditshme. Oriola ka mahnitur...

LAJMI I FUNDIT: Gjykata Speciale vendos që Hashim Thaçi të mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale ka vendosur që ish presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi të vazhdojë të qëndrojë në paraburgim. Ish presidentit Thaçi tashmë edhe zyrtarisht iu është...

Pajtohen dy familje të ngatërruara në Prizren

Dy familje të ngatërruara janë pajtuar sot në Prizren. Pajtimi i tyre është bërë me ndërmjetësimin e kryetarit të Këshillit të Pajtimit, Fetah Bekolli, Zafir...

Paraburgim për të dyshuarin që tentoi të shiste kokainë në Prizren

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti ka caktuar 30 ditw paraburgim  të dyshuarit P.M. për shkak të dyshimit të bazuar se në bashkëkryerje ka kryer...

Hajnat vjedhin para dhe stoli ari nga një shtëpi në Prizren

Një burrë ka raportuar në polici se persona të panjohur me përdorim force kanë depërtuar në shtëpinë e tij ku kanë vjedhë para të...

Turistët nga Arabia Saudite kënaqen në Prizren për Bajram (VIDEO)

Përveç shumë mërgimtarëve, për Kurban Bajram në Prizren kanë ardhë edhe turistë nga Arabia Saudite. Disa kanë udhëtuar thjesht për vizitë, teksa po u pëlqen...

E rëndë: 16-vjeçari vret shokun me sëpatë në shkollë

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Australinë, pasi një 16-vjeçar ka vrarë në shkollë shokun 13-vjeçar. Policia gjeti trupin e pajetë të 13-vjeçarit në tualetet...

Afrim Tejeci kandidat i AKR-së për kryetar të Prizrenit

Afrim Tejeci është emëruar nga AKR-ja kandidat për kryetar të Prizrenit. Njoftimi është bërë përmes Facebook-ut nga AKR-ja. “Në vazhdën e aktiviteteve për përgatitjen për zgjedhjet...

Kosovari në Gjermani vrau gruan nga xhelozia, pas krimit zbulohet se vëllai i saj e kishte thirrur me numër tjetër

Thirrjet në celularin e gruas vinin nga vëllai i saj, i cili kishte marrë një numër të ri. Ai thjesht donte të kontaktonte motrën...

Policia shqiptoi afro 2,000 tiketa trafiku gjatë 24 orëve të fundit

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se ka shqiptuar 1,727 tiketa trafiku për kundërvajtësit në komunikacion, gjatë 24 orëve të fundit në tërë...

Projekti për COVID-19, Kosova nënshkruan marrëveshje prej 15 milionë euro me Bankën Botërore

Ministri i Financave, Punvs dhe Transfereve Hekuran Murati dhe drejtoresha për Ballkanin Perëndimor e Bankës Botërore Linda Van Gelder, pas negocimit të suksesshëm kanë...

Nëse nuk ndodhë vaksinimi masiv, mbyllja e vendit është e pashmangshme

Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Klinikës Infektive, Arben Vishaj, ka kërkuar nga qytetarët që të vaksinohen kundër coronavirusit, në mënyrë që të shmanget...

Kosova mposhtet nga Bjellorusia

Kosova U20 ka pësuar humbje nga Bjellorusia U20 me rezultat 101:60 (22:17, 21:17, 26:9, 32:17), në kuadër të FIBA Men’s European Challengers, që po...

Vendoset pllakë falënderuese në shtëpinë e Isak Paçarizit që ishte në shërbim të UÇK-së

Kryetari i komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka marrë pjesë në vendosjen e pllakës falënderuese në shtëpinë e Isak Paçarizit që ishte në shërbim...

Lajmet e Fundit